1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Деновиве откако нагло се смени времето (може е само коинциденција) многу ме клука некаде околу раната, како под раната, лева страна. Не знам дали е болка во јајник нешто или сеченото шиеното. Му се случува на некој друг?
     
  2. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    444
    Пол:
    Женски
    А дали слушаш што прават муабет? И јас планирам царски па некако ми е страв
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Ги слушаш, секако :)
     
    На Joki99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас не ги слушав. Имаше музика, а и анестезиологот повремено ми ставаше нешто, па на моменти бев ко зашеметена, дури и дремнав малку.
     
    На Sexybaby86 и Joki99 им се допаѓа ова.
  5. malifesent

    malifesent Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    146
    10meseci otkako sum porodena ista situacija kako tebe. Bev kaj maticniot bidejki se porodiv vo drug grad i nemozam da se organiziram okolu deteto za da idam na lekar kaj sto se poragjav, demek organizmot mi bil sklon da stvara visok svrzno tkivo i da mi go otstranele operativno mozelo pak da se javi a moze i ne. Zasega mi dade dastavam sprej Vioplex a posle da stavam kontratubeks pa da vidime sto ke se sluci. Inaku mene rezot me pece koga nosam prilepeni pantaloni z
    Na teloto (farmerki). Se sto sakam e da ne mi e crven i poduvan rezot i da ne me stipe ,pece pri nosenje zalepena obleka. Sto ke se sluci so terapijata i kontratubeksot ke vidime ponatamu.
     
    На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Слушаш ама не зборуваат за тоа што се дешава. Јасно им е дека може да створи паника сето тоа.

    Со вториот царски морам да признаам не ни мислев дека ме сечат, сакав само да се заврши. Ама тоа што во странство не го земаат бебето да го мерат, туку од прв момент е на мајката е прекрасно. Си го гледав, си го гушкав, а тие си шиеја, си бркаа работа.
    Станување е најчесто побрзо. Првиот пат ме станаа за околу 15 саати, а вториот пат за 12 саати.
     
    На malifesent, Sexybaby86 и Joki99 им се допаѓа ова.
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    @FreeMind -Здраво, сега баш прв пат ја отворам оваа тема и налетав на твојата објава и дискусија за братучедата. Како е сега таа, дали е се во ред? И јас размислувам за пораѓај во Прилеп а по ова сега уште повеќе се замислив ( и онака многу многу се двоумам само што секако не сакам кај таа Изабела, а и баш вчера кога ми кажуваа кој доктори работеле таму, ми рекоја кај Изабела-не!). Со помин само да е....
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Убаво ти рекле.

    Братучетка ми е добра, покрај илјадници контроли на се можно, шетање со катетар дома плус десет дена, болка кај раната, конечно може да се грижи за малиот.

    Ќе бидам културна и ќе ја испоштувам нејзината одлука да не иде јавен “комплимент” кон докторката да е до мене јас на Телма ќе ја вртев. Еден кошмар се надеваме е завршен. Малиот добро напредува во меѓувреме она го изгуби млекото и моментално е на ад. Битно е он да е добро машала 500г е плус.

    Не се плашете од породување сепак темава е во бременост можеби и ве уплаши овој случај, но верувајте дека тоа е најлесниот дел од цела бременост.
    Само позитивна мисла и се ќе биде во ред.
     
    На Andra, Coco31, lavinija28 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Ја мачкате ли раната со нешто?
    Јас два месеци како сум породена, на почетокото ја мачкав со јод. Веќе месец дена ништо не и ставам. Не ме боли, при допир како да уште не чувствувам дека ја пипкам. Смеам ли со нешто да ја мачкам или не? :)
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Со ништо. Кој ти кажа да мачкаш со јод?
     
    На Starlič, ocicka2014 и fana им се допаѓа ова.
  11. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Уште долго нема да го чувствуваш местото на допир, барем кај мене беше така. Јас не сум мачкала со ништо, штом не те боли и се е во ред мислам немаш потреба од ништо.
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Со ништо,може си помешала јод со кантарија за почеток може за да избледе лузната си мачкала но немаш потреба. До 6 месеци може да не го чувствуваш делот околу раната .
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  13. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Како успеавте да станете после царскиот рез? Мене искрено тешко ми оди :)
    Од мрежастите гаќи ми се направи и иритација на кожа, црвено, како да гори и пржи.

    Секое станување ми е тешко и болно, може утре 4ти ден ќе биде подобро.
     
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    кој ти рекол да носиш мрежести гаќи? Носи си слободно обични високи (бабински) гаќи. Секој ден ќе е се полесно :)
     
    На RAK91 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.383
    Пол:
    Женски
    Јас не носев ништо во болница ... Кога дојде ред да ставам гаќи жив страв ме изеде. Мене ме подучија да станам одма нареден ден после операцијата и ќе се пуштам побрзо па така и направив. Веќе трет ден шетав лесно. :)
     
  16. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам сеуште си во болница. И мене ми беше многу тешко и ненормално болно додека бев во болница, креветот ми беше висок, јас ниска хаос. Затоа како дојдов дома мислам експресно ми помина се :D А и немаш потреба од гаќи, сега ти е шанса да се луфтираш :D
     
    На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Ме станаа и мене прв ден, ама едвај :) Трпам болка ама оваа тешко. 3 ден денеска и пак тешко станувам и одам. Раната е супер.
    Облеков мрежасти за да ми ја држат влошката, ама направив поголема беља.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.383
    Пол:
    Женски
    Утре ќе е многу полесно, задутре уште повеќе и ќе исчезне. Једино шубе ми беше да лежам на меше првите две недели... После кога се опуштив толку убаво ми дојде што на мојата среќа и немаше крај. :rofl:
     
    На RAK91 и Maja92@ им се допаѓа ова.
  19. MumToBe

    MumToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2019
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Почесто станувај и ќе ти биде полесно. Јас уште истиот ден станав, сабајлето ме оперираа вечерта веќе бев до тоалет да се измијам. И мрежести гаќи си носев немав никаков проблем. Се надевам дека брзо ќе се опоравиш.
    Јас пак друг проблем си имам, со килажата, се нервирам затоа што никако не можам да се вратам на старата килажа, во бременоста се поправив 13 кг а еве 7 недели откако поминаа само 5кг имам изгубено..
     
  20. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас не носев гаќи првиот пат и многу ми беше поубаво. Само влошката долу и толку. Овој пат ме гњавеа со тоа мрежестите гаќи, ко дојдов дома, одма си облеков обични.

    Само станување почесто за болката. Ако е сѐ во ред, нели.