1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Дента кога влегував во 39-та недела.
     
  2. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Prviot vo 36+5 vtoriot vo 38 nedela
     
  3. thegirl20.20

    thegirl20.20 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2020
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravo mozhe li da mi pishe kok se porodil vo Cair so carski, koga go zakazavte carskiot?? I dali od maticnata treba da baram upat koga ke pravam ctg ke mi kaze kaj doktor sum??
     
  4. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    После царски кога прв пат добивте менструација?
     
  5. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Во 39та
     
  6. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Точно 5 месеци :)
     
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Имав слушнато дека тие што раѓаат со царски рез значително помалку крварат, и пократко траело крварењето. Јас еве 2 месеци има минато и се уште крварам. Пред 10 дена бев на гинеколог и ми рече нема гајле може и до 2 месеци да трае крварењето. Не крварам по многу, по неколку капки, ама некогаш се случува наеднаш ептен голема количина да има на влошката и потоа пак да нема. Пред две недели мислев дека готово веќе нема да крварам ми го снема жолтиот исцедок, и цел ден имав чиста влошка, потоа утредента пак прокрварив и се така.. Не знам што да правам, дали да почекам уште некој ден па пак на преглед да одам или што да правам. Правев крвна слика од страв завчера и супер ми е и хемоглобин имам добар некаде 130 мислам и железо имам 26.7.. Го сликав резултатот на општ матичен лекар и ми рече се е во ред, само хематокрит било високо, ама не ми објасни што значи тоа..
     
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel јас би отишла на преглед. Може не е ништо, ама да си мирна.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Секако морам да отидам бидејќи докторот кога му кажав дека се уште крварам не ме погледна на ехо, само раната ми ја виде и муабет направивме околу тоа како се чувствувам физички. Ама се мислам кога да одам, дали да причекам и да видам дали ќе запре крварењето.. Јас вака супер се чувствувам, со оглед на тоа што малку спијам, а имам енергија и да работам и да вежбам и пешачам. Еве денес вежбав саат време на орбитрек, вежбав плус вежби за грб,рамо и гради.Сега се вратив и од пешачење, испешачив 4 километри. Гинекологот ме советуваше да не вежбам стомачни и еве се уште чекам за тоа. Ми кажа само пешачење и орбитрек без отпор. Ортопедот ме искара и ми кажа дека морам килажа да симнам и + грб и рамо обавезно секој ден бидејќи не сум во можност на физикална терапија да одам морам во домашни услови.

    И сега и тоа го мислам, да не крварам пролонгирано заради физичката активност..
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    А зашто не пробаш прво со диета да симнеш некое кило таман ќе помине време? Те боли ли стомакот после вежбање? Мене ме боли генералка што ќе направам дома.
     
    На fana и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Држам и диета, ама мора и да вежбам. Ќе почнам и со суплементи за слабеење откако целосно ќе го прекинам доењето. Сега за сега издржувам некако. Стомакот не ме боли воопшто, само над резот местото ми е отрпнато. Чекам следен преглед на ортопед и ако не ми е подобрена ситуацијата ќе се одлучува дали ќе ме оперираат или не.. Аголот на искривување ептен е влошен од бременоста и вишокот килограми, а плус и го повредив рамото, ќе треба да ме боцкаат некаков коктел со колаген и уште нешто, ама бидејќи дојам го одложувам тоа колку што може.. Требаше во јули да одам ама не отидов, жал ми е за бебето кога плаче и бара да цица..
     
  12. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Јас после царски крварев само 15дена.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Слушај доктори и не форсирај. Еден проблем ќе решиш, други ќе си направиш. Побарај и второ мислење од ортопед. Со лесно.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Побарав.. Ми дадоа и помагало од медикус хелп, и рекоа дека исправување на ‘рбетот не може да се очекува на моја возраст, треба само внимавање за да не дојде до поголемо искривување. А за повредата на рамото различно кажаа. Едниот ми рече акупунктура, другиот ми предложи да заминам во Србија да ме боцкаат матични клетки,колаген и нешто друго. Ама бидејќи дојам не сум се одлучила се уште за ништо. За вежбање и гинекологот и други лекари ми кажаа нема проблем, само да избегнувам вежби што ги оптеретуваат стомачните мускули и да не вежбам со тежини, и никако кревање тешко. За орбитрек и пешачење рекоа дека нема проблем никаков. А ортопедите советуваа слабеење и физикална терапија.
     
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    А дали ти препорачаа вежби конкретно за сколиозата? Мене вежбите многу ми помогнаа. Од срце ти ја препорачувам др. Албена Манева ако можеш да дојдеш до Скопје, има своја приватна ординација во Бардовци. Мене многу ми помогна за сколиозата.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Па пред неколку години на физикална терапија ми ги покажуваа вежбите и исто ме советуваа да продолжам со пилатес. Одев и на пилатес и таму откако завршувавме со вежбите јас останував со инструкторката и таа ми покажуваше и други вежби и бев задоволна. Тогаш мислам дека и јас видов подобрување, а сега не знам како ќе биде бидејќи сама вежбам дома од тоа што паметам од порано и плус од интернет вежби гледам. Сега ортопедот само ми кажа физикална терапија, ама бидејќи не можам да одам ми покажа вежби и ми кажа да се трудам кога спијам искривениот дел да ми е поткренат и да ја извлекувам раката исправена да ја држам, исто и кога седам да го поткревам рамото. Другиот ортопед само ме прати кај физиотерапевт на масажа и ми рече таму да се консултирам што и како. Вежби ми кажа со сукало дома да правам.
     
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Да и јас правев со сукало, тегови од 1кг и пилатес топка. Сега ми текна дека и Орбитрек ми купија заради тоа, требаше да вртам секој ден по пола саат. Да си одиш и на масажи и кога ќе седиш секогаш газот да ти е на работ на столчето со колената свиткани под агол од 90 степени. И пливање може да помогне.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Posle dva meseci I doev i imav menstruacija
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    За пливање знаев. Ова со седењево никој до сега ми немаше кажано, ама ќе го практикувам.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.674
    Пол:
    Женски
    По 2м.