1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Батали ја кадата, ништо не и е ако остане неисчистена некое време. Јас фатив правосмукалка после 5 недели, ама мм ја крена, ја намести а јас само ја влечев.
    Реално кога ти ќе се осетиш способна тогаш можеш. Јас на пример сеа можам се ама бебето ме спие, по цел ден е на цицка и не стигам но да јадам ко што треба.
     
    На Филотеа и eta им се допаѓа ова.
  2. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Исто и јас не стигам да јадам сега :) но, ете сакав да знам некоја која веке го поминала ова, после колку време почнала да си работи по дома.
    Во моментов не ме боли ништо, и би можела се да работам, но свесна сум дека се работи за операција и треба пазење некое време.
    Ти благодарам на споделеното искуство :*
     
    На Fallen.Angel и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не е инфицирана. Сега се враќам од гинеколог. Рече од жешкото дека е. Ми се преклопува кожата и подолго време било испотено тоа место па затоа поцрвенува и чеша. Ми препиша травадерм маст и ми рече јод да мачкам.Ми стави нешто и он и ми стави газа. Рече не било страшно.. Ми рече дека веќе завршило царувањето и да сум си функционирала најнормално како претходно. Ми рече дека штом прекине крварењто можам да почнам и да вежбам бидејќи сега ако се напрегам уште повеќе ќе крварам. Да сум почекала уште малку и да сум почнела со вежбање за да не си навлечам други проблеми. Ми измери килажа и рече на следен преглед да ме види ослабена за месец време.

    Едит: Не се напрегам по многу, ама пешачам секоја вечер по 3-4 км. По дома си работам се. И чистење и генералки правам уште од почеток. И докторот вели зараснато е тоа нема проблем, не пречи физичка активност. Уште првата недела јас кога бев за консултација дали да продолжам со клексан ми рече дека не треба туку да почнам да пешачам, само со движење ќе имам подобрување.
     
    Последна измена: 21 јули 2020
    На LadyC, ines.h, K7M10J и 3 други им се допаѓа ова.
  4. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Супер, штом не е инфицирано, мачкај што ти рекол докторот, и ке се среди.
    Велиш, сите работи ги работиш по дома, уште од почеток, многу си млада и не чуствуваш, но сепак е операција и треба барем малку да се исчуваш.
    Уште имаш крварење? Кој ден од царскиот ти е?
    Мене ми е 21 ден, и имам темно црвен, скоро црн исцедок, веке со денови.
    Мислев дека ке ми привршува, но примам и клексани, така да крварењето, сигурно ке ми биде продолжено. Значи дозволено одкога ке заврши крварењето да се вежба. И јас сакам, но сигурно, во наредните шест месеци, додека не се среди нокното станување, нема да имам време.
     
    На Филотеа и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    50 дена има поминато од царскиот. За вежбање се мислам да почекам уште еден месец. Јас сила имам, можам. Се си правам најнормално ама на моменти си чувствувам дека треба да застанам и да одморам. Баш се зачудив кога ми дозволи да вежбам и го прашав дали е ризично бидејќи имам слушнато дека може да се добијат кила ако се претера. Ама он ми вика тоа биле изговори од мрзливи жени на кои не им се вежба, луѓе од тешки операции, од операција на срце одма биле на нога и им се препорачувало пешачење. Да не сум се правела многу свилена, обичен царски рез било тоа, секојдневна операција, раната одма зараснувала.

    Ќе видам што како, јас уште денес би почнала да вежбам, ама бидејќи дојам од време на време не сакам да почнам со суплементи. За месец-два ќе го одбијам малиот и ќе почнам сериозно да вежбам и да пијам суплементи, сега само со пешачење ќе продолжам еден период.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  6. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Баш ми е мило што си ок, кај мене 2 години има од царскиот па пак ми се вцрвенува местото од жешкото, а и од бременоста. Отрпнато местото го осеќав долго време, година дена сигурно. За вежбањето, па мислам ти е рано, 2 месеци има поминато. Можеби пешачење, лесни некои вежби и поздрав начин на исхрана, летово барем има што да се јаде , за почеток мислам доста е тоа. За доењето, не мислиш дека е рано за 2 месеци да го одбиеш? Ако мотивот е диетата, јас не би... Посебно во корона услови би доела па макар и да е на дохрана, ако малку цица не би му го ускратувала тоа. Па и од доењето се трошат калории...
     
