Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

 1. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.249
  Допаѓања:
  10.400
  Пол:
  Женски
  Пришав за воспаление и ете. Кај влезот на вагината оток. Запушена ми е жлездата, знам. Само да не дојде пак до инфекција (ми се има случено ова порано). Температури, отоци.. среќа поминав без дренажа оти прсна самиот апсцес. Сега е само отечена и боли на допир а осеќам и на седење. Тогаш не можев ни да седнам. Се надевам ќе помине. Ако не, ќе морам одма на гинеколог.

  Инаку состојба после втор царски - не сум имала тврда столица.. само проблем со хемороиди. Иако столицата не била тврда, чувството е такво заради огромна болка од хемороидите. И после секое одење во вц имам многу крв од нив. Аман веќе. Не се надворешни туку внатрешни. Ставив маст проктосиналар (не знам дали е компатибилна со доење, не сакам ни да прочитам) ама умирав од болки. Со плачење одев во вц. Малку е поарно, ама крварење уште има.

  Пишав некаде дека имам болки на левата страна на задникот кои се манифестираат со печење. Искрено, се сомневам од спиналната дека се. Стомакот ми е собран. Првиот ден кога дојдов дома кога се видов мислам дека бев запрепастена. Стомакот ми беше како вреќа истурена над раната. Ама се собра. Сега е како топче над раната. А раната е баш како да го сече стомакот. Баш како да сум удрена со секира во тој дел. И шиена.

  Отоци немам. Некои посебни болки немам, освен над раната до папокот некаде. Тој дел од стомакот ме боли. Матката внатре плус ме боли. Ама нормални болки ништо страшно. Генерално не крварам многу.. сега веќе во фаза сум од ден - два нема ич.. третиот ден ќе протече наеднаш многу.. па пак ќе престане.. и така. Раната изгледа поглупо и некако поголемо од претходно. Инаку изгледа добро и заздравено. Хематомот го нема веќе. Вадењето на конците беше болно и грдо - иако беше на 10 ден јас да си кажам.

  Генерално мислам дека после вториот царски многу побрзо и полесно се вратив во нормала, иако со многу повеќе кила од претходно... Станувањето не ми беше толку панично. Не беше воопшто убаво ама ко да не беше ко првиот пат.
  Сега некако ко да не ми е ништо чудно. Тогаш веројатно дека прв пат е човек сечен, па сѐ ми беше чудно. Смеење, кашлање, сѐ беше со некоја неудобност. Немањето чувство во стомакот околу раната ми беше ново.. ама после првиот царски се навикнав на таа состојба.. и секогаш ми беше поинаку кај раната.. така да вториот пат таа состојба ми беше веќе "постоечка". Само болката ми беше нова овој пат.

  Не знам дали ви било и вам така - тие што сте со втор царски породени...
   
  На Autumn_, Natasa87, Girl-Rabbit и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.249
  Допаѓања:
  10.400
  Пол:
  Женски
  Оток сам од себе помина. Среќа. Крварам од време на време. Два дена ништо. Еден ден има. Па пак два дена ништо.. мислам дека е нормално тоа.

  Она што не е нормално е колку крв имам кога одам во вц по голема нужда. Цела шоља е... кланица. Болката се намали откако почнав со чепчиња за хемороиди, ама крварењето е обилно. Искрено паника ме фаќа.
   
  На crazylady и piksooki им се допаѓа ова.
 3. Natasa87

  Natasa87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2018
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  976
  Пол:
  Женски
  А како си сечена од папокот надоле ли? :?:
   
 4. Natasa87

  Natasa87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2018
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  976
  Пол:
  Женски
  Имам слушнато дека после царски рез 3 години не смееш да раѓаш зошто? :?:
   
 5. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.249
  Допаѓања:
  10.400
  Пол:
  Женски
  Не. Хоризонтално сум сечена над вагината под стомакот. На истото место кај што бев и првиот пат.

  Инаку не е вистина дека 3 години не смееш да раѓаш, но генерална препорака е да помине одредено време, за да има простор матката да заздрави пред да биде подложена на повторна бременост каде што треба да се шири и сл. Многу жени родиле порано од 3 години и сѐ било во ред. Сепак, тоа е индивидуално и зависи од состојбата на жената, како заздравела, како е сработена операцијата и сл.
   
  На crazylady, Natasa87 и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
 6. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.187
  Допаѓања:
  16.680
  Пол:
  Женски
  Не знам дали добро те разбрав ама имаше кила во текот на бременоста и затоа беше со царски или поради друго отиде со царски?
  Малку ме исплашивте со проблемите, со шиење, гној итн. Првиот царски добро поминав, немав конци, ласерски залепена со две кончиња од дренот. Можеби дека ми ставиле дрен па не се соочив со воспаленија. За второто породување пак би сакала со царски ама сега сум со едно а на државно треба врски да фатиш за тоа.
   
