1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.558
    Пол:
    Женски
    Јас сакав царски уште пред да ми кажат дека најверојатно ќе морам. Да треба пак би одбрала царски. Мое тело, мое право.
    Без разлика дали некој ќе има предрасуди за тоа или ќе проба да руга и да те коментира. Најтешко ми беше во болница, првите 2-3 дена додека застанав на нозе, кога дојдов дома се преродив. Јас за 6-7 дена заборавив дека имам царски. Немав никаква болка. Раната брзо ми заздрави. Работев по дома, се грижев за бебе, немав проблеми.
    Моја братучедка шиена со природен имаше поголеми болки од јас со царски.

    Се е релативно. Секогаш ќе има некој што накриво ќе те гледа, затоа што си со царски. И некој што ќе те разбере.
     
    Последна измена: 26 мај 2020
    На skorpija.1989, Thallia, m.i.g и 11 други им се допаѓа ова.
  2. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.486
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    Мојот царски помина како што не очекував. Сите тоа станување го коментираат, си реков ќе се умира кога ќе се стане, но непријатност осетив само кога зачекорив, малку пецкање кај раната и чудно чувство во стомакот. Истиот ден кога ме станаа, сакаа катетер да ми извадат, ми рекоа дека не сум веќе за катетер, но го оставија за уште една вечер да отспијам без проблем и да не станувам ноќе бидејќи многу течности пиев и полнев катетер ко луда. Утредента сабајле катетер тргнаа и фатив да шетам низ соба, место не ме држеше. Легнував, па седнував на кревет, па стани прошетај и така во круг. Дали ме клукаа со лекови против болки или едвај чекав да сум способна за бебето, не знам.
    Тегнење не осетив за време на породувањето, само ме притискаа на интервали, мислев бели дробови ми вадат. Брзо откако ме однесоа на интензивна нозете ги свиткав и се поместував.
    Дома си функционирав најнормално, апче за болка не се напив ниту еднаш. Уште во болница кога прекинаа да ми даваат инфузии, еден ден ми даваа Парацетамол и толку беше, уште таму немав потреба да пијам за болки.
    Е кивање кога ќе дојдеше, го чешав носот и се молев да не кивнам, а кашлици спречував со пиење течност ако осетев дека ме демне некоја кашлица. Еднаш кивнав и ѕвезди изброив. :drunk:
    Ни од спиналната немам болки, исто како да не ме боцнале.
     
    На Thallia, Kate Rina 93, Coco31 и 15 други им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кога те боцкаат за контрахирање на матка, ти ставаат и лек против болка. Ако го погодиш моментот тогаш да стануваш, полесно минуваш.
    Во Систина нема сакаш-нејќеш. Доаѓа сабајле болничар, правите тура до тоалет и се вади катетер :)
     
    На KuklickaSk, Sexybaby86, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.486
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    И ваму рано сабајле утредента после царски дојде сестра и отидов до тоалет и се туширав.
    Дента на царскиот и утредента кога ме станаа бев со катетер.
    Во Систина вториот ден вадат катетер?
     
    На LadyC и mal.ecka им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Се пораѓаш денес, утре сабајле вадат катетер. Јас се породив кон 13ч, следниот ден веќе немав катетер од сабајле.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Исто. Се породив во 8h сабајле, наредниот ден ми извадија катетер.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ама каде раскажав хорор филм? Јас само сакам да се знае што бираат девојчињава, а хоророт што МОЖЕ да настане може да се прочита тука:
    https://www.babycenter.com/0_c-section-by-choice_1498696.bc

    Јас сум голем противник на царски рез без реална причина. Прочитав и статистика за Македонија за 2018год, од вкупниот број пораѓаи 47% биле цезареа. Бројкава многу кажува. На запад процентот е 15% и за родилките се води голема ментална подготовка па и самите свесно не одбираат цезареа.

    Инаку незнам кој е модератор, но мислам тие мислења што беа префрлени, треба да бидат во темата -Спонтано породување или царски рез-. Оваа тема нека си остане за оние што имаат вистинска медицинска потреба од овој оперативен зафат.
     
