Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

 1. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  283
  Гинекологот и анестезиологот си ја знаат работата најдобро според твојата состојба. Некои ја спијат цела операција со општа анестезија, некои се свесни со епидурална анестезија без да чувствуваат ништо од половината. Сепак најдобро е кога ќе договараш да видиш докторите што ќе ти кажат.Сепак докторите пораѓаат секојдневно ги знаат сите предности и недостатоци за разлика од родилките.
   
  На Elenika му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  честитки за ќерката нека е жива и здрава...инаку јас имам неш да прашам дали некој е запознаен за царскиот рез неш да ми објасни што како иде дали мора да добиес породилни болки и дали некој има искуство за царски во чаир ако има нека ми каже што како иде таму позз
   
  На Regenbogen му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  Elenika јас се обидувам да закажам царски , ама изгледа тешко дека ке можам , утре ке одам на преглед и ке се распрашам па ке ти пишам лп :)
   
 4. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.152
  Еленика те читам некое време секогаш си со истото прашање за царскиот рез.
  За него немора да добиеш болки дури можеш и дадум да си закажеш за кога сакаш. Но би ти препорачала да зборуваш со својот доктор зошто некако многу збунета си ми (или мене така ми се чини) а нетреба да си. Имаш право да си ги поставиш овие прашања не стручни лица кои ќе те упатат во целата постапка.
  Во секој случај нема да е ништо страшно, нити си прва нити последна што ќе се пораѓа со царски рез.
  Полека смирено се ќе си биде како што треба.

  А зошто сакаш со царски?
   
 5. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.727
  Пол:
  Женски
  На клиника царски се закажува само со врски ИЛИ во случаи кога бебето е карлично поставено и нема можност при породување да го свртат ИЛИ доколку мајката или бебето имаат некој проблем(некое хронично заболување,срцеви проблеми...). Во принцип во сите други случаи се пробува најпрво со спонтано породување. Во приватните клиники мислам дека закажан царски е нормална работа и тоа во 38ма недела.
   
 6. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  Еленика те читам некое време секогаш си со истото прашање за царскиот рез.
  За него немора да добиеш болки дури можеш и дадум да си закажеш за кога сакаш. Но би ти препорачала да зборуваш со својот доктор зошто некако многу збунета си ми (или мене така ми се чини) а нетреба да си. Имаш право да си ги поставиш овие прашања не стручни лица кои ќе те упатат во целата постапка.
  Во секој случај нема да е ништо страшно, нити си прва нити последна што ќе се пораѓа со царски рез.
  Полека смирено се ќе си биде како што треба.
  прашував ама не добивав одговор само не боли и толку ми кажуваат и малку сум испаничена неш да не не е во ред или со мене или со бебето дури и ко лезев во болница прашував од докторите никој не сакаше ништо да ми каже само дека не боли и толку сепак фала за одговорот.
   
 7. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  283
  Еленика, за царски рез колку што знам самата операција не боли ништо, не ја ни чувствуваш, проблемот е раната која треба да зарасне неколку недели и што те ограничува во движењето. Плус и бебињата родени со царски рез се помалку измачени, не излегуваат со сплескана глава и тегет боја на телото, туку се природно розевки како да не се тогаш извадени.
  Доколку докторите гледаат дека е непоходен царски рез, сигурно ќе ти закажат термин, не верувам дека ќе те остават да се мачиш со природни болки и после да те сечат допрво, ако знаат од старт дека бебето не може да излезе природно. Така и тебе и бебето ќе ве измачат без потреба.Биди поупорна и досаѓај кај докторите да ти објаснат убаво и да ти договорат термин.
   
  На Elenika му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  Јас пробувам да закажам царски зошто така ми рече матичниот да пробам да закажам е сега ми даде и упат да одам на ЦТГ на ГАК да ми направат и они ке ми кажат , инаку ми рече дека после 35та недела се правело ЦТГ еднаш неделно , јас за ова прв пат слушам..
  И да тешко е сега да закажеш царски зошто немало како порано да закажеш па докторот од дома да ти доаѓа туку кој ти се погоди тој..
  Е сега незнам зошто матичниот ми рече да пробам да закажам ама најверојатно заради проблеми со срцето и килажата.. Вечер ке одам на ЦТГ на ГАК па ке видиме таму најдобро ке ми кажат :)
   
  Последна измена од модератор: 9 април 2017
 9. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  идни мамички колку време се одвива царскиот рез позз
   
 10. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Elenika целата процедура не би требало да трае повеќе од 30-40мин.
   