 7. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.249
  Допаѓања:
  10.400
  Пол:
  Женски

  Не не.. сакам да кажам овој пат со поголема тежина ја стартував бременоста (+20 кг) од првата.. а за првата бев дебела.. и дека и покрај толку вишок тежина немав мака со царскиот сега. Хематомот ми беше од вадењето на бебето (малку потешко беше тоа).
  А отокот зборувам за оток на вагината - бартолимит кој овој пат одма го снема без фрки. Гној и сл. зборував за бартолимитот кој го имав уште пред да имам деца пред 7 години. Не е поврзан со царскиот.

  Овој царски супер поминав - баш тоа и пишав.. ко опоравувањето да ми е многу полесно од првиот пат. Е сега проблеми со хемороиди и сл.. тоа и со природно го има. Царски бев заради болки во пределот на раната од првиот царски на крајот на бременоста и плус бебе што менуваше позиција во 5 минути со индикација - нестабилна положба на бебето. Извадено беше од карлична позиција, со една нога нагоре.

  Јас пак сакав природно овој пат, ама ете. Не бидна. Мислам дека првиот царски ти е доволна индикација за втор.
   
 8. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.147
  Пол:
  Женски
  Не е тоа ласерски лепено туку внатрешно шиење е, ама зашто не се гледаат конците родилките сами си го викаат така, мене сите ме прашуваа дали сум ласерски па си ги прашав сестрите и се насмејаа и ми објаснија дека е начин на шиење
   
  На Minnie-e и mariz им се допаѓа ова.
 9. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.343
  Допаѓања:
  5.690
  Пол:
  Женски
  Јас сега вториов пат кога додека ме шиеа ги прашував за начинот и баш тоа ми го кажаа. Прашав пошто осетив мирис на изгорено месо (дали јас сум тоа :D).
  Не е смешно ама ми ставија нешто за смирување пред тоа :rofl:

  @Natasa87 Моите се разлика 19 месеци
   
  На Natasa87 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.163
  Допаѓања:
  10.351
  Пол:
  Женски
  Јас со првото ко се породив ми рекоа ласерски е конец ни еден немаше ни рана ни ништо само една линија што изгледаше како лузна зацелена. Со второто ми рекоа дека сум внатрешно шиена со по едно Конче на краевите и од една страна отвор што служи како дренче. Голема разликата беше од првиот рез до вториов.
   
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.989
  Пол:
  Женски
  Нема ласерско лепење, ми кажале дека нема такво нешто.. а и се утепав од барање на нет, не најдов. Сите ги шијат, само што има доста попрецизни доктори и поубави инструменти. Јас немам моментално ништо, а уште дома кога дојдов немав ни конче ни ништо, само црта како нацртана со црвено пенкало :D

  Може користат малку да подзалепат убаво... ама и по секоја цена и шијат.

  @Minnie-e кај се породи?
   
  На tincemajmunce, Coco31 и LiliBoz им се допаѓа ова.
 12. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.225
  Допаѓања:
  132.003
  Пол:
  Женски
  Не бе. Има. И те убедуваат уше. (facepalm)
   
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.989
  Пол:
  Женски
  Абе резиште е тоа, таа рана треба да држи, кај ласер ке држи да не пукне... (facepalm) Ласер ко што знам може отпосле за отстранување на лузната... Нз ств барав и на јутуб, гугл, видеа гледав, тоа чудо до нема :D
   
  Последна измена: 15 октомври 2019
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.225
  Допаѓања:
  132.003
  Пол:
  Женски
  Мене докторот ми рече дека е шиена матката. Тоа надворешно е шиено исто. Само во ремедика знаеш, користат топол рез. Тоа е разликата.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.989
  Пол:
  Женски
  Незнам каков е тој топол, ама знам дека со поубави специјални инструменти работеле за што помал белег. 2г поминаа, јас ништо немам, едвај се познава раничката малку, скоро ич.
   
 16. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.225
  Допаѓања:
  132.003
  Пол:
  Женски
  Ни јас немам ништо. Микро скалпел со топол рез
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.989
  Пол:
  Женски
  Грее ли дека е топол? :D Нз ств каков е... ме копка дали од него може да мириса чудно (на подгорено) како што кажа членка горе.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.163
  Допаѓања:
  10.351
  Пол:
  Женски
  Јас нит барав нит ме интересирало за ласерско за внатрешно за надворешно
  Знам само дека двата пораѓаи ми биле со различни резово
   
 19. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.225
  Допаѓања:
  132.003
  Пол:
  Женски
  Не верувам.
   
 20. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.989
  Пол:
  Женски
  Зашто и она е породена Ремедика... А знам дека не лепат таму...