Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

 1. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  4.133
  Пол:
  Женски
  :rofl::rofl::rofl:
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 2. RAK91

  RAK91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2019
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  836
  Пол:
  Женски
  Јас сакав царски уште пред да ми кажат дека најверојатно ќе морам. Да треба пак би одбрала царски. Мое тело, мое право.
  Без разлика дали некој ќе има предрасуди за тоа или ќе проба да руга и да те коментира. Најтешко ми беше во болница, првите 2-3 дена додека застанав на нозе, кога дојдов дома се преродив. Јас за 6-7 дена заборавив дека имам царски. Немав никаква болка. Раната брзо ми заздрави. Работев по дома, се грижев за бебе, немав проблеми.
  Моја братучедка шиена со природен имаше поголеми болки од јас со царски.

  Се е релативно. Секогаш ќе има некој што накриво ќе те гледа, затоа што си со царски. И некој што ќе те разбере.
   
  Последна измена: 26 мај 2020
  На skorpija.1989, Thallia, m.i.g и 11 други им се допаѓа ова.
 3. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.972
  Допаѓања:
  19.357
  Пол:
  Женски
  Мојот царски помина како што не очекував. Сите тоа станување го коментираат, си реков ќе се умира кога ќе се стане, но непријатност осетив само кога зачекорив, малку пецкање кај раната и чудно чувство во стомакот. Истиот ден кога ме станаа, сакаа катетер да ми извадат, ми рекоа дека не сум веќе за катетер, но го оставија за уште една вечер да отспијам без проблем и да не станувам ноќе бидејќи многу течности пиев и полнев катетер ко луда. Утредента сабајле катетер тргнаа и фатив да шетам низ соба, место не ме држеше. Легнував, па седнував на кревет, па стани прошетај и така во круг. Дали ме клукаа со лекови против болки или едвај чекав да сум способна за бебето, не знам.
  Тегнење не осетив за време на породувањето, само ме притискаа на интервали, мислев бели дробови ми вадат. Брзо откако ме однесоа на интензивна нозете ги свиткав и се поместував.
  Дома си функционирав најнормално, апче за болка не се напив ниту еднаш. Уште во болница кога прекинаа да ми даваат инфузии, еден ден ми даваа Парацетамол и толку беше, уште таму немав потреба да пијам за болки.
  Е кивање кога ќе дојдеше, го чешав носот и се молев да не кивнам, а кашлици спречував со пиење течност ако осетев дека ме демне некоја кашлица. Еднаш кивнав и ѕвезди изброив. :drunk:
  Ни од спиналната немам болки, исто како да не ме боцнале.
   
  На Thallia, Kate Rina 93, Coco31 и 15 други им се допаѓа ова.
 4. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.811
  Допаѓања:
  97.516
  Кога те боцкаат за контрахирање на матка, ти ставаат и лек против болка. Ако го погодиш моментот тогаш да стануваш, полесно минуваш.
  Во Систина нема сакаш-нејќеш. Доаѓа сабајле болничар, правите тура до тоалет и се вади катетер :)
   
  На KuklickaSk, Sexybaby86, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
 5. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.972
  Допаѓања:
  19.357
  Пол:
  Женски
  И ваму рано сабајле утредента после царски дојде сестра и отидов до тоалет и се туширав.
  Дента на царскиот и утредента кога ме станаа бев со катетер.
  Во Систина вториот ден вадат катетер?
   
  На LadyC и mal.ecka им се допаѓа ова.
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.811
  Допаѓања:
  97.516
  Се пораѓаш денес, утре сабајле вадат катетер. Јас се породив кон 13ч, следниот ден веќе немав катетер од сабајле.
   
  На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.330
  Допаѓања:
  3.105
  Пол:
  Женски
  Исто. Се породив во 8h сабајле, наредниот ден ми извадија катетер.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.041
  Допаѓања:
  37.505
  Пол:
  Женски
  Ама каде раскажав хорор филм? Јас само сакам да се знае што бираат девојчињава, а хоророт што МОЖЕ да настане може да се прочита тука:
  https://www.babycenter.com/0_c-section-by-choice_1498696.bc

  Јас сум голем противник на царски рез без реална причина. Прочитав и статистика за Македонија за 2018год, од вкупниот број пораѓаи 47% биле цезареа. Бројкава многу кажува. На запад процентот е 15% и за родилките се води голема ментална подготовка па и самите свесно не одбираат цезареа.

  Инаку незнам кој е модератор, но мислам тие мислења што беа префрлени, треба да бидат во темата -Спонтано породување или царски рез-. Оваа тема нека си остане за оние што имаат вистинска медицинска потреба од овој оперативен зафат.
   
