Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

 1. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Апсолутно се согласувам дека има последици. Јас ги чувствувам на менување на време. Пола година не смееш да кренеш ништо потешко од бебето. Наредна бременост да се планира за најмалку 2 години, затоа што иако на ехо се е океј, таа матка може да попушти ако е приморана да се шири за кратко време.
  Јас сметам дека треба да се зборува за ризиците кои ги носи еден царски по друг во рок од година две.

  Кај нас на царски се гледа како на операција на вадење слепо црево а толку многу работи можат да тргнат на лошо. Почни од анестезија, па обилно крварење, инфекции итн.
  Царски е огромна операција, дододека да се стигне до матката има кожа, мускули, сврзни ткива, некогаш и вадење на органи.
  Членка погоре кажа дека ја шиеле 3 часа после втор царски.
  Свесна сум за сето тоа, ама кај мене немаше простор за природно. Крупен плод не беше причина за царски, сосема друга беше причината.
   
  На Miss.N и Kitten им се допаѓа ова.
 2. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.041
  Допаѓања:
  37.505
  Пол:
  Женски
  Верувам дека имало причина, но дека спомна не би идела втор пат да пробаш природно дури и да може, затоа сакав да ти реплицирам. Сега си бремена со второ така?
   
 3. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.131
  Допаѓања:
  21.143
  Пол:
  Женски
  Не би пробала ни јас природно после царскиот и 10 години да поминат од првиот царски:|
   
  На KuklickaSk и LadyC им се допаѓа ова.
 4. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Не не, ни на крај на памет не ми е бременост со второ. Синко е 10 месеци. Наредно за 5 години. Затоа велам ако може, би поминало доволно време, има простор за природно.
  Фала на поддршката, само размислувам гласно. :)
   
  На Kitten и LadyC им се допаѓа ова.
 5. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  6.760
  Пол:
  Женски
  Здраво дами,што убаво сте се расприкажале. И мене ми велеа дека којзнае колку ќе се смени после породување, ама не видов некоја поголема разлика. Сакав да прашам. Породена сум на 07.01 крварев само 30 дена после 10 дена добив, ми траеше една недела (до28.02)
  Од тогаш до сега сеуште ми нема дојдено.
  Не дојам. И пред бременоста имав нередовна менструација, добивав на два,три месеци. Не сум била на гинеколог поради ситуацијава. Дали има некој со слична ситуација.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.811
  Допаѓања:
  97.516
  Леле @Kitten со муабетиве, ко хорор филм да кажуваш :worried:

  Јасно е дека е операција, ама некој па мора и тоа да го помине два - три пати. Што ќе си рече?! Имаме доктори сите. Дај олабајте малку.
   
  На bibiiii, Maja92@, KuklickaSk и 6 други им се допаѓа ова.
 7. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.534
  Допаѓања:
  73.801
  Пол:
  Женски
  Не се тера у тој правец, ама се тера испаѓа.
  Значи не сакам природно и нема зашто јас некого да разубедувам да оди царски дека е боље или природно оти некоја нема избор и ќе мора, па цела хорор приказна у глава ќе и се врзе, па фрчеле притисоци, па страв од непознато и сл...
  Знаев дека до овде ќе дотера муабетот .
   
  На skorpija.1989, eli25, Maja92@ и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  4.133
  Пол:
  Женски
  Зошто бе..па ја останав со второ малата коа ми беше 10 месеца :D
   
 9. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Прво, психички не сум спремна за уште едно бебе. Второ, ни физички не сум. Уште не сум ослабена од едно, а камо ли второ дебелење. Трето, сакам синко да биде мал голем човек, со него да немам големи обврски, како што е цицање ноќе, менување пелени, да морам будно да го следам секој неков чекор. По мои проценки, тоа ке биде за некои 4 5 години.
  А и сакам целосно да му се посветам. 10 месеци летнаа, јас уште со главата во облаци. Мислам дека ке ми е премногу напорно уште една бременост за толку краток период, и од едни пелени да се префрлам на други.
   
  На eli25, Miss.N, Dikinzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  4.133
  Пол:
  Женски
  Немој да мислиш дека напнав со ова, се беше на шала. Иначе да, во право си, многу е голема обврската ако се набрзо.
   
  На LadyC, MilaSs12 и fana им се допаѓа ова.
 11. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  986
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  и кај мене беше карлично, но си се сврти во последен момент, али пак со царски поминав :)) ке се сврти не се секирај :) со лесно да ти е..
   