    На Kaetana, KuklickaSk, Cherry333 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Местото каде што ми беше ставена анестезијата дури сега почна да ме боли (три месеци после породување) и болката е баш непријатна.
    Ако постојам подолго време или ако го подржам бебето,ужасно е..
    Незнам дали кај сите е вака..
    Раната не боли-како да немам рез ама грбот како да не е мој веќе.
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Може не се доживуваш така, ама така ти звучат мислењата. Еве мене така ми звучат, да бидам попрецизна.

    Дали има или нема реална потреба за царски не знаеме, ни јас, ни ти. Бирање царски јас ни на приватно не сум сетила на своја кожа. Да се прашував јас уште во 10 ќе бев породена, а не да чекам толку долго дека нели "поарно".
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Колку време траат припремите за закажан царски?
    Се обидувам да се спремам и за тоа сценарио и не би сакала никој освен мм да знае кога ќе одам. Дали ги закажуваат сабајлечки? Царскиот знам околу 40мин трае ама клизма, ставање анестезија и се тоа? За Систина ако може да ми одговорите.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Најчесто навечер те примаат и те следат ноќта, клизми чуда се.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Мој совет:)
    Имав закажано во 8 сабајле никој не знаеше освен мм...и донесоја итен случај и ме оставија до 13 часот.:rofl:
    Почнаа да ме бараат каде си нели на цтг само отиде,зошто те нема...:wasntme:
    Вечерта ми земаа анамнеза траеше може половина час,мокрача,крв и разговор со анестезиолог и ми кажаа сабајле пред 7 да бидам таму да ми дадат чепче да се прочистам и во 8 као почнуваме.... и до 13 лежев на цтг уклучена:rofl:гладна и жедна:)
    Ова ремедика, а сигурно и систина е исто.
    Не лажам затоа више. Пе побудалеа тоа сабајле од звонење. Па мајка ми дури и дојде во болница:whew:(facepalm) :$затоа во мојов случај мајка ми заедно со мм чекаа пред сала наместо нели последна да разбере како што викаат...:D
     
    На Bebac, nadenadia, Ann.loves.you и 4 други им се допаѓа ова.
  13. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Ремедика си бев договорена дојди сабајле во 7 во 8 почнуваме, така и беше. Сиситина од вечер одиш те следат на цтг, сабајле во 5 клизма па во сала после визита.
     
    На eta, Butterfly1107, Happyinlove и 2 други им се допаѓа ова.
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.179
    Допаѓања:
    23.856
    Сега имав слулај на блиска си побара царски и тоа со фул анестезија зошто и било страв. Среќа ја разубедија некако докторите да не иде со целосна анестезија ама се породи со царски без никаква индикација, мал плод, широка кралица, здрава права...
     
  15. macufce

    macufce Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    396
    Пол:
    Женски
    Јас денеска се продив со царски.
    Све беше супер , и мислам и 10 да би родила, пак царски ќе одам. Никогаш нд верував дека јас ќе го кажам ова, зошто бев противник за царски.
    Јас еве до сега, поминувам баш царски. Задоволна сум баш од све, и можеби е до организмот ама иам болка, ама не толку да ме мрдне. Супер е све; и пак би одела исто
     
    На skorpija.1989, kukla21, K.Mari4ka и 12 други им се допаѓа ова.
  16. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    2.236
    Супер вака позитивни пораѓаи :) А имаше некоја индикација за царски или?
     
  17. macufce

    macufce Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    396
    Пол:
    Женски
    Поминат термин, не беше спуштено.. абер немаше за искачање
     
    На nadenadia, Maja92@, Chuchanov и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Krofna1

    Krofna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички,за еден месец треба да се породам по втор пат царски ,со оглед на тоа дека ја знам процедурата ме фајка некако паника и страв да не се онесвестам дали некоја се соочила со ваков проблем да ми дај совет
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Колку денови после царски крварете и какво ви е било крварењето обилно,нормално или малку?
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Околу 3 недели, а после тоа некој проѕирно-жолт секрет. Крварењето беше како лесна менструација освен првите денови кога беше пообилно.
     
    На crazylady, Butterfly1107 и Chuchanov им се допаѓа ова.