1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.299
    Пол:
    Женски
    @mariz Во Ремедика. Ќе одам деновиве на контрола и баш ќе прашам за подетален одговор, да ја разјасниме дилемава :D.
    Инаку првиот пат ниту осетив нешто ниту чув. Сега имав паничен напад пред да почнат, ми ставија нешто за смирување и беше како на кафе да сме излезени.
    Баш се договаравме кога да му вртиме на мм и осетив мирис па си прашав
    -"Ова изгореново месо јас сум?"
    -":D Да"
    Прашав како шијат и дали постои тоа ласерско лепење, се насмеаа и ми кажаа дека е шиење само што е внатрешно.
    Само не знам што конкретно правеа кога мирисав така :rofl:
     
    На Coco31 и Happyinlove им се допаѓа ова.
  2. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Баш прашај :D
    И јас тамо бев,па слушав како хефталица:?:сигурно не било хефтање:nod: но ме интересира како не спастриле и мислам дека 9 слоеви сечат додека стигнат до матка...или сум прочитала недочитала:|.
     
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Затоа јас сите операции бев со целосна. освен артроскопијата која ја гледав на монитор. Зашто не можам да не гледам нешто што прават на мене а со она зелено завевче уште поголем склет ќе ме фати. И башка што препрашувам.
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    7 :worried:
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    А што толку слоеви сечат? Под кожата се стомачните мускули па Бешиката после матката. Ваљда нешто мускули сечнуваат. :?:
     
  6. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    @Kaetana го убив од барање линкот што го пушти пред некој ден и никако да го најдам. Статијата за тоа дека никој не обрнува внимание што се случува со мајката после пораѓај, сите фокусирани само на бебето. Во која тема беше? Да не ти е “при рака”?
     
  7. ☁сон☁

    ☁сон☁ Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    404
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите од мене :)
    Во неделата вечерта завршив на итен царски. Станав дури вчера убаво, во понеделникот ми се вртеше и ме вратија во кревет. Болки почнав сабајлево да осеќам во кичмата и десното рамо, рекоа нормално било од анестезијата, а апчиња за болка не пијам веќе.
    Е сега, имам едно прашање. Додека лежев немам осет колку крварев, сестрите ме средуваа. Ама откако сум станата тоа не е крв, туку нешто светло розево, жолто зависи. И кај други ли е така? Возможно е толку брзо да се исчистила таа крв првично што треба да излезе? Свесна сум дека допрва ќе има и периоди на повеќе и помалку крварење, ама ова ме збуни, многу брзо ми дојде
     
  8. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Повели! Во закрепнување после породување ја имав пратено.
     
    На Мариаа., EvieBabe и Happyinlove им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    The seven layers are the skin, fat, rectus sheath (medical term for the coating outside the abs), the rectus (abs, which are split along the grain somewhat more than cut), the parietal peritoneum (first layer surrounding the organs), the loose peritoneum and then the uterus, which is a very thick muscular layer.
     
    На Sexybaby86, marchi-cool, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Крварев пообилно првите 2 дена,после до 40 дена се така оскудно де розе де кафено,жолто...сосема нормално.
    Станувај почесто колку што можеш за побрзо да сд вратиш во нормала. Секако без напрегање,слушај си го телото.
    Уживај додека имаш дугме,дома сакаш нејќеш ке стануваш.:)
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    И јас така малку крварев... додека првото ми е природно и многу повеќе крварев, а по царскиот доста помалку. Јас се опремив со улошки тон памучни со мрежа (дека со првото природно доста истрошив дека повеќе крварев, па и не претпоставував дека царски ке завршам). Па ми останаа доста, па при мензиси си ги искористив :D
     
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Бешика сигурно не ти сечат!!! :tmi:
     
    На tincemajmunce и Autumn_ им се допаѓа ова.
  13. ☁сон☁

    ☁сон☁ Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    404
    Пол:
    Женски
    Фала ви многу за одговорите :) станувам, шетам, само сфатив дека кога бебе не е со мене, се нешто офкам и ме здоболува. А ја донесат и треба да потстанам за неа, не размислувам на болката.

    Пиевте нешто дома по потреба за болка?
     
    На Happyinlove, Girl-Rabbit, EvieBabe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    За раната не, дека секој ден е се подобро, веќе по 6 дена супер си се движев, не е нешто што неможе да се истрпи... а апчиња Блокмакс (тие смее во доење) пиев за главоболка (нус појава од спиналната), страшно ме болеше очи неможев да отворам, само ако лежев права како пушка не ме болеше. Ама неколку дена и тоа траеше и толку..
     
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    кој проверил знае :lol: фала
     
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    па фала богу ама се наоѓа пред матката
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ти така имаш пишано во анализа што сѐ се сече. А бешиката е напред но и доле, секогаш постои начин да се помести еден внатрешен орган при операција, а за да се дојде до нив се сечат само кожа, масно ткиво и мускули.
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    еве @Kitten што сум напишала. Дека ваљда мускулите се сечнуваат и дека бешиката е пред матката. А не дека неа ја сечат.
     
  19. maticka

    maticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    259
    Нека ти е живо и здраво малото.Каде се породи?И кој др?Јас на ГАК си избрав доктор.Ме интересира и постпородилно како си задоволна?Нега?
     
  20. ☁сон☁

    ☁сон☁ Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    404
    Пол:
    Женски
    Фала :) во ремедика, кај др Симонида. Денес дојдовме дома. За таму имам само пофални зборови за целиот тим. Од втор ден ми ја носеа да проба да цица, веќе третиот надојде млеко, и не испратија само на доење без дохрана. Сестрите се постојано на располагање за секакво прашање поврзано со бебе, рана, понатамошна нега.
    Мене ми беше многу страв, од искуства на блиски, кои што родиле со царски. Ама сега, освен повремени болки во кичма, друго немам проблем :)
     
    На Coco31, Sexybaby86 и maticka им се допаѓа ова.