1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    :toivo:Одлично сум сега, мислам дека воскреснав од кога дојдов дома :)

    Првите 2 дена во болница ми беа навистина претешки, болки до лудило.

    Ама еве како што поминува време подобро е. :sun:
     
    На KuklickaSk, Филотеа, Ms allways right и 3 други им се допаѓа ова.
  2. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Здраво феминки!
    Дали може да споделите искуства за втор царски рез, после колку од првиот останавте пак бремени? За жал првата бременост заврши трагично... и многу би сакала што побрзо да се утешам со ново бебче... Докторката ми рече 6 месеци да почекам, но мене ми е страв да не е пребрзо. Ви благодарам многу.
     
  3. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Ne e problem stom ti preporacala doktorkata,dokolku ne si sigurna pobaraj 2 mislenje.
    Znam deka e strasno stom si pominala niz seto toa...
    Naskoro ke si guskas bebce...samo pozitivno!!!
     
    На kikiritkaTa и Baby2018love им се допаѓа ова.
  4. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Обично царски се закажува во 38ма недела?
     
  5. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Најидеална ја сметаат 38... ама ако има потреба и поранко. Треба убав преглед прво да се процени состојбата на бебето, дали се зрели градите...
     
    На Chuchanov и Bebac им се допаѓа ова.
  6. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    @kikiritkaTa Изгледа не те разбраа убаво членките погоре. Најдобро направи консултација со уште некој доктор. И не се секирај ќе биде. Само мисли позитивно и не се грижи. Опушти се. Ќе гушкаш бебенце.
    И јас сум породена царски пред 4 месеци. Се е во ред и со мене и со бебе. И мене не интересира после колку време можам да останам бремена со второ. Сега поради ситуацијава н есум била на гинеколог ама ќе си прашам следен пат.
     
    На kikiritkaTa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал. Мене ме советуваа да почекам после царскиот минимум година и пол.
     
    На kikiritkaTa и LadyC им се допаѓа ова.
  8. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Имам пријателка што забремени на 3м од царскиот и си ја износи нормално бременоста и второто бебе се роди на иста дата следната година. Ама постојано ја контролираа затоа што докторите препорачуваат најмалку 1г или може сега и 6месеци. Во секој случај послушај доктор
     
    На kikiritkaTa и Bebac им се допаѓа ова.
  9. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    И мене ми рекоа после 6 месеци дека може второ дете, исто една познаничка после 4 месеци остана повторно бремена со второ и помина супер, зависи и колку сме спремни, јас сум паничар, првово има веќе 3 год, не ми текнува на друго.
     
    На kikiritkaTa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Само консултација со доктор. Како ќе ти каже, така.
     
    На kikiritkaTa и Martka им се допаѓа ова.
  11. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Денес бев на др, ми ја стегаше раната за да види дали има гној, истекча течност која не била гној туку сокрвичава некоја тњчност....треба со бетадине да мачкам, имам тт од градиве -да пијам парацетамол до 4 на ден ако треба и панцеф пијам за раната..мн се плашам...
     
  12. Ana1912

    Ana1912 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сакам да ве прашам дали некоја од вас имала случај со внатрешно гноење на раната и дали е тоа возможно.
     
  13. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Izvini,slucajno naletav na temava....ne sum rodila seuste,no od slusanje od bliski od doma i od rabota...mislam deka mozam da ti dadam nekoj sovet. Najdobro da odis na doktor uste denes ako mozes. Koleska se soocuvase so istiot problem i vo posleden moment se spasi od sepsa. Dobila infekcija od salata i od instrumentite.
    Izvini, ne sakam da te plasam ili slicno, no moj sovet da odis odma na lekar dokolku imas problem.
     
  14. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Кај мњн
    Кај мене до вчера течеше лимфна течност. Отокот ми потспадна, гледам и на едниот крај се подзатвора раната , прскам со нано спреј а и неколку пати одев да ми ка стегаат и течеше тоа течноста. Др вика да не се секирам, не било страшно едноставно мојот организам така реагирал. Појди си секако на др, кај тој што те правел операција. Кога си правена? И мене ми е мн страв...
     
  15. Follow

    Follow Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, vo Chair kako pravat dogovoren carski, so totalna ili lokalna anestezija? I dali ste chuvstvuvale neshto so lokalna shto ste pravele?
     
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Со спинална се прави и нема да осетиш ништо. Јас бев со епидурална и осеќав само притисок ама со спинална кажуваат дека буквално ништо не се осеќа.
     
    На Maja92@, kukla21 и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  17. Follow

    Follow Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Fala ti za odgovorot a za procedura pred carskiot shto se pravi? I dokolku imash praveno vo Chair kaj koj doktor i dali samo eden go obavuva ili se poveke?
     
  18. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Немам правено во Чаир, но претпоставувам процедурата е таа. Ќе ти направат крвна слика, ќе имаш разговор со гинеколог и анестезиолог да ти земат историја на болести и тоа е тоа. Ќе ти кажат за кога ќе закажат. Царскиот не е ништо страшно, после тоа боли првите неколку дена. Ќе треба да бидеш во кревет и строго одмарање. Јас не одмарав баш ама затоа ме болеше стомак многу навечер. Обично присуствуваат гинеколог, анестезиолог и педијатар.
     
    На Follow и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  19. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Колку време трае царскиот? Изгледа и јас ќе бидам со царски... Некој совет плус за што да земам, што ќе ми треба за во болница?
     
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Влегов во сала во 11h за да ми ја појачаат епидуралната зашто почнав природен пораѓај. Бебето го извадија во 11.35h, а веќе до 12h ме средија и мене. Би рекла пола саат е процедурата.
    Во приватна или државна планираш?
     
    На Филотеа и Butterfly1107 им се допаѓа ова.