  Последна измена од модератор: 9 април 2017
 11. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Мојот траеше 20 минути, знам дека во сала ме внесоа во 08,00 а пишува дека детето се родило во 08,20 :)
   
 12. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Па добро + и времето додека да те сошијат. Значи во секој случај не би требало да е долго.
  Ти во колку се разбуди од анестезијата?
   
 13. rak11

  rak11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  76
  jas mn se plasam od pomislata deka mozebi ke treba so carski rez da se porodam daj boze da bide prirodno
   
 14. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Се разбудив одма, ама после цел ден спиев , многу ужасно искуство. бебето си го видов дури во 10 вечерта.
   
 15. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  пред некој ден бев на гинеколог и ми правеше и вагинално ехо,ми рече на две места матката не ми е зарасната како што треба значи внатрешно(породена сум со царски хоризонтално,и со лепенка)
  Ми рече не е опасно ама во текот на другата бременост треба многу пазење,да не кревам тешко да одмарам итн.
  Ама ме интересира као е можно после 2 години да не е зарасната :?: искрено се плашам многу не дај Боже да е нешто посериозно.....има ли некоја со вакво или слично искуство?
   
 16. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Кај мене резот е со лепенка, со по едно-две(колку ли се) кончиња на краевите.
  Е сега едниот крај, десниот нешто зеза, прво почна со течење на лимфа помешана со светла крв, па бев на лекар, ми ги подместија кончињата. Се смири тоа, ми кажаа да измивам со борова вода, а покрај неа јас дезинфицирам и со бетадин еднаш дневно.
  Денес видов дека тоа десното крајче ми е како беличко, но не мислам дека е гној, не изгледа така. Инаку болки веќе немам, освен што местоот го осеќам како отрпнато, како мравки да ми шетаат, сеуште немам добар осет таму.
  Другата страна е екстра, само што непосредно до крајчето ми се направила прилично голема бубулица, ли што е од влакненца кои растат поткожно. Ова е последица од бричењето кое го спроведуваат пред операцијата.
  Се надевам нема да направат проблеми.
  А резот ми е на така фино место, што уште сега не се ни гледа, ниту пак се примеќа дека е рез. Можеби кога целосно ќе спласне стомакот ќе се познава нешто минимално, но не верувам дека ќе е страшно. Алал да му е на докторот по доле не ни можел да сечи :lol:

  Ме интересира како крваревте вие кои сте со царски???
  Јас само првите 3дена во болница крварев обилно, аа ептен обилно, течеше по мене(извинета на вака деталниот опис). Потоа само со нешто не боцкаа, па кога ми ставија и Ерготил се кажаа, крварењето ептен се намали, до таа мера што ни една влошка не наполнував.
  Сега дома крварам но многу малку и претежно е бледа крв. Парталчиња сеуште знаат да излегуваат, но ме чуди што не е ни како менструално крварење.
  Јас замислував јако крварење кое трае месец време :$
   
 17. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.727
  Пол:
  Женски
  Кај секого различно,па дури и кај една жена која родила 2-3 деца може да биде различно .Јас и со двете крварев до три недели со тоа што со син ми повеќе ,а со ќерка ми помалку,но не беше исто секој ден,некој повеќе -некој помалку.
  За бубуљичката стави и малку кантарионово масло ,за да пукне и да излезе влакното за да не стане многу голема или пак ако е пред пукање,а не е на самиот рез пукни ја и влакното ќе излезе. Белото кај кончето ти е од боровата вода и бетадинот и сега ќе ти се направи како крастичка околу кончето ,кое до 40 дена или до 2 месеци ќе падне.Мене првиот пат ми падна точно на 40тиот ден,а вториот на 2 месеци.Внимавај да не го потегнеш или да ти се заплетка на гаќите ;)
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 18. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Пак јас :$
  Да си прашам сега, дали може да си работам слободно, во смисла клекни-стани, наведнување и сл??? Прашувам зошто вчера така работев низ дома, и почна да ме боли, знаете како мускули воспалени, она глупавата болка, која ја имаше од почеток , а еве и денес ме боли, посебно кога седам |(
   
 19. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.611
  Зависи од жена до жена, и ти најдобро си знаеш до каде можеш да одиш....во секој случај, не се преоптеретувај, не се уморувај и лежи повеќе, за кратко време ќе се вратиш во нормала.
  Подобро е сега да жртвуваш време и да оставиш да ти зарасни раната ко што треба, отколку покасно не дај Боже да ти се јавуваат компликации....лежи и уживај со малата, остави ги домашните работи на друг :)
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  вака сакам да ве прашам после колку време од царскиот може да имаш односи поз