    На eta и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не не е тоа причината. Ама ќе го одбивам обавезно. Имам друг здравствен проблем кој си го одолговлекувам и не сум почнала со лекарства бидејќи дојам, ама не ќе може уште долго. Ќе видиме до кога можам со тоа да се влечкам. А ќе морам да почнам и со работа и да го оставам дома на чување, еве сега е гревче кај и да излезам на 1-2 часа он ме бара. Си пие 90мл АД и е сит, ама сака да цица напразно и да ми биде во прегратка. Сме пробувале да цица и со часови и не се најадува.. Така да џабе се мачиме само со доењево он жив гладен е, ама некако жал ми е да не му давам кога бара.. е кога веќе нема да можам да му дадам .. не знам како ќе биде.
     
    На eta и K7M10J им се допаѓа ова.
  8. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Моево е нон стоп со мене. Многу е приврзан. Додека бев на породилно уште од болница во вц што ќе отидев сите ме разбраа, плачеше одма, од 2 дена старо. Цицањето им е начин на кој се поврзуваат со тебе. Викаат кога се помали полесно го поднесуваат одбивањето. Го одбив на 2 години и недела дена не бевме спиени. Штом имаш здравствен проблем, ако доктор те советува, тоа е тоа. И кога нема да цица ќе си се гушкате, галите. Да знае дека мама и понатаму е тука. Срцки мали :inlove:
     
    На eta и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас сфатив од самиот почеток дека не се најадува он од цицање, ќе го одбиев 100 пати до сега и никако душата не ми дава. Секогаш кога ќе ми заплаче му давам и така и јас си мислам само заради емотивна поврзаност и утеха кога има грчеви, за ништо друго. До сега требаше да го одбијам, ама ќе пробам уште еден месец, ако ми се влоши состојбата ќе треба и порано.. ама тоа е.. кога тогаш мора да се прекине. работата е да не биде многу стресно.
     
    На eta и K7M10J им се допаѓа ова.
  10. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Ako se cuvstvuvas sposobno i nemas nikakvi bolki mozes slobodno da rabotis po doma, jas nemam pomos od nikoj, otkako se vrativ od bolnica si pocnav da sreduvam niz doma
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    И јас имам по една капка крв секој ден, денес се точно 40 дена, но функционирам со дневни улошки. Бев на преглед пред некој ден и докторот ми даде зелено светло за вежбање и за второ дете :D Вика тоа со чекање две години било измислица. Секако не планирам такво нешто само споделувам инфо :)
    А за вежбање ќе треба да почекам бебето да почне да спие преку ден, ако почне. Сега ич не поспива или спие по 30мин во рандом временски интервали па не можам да планирам :)
     
    На Филотеа, Keri и eta им се допаѓа ова.
  12. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Прв пат слушам за овакво нешто а верувам на приватно одиш.. Ова за бременост после царски.
    @eta зошто толку долго примаш клексани? И колку време од пораѓај се испитуваа д димери и хемостаза?
     
  13. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Да, во Систина се породив и таму бев на преглед.
     
  14. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Јас испитав уште во болница кога бев, д-димерите ми беа високи.
    Клексани примам по препорака на трансфузиолог, заради вродена тромбофилија и другите мутации кои што ги имам, уште пред ин витро, цела бременост и после порогјај некое време.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Аха, дека и јас ги имам мутации те. Со првото примав само додека бев во Ремедика. Се мислам ако може дента кога ќе ме пуштат да испитам таму да не се рашетувам после тоа. Како и да е ти благодарам. И јас ги примам цела бременост.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тоа што е нон стоп ма цице не значи дека е гладен.
     
    На Fallen.Angel и K7M10J им се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Да знам, ама кога го тргам ги става рацете во уста и плаче и кога ќе дадам АД го пие цело а некогаш бара и уште.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тоа што ги става рацете вп уста не значи дека е гладен. Бебињата така го осознаваат светот. За некое време ќе почне да си ги гледа, да ги врти пред себе.. Симни си некоја бејби апликација да читаш што е нормално, а што нњ во секоја недела/месец од растот на бебето.
     
    На mal.ecka, MilaSs12, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.335
    Пол:
    Женски
    Едно инфо, арно ме потсети @Happyinlove , не се соблакав гола пред цела екипа у операциона, културно кренав спавача. Ова Систина. :D
     
    На Butterfly1107, eta, Brpbrp и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Да се надоворзам на кукла, бебињата поминуваат низ пет фази, првата е орална кога инстинкт им е се да редат в уста, твоето бебе е уште во орална фаза. Да, ако ги реди рачињата в уста може да е гладно, ама ако е јадено и пак ги носи во уста, тоа е само нормален развој :)
     
    На kukla21 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.