  На Kaetana, KuklickaSk, Cherry333 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  1.355
  Местото каде што ми беше ставена анестезијата дури сега почна да ме боли (три месеци после породување) и болката е баш непријатна.
  Ако постојам подолго време или ако го подржам бебето,ужасно е..
  Незнам дали кај сите е вака..
  Раната не боли-како да немам рез ама грбот како да не е мој веќе.
   
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.811
  Допаѓања:
  97.516
  Може не се доживуваш така, ама така ти звучат мислењата. Еве мене така ми звучат, да бидам попрецизна.

  Дали има или нема реална потреба за царски не знаеме, ни јас, ни ти. Бирање царски јас ни на приватно не сум сетила на своја кожа. Да се прашував јас уште во 10 ќе бев породена, а не да чекам толку долго дека нели "поарно".
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  883
  Допаѓања:
  1.770
  Пол:
  Женски
  Колку време траат припремите за закажан царски?
  Се обидувам да се спремам и за тоа сценарио и не би сакала никој освен мм да знае кога ќе одам. Дали ги закажуваат сабајлечки? Царскиот знам околу 40мин трае ама клизма, ставање анестезија и се тоа? За Систина ако може да ми одговорите.
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.811
  Допаѓања:
  97.516
  Најчесто навечер те примаат и те следат ноќта, клизми чуда се.
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.799
  Допаѓања:
  6.272
  Пол:
  Женски

  Мој совет:)
  Имав закажано во 8 сабајле никој не знаеше освен мм...и донесоја итен случај и ме оставија до 13 часот.:rofl:
  Почнаа да ме бараат каде си нели на цтг само отиде,зошто те нема...:wasntme:
  Вечерта ми земаа анамнеза траеше може половина час,мокрача,крв и разговор со анестезиолог и ми кажаа сабајле пред 7 да бидам таму да ми дадат чепче да се прочистам и во 8 као почнуваме.... и до 13 лежев на цтг уклучена:rofl:гладна и жедна:)
  Ова ремедика, а сигурно и систина е исто.
  Не лажам затоа више. Пе побудалеа тоа сабајле од звонење. Па мајка ми дури и дојде во болница:whew:(facepalm) :$затоа во мојов случај мајка ми заедно со мм чекаа пред сала наместо нели последна да разбере како што викаат...:D
   
  На Bebac, nadenadia, Ann.loves.you и 4 други им се допаѓа ова.
 14. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  851
  Допаѓања:
  1.735
  Ремедика си бев договорена дојди сабајле во 7 во 8 почнуваме, така и беше. Сиситина од вечер одиш те следат на цтг, сабајле во 5 клизма па во сала после визита.
   
  На eta, Butterfly1107, Happyinlove и 2 други им се допаѓа ова.
 15. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.612
  Допаѓања:
  6.687
  Сега имав слулај на блиска си побара царски и тоа со фул анестезија зошто и било страв. Среќа ја разубедија некако докторите да не иде со целосна анестезија ама се породи со царски без никаква индикација, мал плод, широка кралица, здрава права...
   
 16. macufce

  macufce Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2016
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  354
  Пол:
  Женски
  Јас денеска се продив со царски.
  Све беше супер , и мислам и 10 да би родила, пак царски ќе одам. Никогаш нд верував дека јас ќе го кажам ова, зошто бев противник за царски.
  Јас еве до сега, поминувам баш царски. Задоволна сум баш од све, и можеби е до организмот ама иам болка, ама не толку да ме мрдне. Супер е све; и пак би одела исто
   
  На skorpija.1989, kukla21, K.Mari4ka и 12 други им се допаѓа ова.
 17. nadenadia

  nadenadia Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  355
  Супер вака позитивни пораѓаи :) А имаше некоја индикација за царски или?
   
 18. macufce

  macufce Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2016
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  354
  Пол:
  Женски
  Поминат термин, не беше спуштено.. абер немаше за искачање
   
  На nadenadia, Maja92@, Chuchanov и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Krofna1

  Krofna1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2018
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Женски
  Здраво мамички,за еден месец треба да се породам по втор пат царски ,со оглед на тоа дека ја знам процедурата ме фајка некако паника и страв да не се онесвестам дали некоја се соочила со ваков проблем да ми дај совет
   
  На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Dance27

  Dance27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2018
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  1.986
  Пол:
  Женски
  Колку денови после царски крварете и какво ви е било крварењето обилно,нормално или малку?
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.