Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

 1. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.183
  Допаѓања:
  5.817
  Пол:
  Женски
  Околу 3 недели, а после тоа некој проѕирно-жолт секрет. Крварењето беше како лесна менструација освен првите денови кога беше пообилно.
   
  На crazylady, Butterfly1107 и Chuchanov им се допаѓа ова.
 2. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.544
  Допаѓања:
  7.421
  После 4 месеци откако се породив прв пат бев на интимна депилација и немав многу болки...
   
 3. prinstongirl2

  prinstongirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2013
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  244
  Дали некој се пораѓал царски поради кондиломи? Некако ми е страв природни бидеќи читав дека се пренесувале а матичниот не ми е баш јасен.. Рече ако ги изгориш можиш природно.. Епа и да изгорам нели во наводници вирусот живее и е активен се додека не излезат нови.. Некако немам спокој..
   
 4. Dance27

  Dance27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2018
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  1.986
  Пол:
  Женски
  Мајки резот после царски со што го премачкувате како го одржувате.
  Јас две недели сум породена освен туширање со млака вода друго сеуште немам ништо ставено
   
  На Chuchanov, Jana06 и MilaSs12 им се допаѓа ова.
 5. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Продолжи така. Не треба ништо.
   
 6. Dance27

  Dance27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2018
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  1.986
  Пол:
  Женски
  А после туширање дали ја премачкуваш со нешто.На пример јод,хидроген или бивацин прашок?Дека сега почнува жешко,а јас имам стомак ми се преклопува, па се плашам да не се спари или инфицира раната.
   
 7. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Не не, баш ништо. Ја миев со нежен гел од синко и убаво ја сушев со посебен пешкир.
   
  На Dance27 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.232
  Пол:
  Женски
  Ставате ли постпородилен појас или мидер за да немате стомак?
   
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.811
  Допаѓања:
  97.516
  откако ќе ти помине контролата на 6 недели, ќе ти каже доктор. Најчесто препорачуваат да се стави, ама сепак немој на своја рака.
   
  На Chuchanov, Maja92@ и fana им се допаѓа ова.
 10. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.131
  Допаѓања:
  21.142
  Пол:
  Женски
  Ко што ти кажа кукла немој без одобрение од доктор.
  Јас пробав, ме болеше и баталив.
  Немам стомак, ко да не сум родила.
   
  На Butterfly1107, Chuchanov, Maja92@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  883
  Допаѓања:
  1.770
  Пол:
  Женски
  Мајки со царски, кога ви дојде млеко? Јас се породив во четвртокот и сега за сега само водичка тече. Бебо цица, не пушта цицка ама изгледа нема доволно па го дохрануваат. Совет некој?
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.183
  Допаѓања:
  5.817
  Пол:
  Женски
  Јас се породив во вторник, ми дојде во сабота. А онака убаво во млазови ми дојде после 7-8 дена. Штом ти тече водичка на добар пат си. Ставај го на града почесто и продолжи со многу течности. Побарај им чај за доилки.
   
  На eta, Maja92@, MilaSs12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Мене ми дојде млеко штом ми го донесоа и почна да цица. Дента кога ми го донесоа веднаш го ставив. Во текот на денот му дадов два пати, потоа цицаше колострум, и веќе нареден ден имав млазови.
  Водичка е знак дека иде млеко. Ставај на цицка постојано и ке најдоде млеко.
   
  На Butterfly1107, Thallia, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. mother_nature

  mother_nature Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2020
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  273
  Пол:
  Женски
  Колку време се прима спиналната во кичма? Гледав на јутјуб некако долго ми се гледа и болно :worried: И после неа по колку време почнува царскиот и дали се осеќаат болкии?
   
 15. macufce

  macufce Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2016
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  354
  Пол:
  Женски
  Ништо нема да осетиш, не е болно
   
  На Butterfly1107, mother_nature и Chuchanov им се допаѓа ова.
 16. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.232
  Пол:
  Женски
  Не се секирај не е ништо страшно спиналната, неколку секунди е само не треба да се мрда ќе те држи сестра, ќе почнаш да не ги осеќаш нозете и задникот ќе неможеш да ги кренеш, болки не се осеќаат ама баш никакви само тегнење кога го вадат бебето. Опуштено за 20 мин го вадат бебето потоа околу 40 тебе да те досредат
   
  На eta, Jana06 и mother_nature им се допаѓа ова.
 17. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.131
  Допаѓања:
  21.142
  Пол:
  Женски
  Ниту е страшно ниту е болно и ништо не осеќаш после неа, бидејќи немаш осет никаков од половина надолу.
  Воопшто ништо не е страшно. Боцкање ко боцкање не боли повеќе од обична инекција.
  Немој да гледаш видеа и да се плашиш.
  Едвај ќе чекаш да слушниш бебе како плаче, друго се ќе ти е помалку важно.
   
  На mKdevojce, macufce, eli.karameli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. macufce

  macufce Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2016
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  354
  Пол:
  Женски
  Уште нешто... Нема да мислиш на никаква болка, зошто нема да ја осеќаш. Ќе чекаш само бебето да го видиш. И јас гледав видеа; во депресија паѓав, и накрај не искочи ни 1% од тоа што мислев дека ќе боли. Крајниот резултат е најубав
   
  На bibiiii, Ann.loves.you, fana и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  883
  Допаѓања:
  1.770
  Пол:
  Женски
  И јас се плашев од тоа најмногу а уствари е многу брзо. И самиот царски сеа си мислам дека 5мин траеше :D
   
  На Chuchanov, Maja92@ и mother_nature им се допаѓа ова.
 20. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.512
  Уште пред неколку дена го потрошив виоплекс спрејот и раната само ја миев со вода и ја сушев како што кажуваат дека треба. Прашав дали треба уште спреј, докторот вели дека е доволно и нема потреба. Ми се преклопува кожата од стомакот врз раната и стално ја чистев со памукче и алкохол. После тоа ставав газа за да не ми се поти раната. Првите денови на стерилните гази имав по малку крв од раната, сега нема ништо. Синоќа пред спиење си ја погледнав раната и таму кожата како сува ми се виде како да се лупи. Не знам дали е во ред? Не лупев ништо не чепкав, оставив така. Јатрвата вика да сум намачкала нешто мрсно за да не се излупи, ама како страв да ми е, сите ми кажаа ништо на раната освен миење со вода. Сега не знам дали да одам до болница да ме ѕирнат. 2 недели минаа од пораѓајот. Не ме боли, си функционирам нормално.