1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Ами шо..нова неотпакувана ќе остане :rofl:
     
    На ddevojce, Fatalnata, Tsukinory и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    @Dikinzi легенда си треба да те прогласиме за национално богатство на форумот за тоа што сите не смееш и орасположуваш.

    @BabyT* кога ќе дојде моментот и јас експлицитно ќе го пратам маж ми по вештачки цицки хахаха.
     
    На Thallia, LadyC, Butterfly1107 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Нуму да си најде па да не се врати :D
     
    На Jana06, LadyC, *Ench@nted* и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Ааа не грешка си @ddevojce е пред мене :D
     
    На LadyC и Tsukinory им се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Епа отпакована е таа уште од времето кога сме решиле да ја делиме:) но ние можеме да си правиме заебанции меѓу нас, но некоја што сеуште не го прошла тој пат дословно ќе си помисли дека станува тунел и дека сексот после тоа не е секс. Не само што ќе помисли и ќе се извади од памет. И после девојчињава зашто идат у приватни клиники и сами бараат да им го сечат стомакот. Не викајте не, имам една таква :tmi: Жими сѐ престанав да се дружам со неа ради таквата интелигенција.
     
    На KuklickaSk, Yowannty, Kate Rina 93 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Сеа ти..озбилна си? Само ради тоа прифана да оди царски ? Престанувам со шалите..ова ме замисли, стварно може да стане сериозно..секакви ѓи има..
     
    На Kitten и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    И јас знам што оделе царски и ради тоа и секако од страв :D мене пострашно ми е царски:shake:
     
    На Kitten, Kate Rina 93 и Dikinzi им се допаѓа ова.
  8. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.125
    Пол:
    Женски
    Јас ќе одев на царски без оглед на се, дури и да можеше природно.
    Не знаев дека се мери интелегенција по тоа како јас сакам да се породам ако можам да бирам и ако можам да си дозволам приватна клиника. :)
    Ама ако. Убаво поминав јас, па кој како сака нека мисли, еве и вториов пат нагласив дека не ни сакам да пробуваме природно.
     
    На Only1, Grasiela**, eta и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Е Бог да чува..

    Не бе душо, не ради тоа..оделе на царски за да не се расцветаат доле. Слушале такви муабети и сакале да им остане тесна..]:)
     
    На m.i.g, Kate Rina 93, Maja92@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Ова ко јас за сум пишувала.
    За првото сакав царски уште пред да ми кажат дека ќе мора ( бебе од 4 200 а имав и прееклампсија), а овој пат матичната ми препорача повторно да одам царски бебе ке биде исто големо, а имам ептен тесна кралица. Во чаир ми рекоа може да пробаме природно, кажав ни под точка разно, или царски или ке си ја чувам во стомак :D
     
    На Miss.N, eta, Frosty! и 4 други им се допаѓа ова.
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.125
    Пол:
    Женски
    :rofl: најјака си :l: (highfive)
     
    На Rainbowbaby, eta и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Yup 8-|
    Нејќела да ѝ се рашири вагината. Душичка....заради мозочето што го има де...

    @LadyC малце твоево е извадено од контекст... Прај ти што сакаш со твоето здравје, јас коментирав за изборот ради ширењето на вагината. Нешто неспоредливо со отварање на стомак, тоа е таа интелигенција.
     
    На LadyC и fana им се допаѓа ова.
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.125
    Пол:
    Женски
    Горе сфатив дека е за сите што бираат цезареа пред природно и идат у приватни клиники. Така звучеше.

    Извини грешно ако сум разбрала, ептен глупо ми падна цел муабет.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Не не, далеку од тоа. Едно е царски ради компликација пу пу оуне дај боже, а друго е оти сакала царски ради некој си бубачки во глава. Еве јас имам пријателка, сега во Јули термин и е . Од кога се знаеме, веќе 10години, секогаш кажува дека ќе иди царски оти паничари ј не сака да трпи болки. И сега башпред некое време и реков, договори царски ?Рече да ..е сега, споредмуабетот погоре имало жени пто се правеле царски да неим се уништи дундата. Јас против царски немам ништо немој грешка да ме сфатиш. Ама менеми е чудно ..еве уште еден пример : На кумашинката моја, и викаат во скоро 38 недела, сакаш до вечер да си го видиш и даправиме царски, или да чекаш природно ? И она си рекла "До вечер ! Не можам да трпам да ми брцаат внатре." Тоа беше мила цел муабет, царски од шо мора,и царски од пување нее исто.:hug:
     
    На Maja92@, Kitten и LadyC им се допаѓа ова.
  15. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Нареден пат и да може природно, нема да прифатам.
    Да не збориме дека 14 конци доле се мала маца. Не се, а има жени кои распукале и се шиени бајаги, цел месец не можеле да седат на гз. Царски е операција ама природно раѓање не е баш толку природно ако испукаш доле и после не можат да ти ја сошијат.
     