  На Maja92@ и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
 12. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.612
  Допаѓања:
  6.687
  И ја со царски на 5 ден дома сама се грижев за бебе од 4.5 кила, ама тоа не го менува фактот дека цел стомак ми беше расечен, дека ме боли стомак на промена на време и дека имам уште шанса да закачам кила зошто го кревам ао негови 11 кг.
  Природата не создала да раѓаме. Нема зошто свесно да бараме да не сечат.
   
  На Kaetana, Cherry333 и Yowannty им се допаѓа ова.
 13. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.799
  Допаѓања:
  6.272
  Пол:
  Женски
  Не е толку страшен царскиот де.
  Јас поминав топ. Болки два дена. Се пазев уште 10 дена не дигав корпи за веш и такви работи. Од прв ден со бебе во раце без помош дома.
  Се вратив во нормала релативно брзо,добив циклус после 3 месеци,доев 8 полни месеци после 9 месеци забременив. Значи во рок од 18 месеци ке имам два царски резови.
  Доколку доктор каже и види дека е се во ред се се може.
  Има случаеви каде што природно распукале ептен лошо па доктор едвај да ги состави и со месеци ни седење ни односи имање.
  Не сум за своеволно одење на царски,но дека ако се мора на царски па тоа да претставува некакво разочарување,или типот на муабети ти не знаеш како е да родиш и ти не си мајка како таа што родила природно... е тоа не поминува кај мене.
   
  На Only1, KuklickaSk, kukla21 и 10 други им се допаѓа ова.
 14. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Исто и исто. Синко малку помал од твојот, сега веќе има 11.
  И повторно исто, ако работам повеќе, пример да чистам, готвам, месам, боли.
  Тоа и збориме овде. Иако царскиот е операција, не е страшен воопшто.
   
  На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.534
  Допаѓања:
  73.801
  Пол:
  Женски
  Јас немам проблем никаков. Нити ме боли некаде, нити осеќам нешто на промена на време, од почеток сум си ја со детето, еве 3 ипол години супер сум. Дај боже и вториов пат да биде исто. :)
   
  На Only1, RAK91, KuklickaSk и 5 други им се допаѓа ова.
 16. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.307
  Допаѓања:
  4.106
  Ко то мене тражи ? 8)
  Абе пишував пример братучедка отиде на царски оти не знаел кој доктор ќе и се паднел, па ако било големо бебето, па дали ќе ја гледале добро па ако и заборавиле нешто од плацента дрн дрн јарино, живи лигавештини.
  Мене царскиот ми е многу страшен, не самата операција колку анестезијата. Од таа спиналната ќе ме фати паника кога нема да можам си ги мрдам нозете. Јас се молев бебето да ми се сврти да родам природно, да не сум царски. Сите ќе поминат мака на пораѓај дали царски или природно и сите сме мајки. Сум за царски ако има индикации и сл.
  Мене баш и не можеа да ме сошијат, едвај ми ја собраа, дурии до срамните усните бев испукала и таму конци. Распукав ко шар планина. И сеа при односи на почетокот ме боли малку. Со второто тоа. Со првото ме сецнаа исто да излезе бебето.
   
  На Kaetana, Kitten, LadyC и 3 други им се допаѓа ова.
 17. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Баш тоа сакав да го кажам. Ако е природно не мора да значи дека ке помине како кашлица.
  Хахаха шар планина :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
   
  На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.307
  Допаѓања:
  4.106
  Да, бе. И велам наа таа докторката таму шо ме шиеше, напрај ми ја како нова и само ме погледна и ми вели аа наин наин јас такви работи не праам. И го погледнав мм и он ме гледа и една фаца ми направи као демек шо такви работи и кажуваш германци се, не ти го разбират хуморот. Си велам у акло глупа германка нема појма од шала, јас и велам да ми ја сошие убаво ко шо треба она не правела такви работи. Еми таа работа шиењето она ја прави баш сега. Ццц
   
  На Kaetana, LadyC, Maja92@ и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  4.133
  Пол:
  Женски
  Според мене тие не знаат да се смеат, нон стоп се ко намќори. Другарка ми живее Германија стално прикаски ми кажува.
   
  На Kaetana, LadyC, ddevojce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.307
  Допаѓања:
  4.106
  Да бе, ладни ко антартик и глупи ко трактор
   
  На Kaetana, LadyC и Dikinzi им се допаѓа ова.