1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Абе не паметам. Знам со спавача ме однесоа, со спавача ме вратија. Не паметам да ме соблекле...А многу ми е гајле, знаеш ја колку се замарам, ме заболе
     
    На fana и LadyC им се допаѓа ова.
  2. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Знам ти си откачена скроз. :rofl:
     
  3. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Во Ремедика ме соблекоа во салата кога влегов. Памтам јас пиштол гола, и слушам муабет нешто во стилот "комшиката ли моја ќе се пораѓа".. и гледам комшиката од приземје. Не се знаевме нешто убаво - ниту знаев дека работи во Ремедика, ништо. Ама во моментот нит ми беше до срамови, контракции имав веќе на 2 минути, измрцварена бев повеќе од 30 саати.
    Е после не сакав сестрите да ги замарам за помош - ниту за туш, ниту за ништо. Па маж ми го замарав да ми помага.

    А и тука кога се породив бев гола. Исто ме соблекоа пред спиналот да ми го стават. Овде беше многу важно да си гол, за да имаш контакт кожа на кожа со бебето (кенгур грижа). И така си бев јас гола 12 саати и во соба и секаде, исто со голо бебе на мене. Покриени само со тенко јорганче.
     
    На tina2018, eta, Jana06 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    3 дена.
    Петок родив наутро. Последно јадев во четврток за ручек.
    После јадов во недела за ручек. Меѓу - сок од јаболко.
    Државна во Битола.
     
    На Skorpija25, eta, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Во Систина јас два бев. Ама ќе умрев од глад. (facepalm) Знам како ти било, ама знам и дека е за да не дојде до преплет црева оти се враќаат на место . :)

    @Среќичка не фала. Пре би цезареа. Искрено грев е да се жалам, дај боже исто да минам топ како и првиот пат. Премн страв ме фаќа.
     
    На eta, Happyinlove и fana им се допаѓа ова.
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Абе сеа ве читам. Јас имам дупки во памтење ама знам не ми соблекоа ништо, ниту ми кажаа да ја извадам спавачата. Паметам ми дадоа спавача ми рекоа облечи се. Јас си ја ставив наопаку, ми се смееше докторката и сестрата и рекоа: ај ќе научиш. Се зачудив, напред требало врвките да ми бидат за доење полесно, а јас наопаку ја ставив на грбот врвки и ги терав да ми ги врзат. Во салa ми ја кренаа ептен горе и чаршав не им текна да стават, јас си гледам што прават и кога прашав што е мрсното со што ме мачкаат се сетија за чаршав и ми го ставија и не видов ништо повеќе, само лицата им ги гледав, музика слушав и муабет правев со една дадичка. Не беше анестезиолог, не беше ни сестра. Некој аниматор изгледа, цело време ме забавуваше бидејќи јас бев преплашена и си плачев. Ме држеше за рака како први другарки да сме. Паметам носот мрсули ми се наполни и немаше со што да го издувам, па оваа дадичка им бараше стерилна газа, тие пак инструментарките не сакаа да дадат, секоја потрошена газа, се што ми се ставало се броело и запишувало, па им се развика едно убаво и ми дадоа газичка како мало дете дував нос :D :D
     
    На Sanemsi, Starlič, Kate Rina 93 и 6 други им се допаѓа ова.
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Се ближи крајот кај мене, броени денови се, баш ќе видам како ќе е овој пат. :)
     
    На kukla21, tina2018, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Јас имам уште време до царскиот ама умирам од страв од целосната анестезија, си правам филмови нема да се разбудам. Глупача.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    А зашто одиш со целосна?
     
  10. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Комплициран царски може да биде и затоа ме успиваат целосно. Првиот пат со спинал супер си поминав.
     
    На tina2018, eta и LadyC им се допаѓа ова.
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Ќе биде се во ред. :hug: @♡BuBaLe♡
    има искуство вака ако сакаш консултација. Она има три , само не знам колку и се со целосна родени.

    @Среќичка @Happyinlove извинете ако ве напнав вчера девојчиња. Ич ништо со вас поврзано не беше. Ве гушкам. :hug:
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Ееееј зошто извинии:hug:. Спискај им таму нема да се слечам и што да не не ме породите:rofl:
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Ќути си имам жички. Среќа не памтам од првиот пат, срам жив ме јаде. Будала сум знам. :rofl:
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Оти срам дека голи сте биле? Никој не го приметува тоа верувајте, побитно е се' да помине во ред, па дали сте голи или облечени, сеедно. Па колку души дневно гледаат тие на операции, вас баш ќе ве загледуваат.
    Опуштете се и не се замарајте со глупости.
     
    На Skorpija25, eli25, Kaetana и 11 други им се допаѓа ова.
  15. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    И јас, им се чудам, кога ги читам. Дошле до најубавиот момент во животот и срам им било :).
    Јас дали дека многу интервенции правев (две операции со класичен рез, три хистероскопии, три пункции, две киретажи, биопсија и сигурно уште нешто сум заборавила), мака немам со соблекувањето.
    А кога ке дојде ред за порогјај, дај боже се да биде во ред, мене да ми кажат уште во ходник да се соблечам, би се соблекла и гола би шетала до сала :D :D :D.
    Да се насмееме малку, инаку секој си е различен карактер, и различно си ги прифакја работите.
     
    На Skorpija25, eli25, Coco31 и 12 други им се допаѓа ова.
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Не дека некој ме гледа мене, ама ич не е пријатен момент да си сосем гол пред 10 души стари/млади; жени/мажи.
    Ми се крева косата од језа коа ќе ми текне.

    Патем, точно е, најбитно е се да заврши ко шо треба.
     
    На LadyC, Среќичка, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    И мене во Ремедика прво нешто кога влегов во сала ми рекоја да си ја соблечам спаваќата :)
    Немав никаков срам, ја соблеков со брзина на светлината зошто едвај чекав да почнат со царскиот и да го запознаам бебчето :)
    Цела сала беше фул
     
    На eli25, Kaetana, LadyC и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Те прочитав и во кафе муабет. И јас сум сонувала како сум се породила. :x изгледа од муабетите вчера :lol:
    @fana зошто 3 дена гладна? Се породив во среда сабајле, од четвртокот имав оброци пред 2 и нешто години.
     
    На LadyC и eta им се допаѓа ова.
  19. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Така требало :|
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    6.151
    Пол:
    Женски
    Ме замисливте со соблакањево на спавача за царски. А убедена бев дека немам дупки у сеќавање од пораѓајот и дека се сеќавам на се јасно:rofl:
    Ама, 90 посто сум сигурна дека пред спиналот само ми ја дигнаа нагоре спавачата и дека цело време бев со спавача (дигната до горе) и за време на операција. После со истата и ме однесоа на интезивна. Ова зборам за у Систина пред 10 месеци.
    ...ме туривте у мисла сеа:rofl:
     
    На Turna, eta, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.