    На Rainbowbaby, LadyC и Maja92@ им се допаѓа ова.
  16. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Со првото ме шиеја, стоев и јадев,мочав и какав полу клекната, кашлав како Голум од Лорд оф д рингс, седев на едното газе,спиев без гаќи, и со клизма одев у вц, цело време стоев до десната нога крената како на мало дете кога му се моча, сето тоа околу 3 недели. Ни на природно не можеш некогаш да рипнеш од одма, ама еве со второто фанзтазија, летав од втората ден..
     
    На Thallia, LadyC и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  17. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Значи ни природно не е секогаш лесно. Тоа и сакав да кажам. Јас со царски веќе после 10тина дена летав.
     
    На LadyC и Maja92@ им се допаѓа ова.
  18. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Не е , затоа викаат лесен и брз пораѓај, ама муабетот не е за да се исплашат членките, и да брзаат да одат на царски, и таму и таму си шиен, реалноста е таа..бебето треба да излезе од некаде. Се додека мајката и бебето се добри со здравјето..пораѓајот е најмалку битен.
     
    На Miss.N, LadyC, Maja92@ и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Леле Мила не е така. Ретки се тие што распукуваат, затоа се прави епизиотомија, таа рана зараснува многу брзо, за најмногу 3 недели веќе нема ништо. Опоравувањето е баш колку и што крвариш, 40 дена, дур не се собере матка.

    Читај малку повеќе околу недостатоци и компликации со царски рез, јас не би да зборувам, многу страшни работи има, а можда и треба да се збори, да бидат жените подготвени. Не е туку така ќе си спијам јас на тоа уво една прошла супер, тогаш мора да е супер. Најдобро да се избегне операција ако не е неопходна. На запад царски рез го нарекуваат major surgery, значи голема операција и со секое наредно отварање на стомак си влече нови ризици.

    Ако имаш простор помеѓу двете дечиња, нека не те плаши непознатото, болка е болка. Посебно со секое наредно дете матката веќе е "спремна", препознава контракции и полесно го "избуткува" бебето. Жена со прв царски а втор природен, не проаѓа толку лошо како жена со прв природен, тоа е среќната околност.
    Нормално е во човечката психа секогаш да го бираме она што веќе ни е познато, јас имав ненормален страв првиот пат. Вториот пат само се молев да биде како што кажуваат за второротки, и ја имав таа среќа. Истиот ден само после 3 саати, на сите жени од соба им помагав во придржување бебиња и дигање на наслони од кревети.
    Тоа е супер што така си се осеќала, но ова се краткорочни ефекти. Пострашни се тие другите што ги носи една операција.
     
    На Kaetana, Yowannty и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  20. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Апсолутно се согласувам дека има последици. Јас ги чувствувам на менување на време. Пола година не смееш да кренеш ништо потешко од бебето. Наредна бременост да се планира за најмалку 2 години, затоа што иако на ехо се е океј, таа матка може да попушти ако е приморана да се шири за кратко време.
    Јас сметам дека треба да се зборува за ризиците кои ги носи еден царски по друг во рок од година две.

    Кај нас на царски се гледа како на операција на вадење слепо црево а толку многу работи можат да тргнат на лошо. Почни од анестезија, па обилно крварење, инфекции итн.
    Царски е огромна операција, дододека да се стигне до матката има кожа, мускули, сврзни ткива, некогаш и вадење на органи.
    Членка погоре кажа дека ја шиеле 3 часа после втор царски.
    Свесна сум за сето тоа, ама кај мене немаше простор за природно. Крупен плод не беше причина за царски, сосема друга беше причината.
     
    На Miss.N и Kitten им се допаѓа ова.