Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

 1. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  2.772
  Па уште после тоа кога ќе ти кажат ама мора да се прочистиш, а ти 3 дена само на сок. Е како бе... Леле само да поминува инаку како сакате кажете не е лесно.
   
  На LadyC, fana, Watermelon96 и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  Женски да ве прашам тие што се со царски рез дали доле се миете и дали раната ја мачкате со нешто?
   
  На Шеќерно му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.350
  Допаѓања:
  7.400
  Пол:
  Женски
  Јас ја мачкав со јод, незнам точно колку време ама имаше еден месец. Во Чаир се пораѓав, кога ги прашав ми рекоа така да се мачкам. Тука кога споделив некој ми рече дека немало потреба да се става ништо. Инаку најнормално се тушира со гел ама не ставав на пределот на стомакот.
   
  На fana и Ivona S им се допаѓа ова.
 4. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  986
  Допаѓања:
  1.916
  Пол:
  Женски
  Мене ми рекоа само туширање почесто, и после туширање со чиста крпа да се натапка убаво да се исуши.
  Јас се туширам два до три пати дневно.
   
  На eta, fana, Филотеа и 3 други им се допаѓа ова.
 5. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  1.598
  Пол:
  Женски
  Интима со гел мијам како и претходно, лактогин. А раната ја лепев додека се бањам, после тоа ја миев со вода и тапкав со чиста крпа. Откако заздраве целосно не ја ни марам веќе.
   
  На fana и Ivona S им се допаѓа ова.
 6. Keri

  Keri Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  161
  Пол:
  Женски
  Девојки едно можеби глупаво прашање ќе ви поставам :$
  Царски треба да се породам, па со докторката од Гак се договоривме во понеделник во 8 да сум таму, ама како нешто да не ја доразбрав. Рече дека ќе ме примат, па во вторник дека ќе ме породат. Има ли потреба од некакви посебни припреми еден цел ден така да седам, а да не ме породат? Сте имале ли вакво искуство?:?:
   
 7. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  Ден пред царскиот правев лабораториски испитувања, потоа отидов дома ручав лесна храна и до вечерта вода само.Сабајлето се прочистив системи ми турија и се породив
   
  На Среќичка, fana и Keri им се допаѓа ова.
 8. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.458
  Допаѓања:
  3.527
  Пол:
  Женски
  Тие што сте оделе на закажан царски која недела точно ви закажаа?
  И полна 38ма се рачуна 38+0?
   
 9. Dance27

  Dance27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2018
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  2.015
  Пол:
  Женски
  Јас пред еден месец се породив на ГАК.
  На закажан царски бев.
  Др ми кажа кога ќе отидам за прием тој ден последен оброк да ми биде до 12часот,па станав се спремав околу 10доручкував и тргнавме за Ск.Ме примија во 14часот,ми отворија историја,ми земаа крв (иако бев јадена),потоа ми ставија чеп за прочистување и веќе во 19 часот ме породија.Сигурно секој Др си има принцип на работа.
   
  На Keri му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Dance27

  Dance27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2018
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  2.015
  Пол:
  Женски
  Јас се породив на ГАК.
  Кога ме пуштија од болница прашав за како да го третирам резот дома.Ми рекоа само миење под туш со млака вода,и нежно тапкање со пешкир да се избрише,исто ми кажа
  и да ја оставам по два три пати во денот да ми биде отворена да не се поти (првите десетина денови)
  Кога прашав да ја мачкам јод или да ја пребришувам со хидроген,ми рекоа дека нема потреба од тоа.
  И по два три пати дневно одам под туш па немам никаков проблем.
   
  На Ivona S и NanaMia им се допаѓа ова.
 11. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.260
  Допаѓања:
  23.177
  Пол:
  Женски
  Да така се рачуна.
  Јас родив на 39+0. Закажан царски.
   
 12. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.458
  Допаѓања:
  3.527
  Пол:
  Женски
  Дека докторката ми спомна полна 38. И јас некако си сфатив во 39+0 :) ова прашувам дека корона тестот важел 2 недели :)
  Ти благодарам за одговорот
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.214
  Допаѓања:
  5.677
  Честитајте ми.. Толку време чување,пазење и еве ја раната инфицирана. Да стане мм и ќе го оставам бебе на чување а јас ќе тркнам до матичниот. Де кажете ми што да очекувам освен антибиотик?
   
 14. K7M10J

  K7M10J Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  Носеше мидер или слободна ја чуваше ?
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.214
  Допаѓања:
  5.677
  Не носев ништо.. А има поминато 50 дена од царскиот.. Мислам дека вчера ја инфицирав бидејќи цел ден испотена не можев да влезам под туш, а вечерта 2 часа чистење по мајсторите и откако се истуширав само заспав..
   
 16. K7M10J

  K7M10J Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  Се надевам не е ништо, побрзо нека помине :)
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.214
  Допаѓања:
  5.677
  А што да очекувам освен антибиотици? Ќе ми ја чепкаат ли раната? Ич не сакам преврски и чистење..
   
 18. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.470
  Допаѓања:
  4.481
  Пол:
  Женски
  Едно прашање до оние што се царски рез. После колку време од операцијата почнавте да си ги вршите потешките домашно работи?
  Мислам како пресмукување, чистење када и сл.
  Кај мене по дома свекрва ми помага, но не е тоа, тоа. Друго е кога сам ке си допреш со своја рака.
   
 19. K7M10J

  K7M10J Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  Не знам, со првото сум царски и не ми се инфицираше, ама бев советувана да не носам мидер, да дишела раната. Сега размуслувам да носам писле породување и ме интересираше да не ти е од тоа... Чудно ми е после 50 дена да ти се инфицира, скоро 2 месеци...затоа викам може и не е страшно...
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.214
  Допаѓања:
  5.677
  Па приметувам црвенило на еден дел и лоша миризба. Целиот предел околу резот кожата ми е отрпната и не чувствувам ништо, ама ова место кај што е црвенилото кога поминав со памукче потопено во алкохол ме печеше.