1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    И мојата така изгледа, на краевите е мазно, на средина има како испакната линија, 9 месеци се поминати. Мислам дека е сосема нормално да е така. Се разбира, ако немаш никакви болки. Јас често одам на гинеколог, ми рекоа дека изгледа во ред и заздравено.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.573
    Допаѓања:
    12.656
    Така си е сошиено и кај мене не е скроз мазно на некои делови само е мазно.:)
     
    На BabyD0ll и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  3. Ziberi123

    Ziberi123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2020
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Kade se porodi? Mene vo drzavna isto nisto ne mi spomnaa a maticnata mi kaza deka sami ke padnat, imav samo na kraevite po edno konce
     
    На Ula му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ms allways right

    Ms allways right Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2018
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски

    И мојата е таква, бев на гиниколог баш пред да тргнам на работа значи после 8 месеци од пораѓај и баш прашав рече така реагирала кожата на шиењето дека е се во ред рече нареден пат ке го сечат пак
     
  5. Ula

    Ula Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    1.185
    Во Чаир се породив, се јавив и ми рекоа абе пишува во отпусното писмо таму нема ништо и така...Тие што беа со мене на породување ми рекоа им кажале за 8-10дена од породување па ќе отидам од понеделник. А инаку и мене сите ми викаат дека ќе паднале сами да не се секирам
     
    На Ziberi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    Valjda zavisi sto konec e koristeno. Mene mi gi secnaa krajcinjata pred odenje i rekoa ostanatite ne se vadele ke se apsorbirale ili sto i da e da pravat, a se banjav stom ja izvadija nivnata lepenka znaci cet porodena nedela kompletno pod tus. Pred toa zaplaknuvanje bez da se mokri lepenkata.

    Edna od sestrite mi spomna za mider ama da me utepas ne mi teknuva posle kolki vreme rece da go stavam. Znam Kotlarova na vizita rece posle 2 nedeli moze da se koristi krema za luzni inaku ne treba nisto drugo samo da e suvo mestoto i normalno da ne go tries so lufa pri banjanje
     
    На kostovaivana и Ula им се допаѓа ова.
  7. elisaveta35

    elisaveta35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Zdravo, pred dve nedeli porodena carski, posle 6 dena konstatirano e inficirana rana, pijam clindamicin, odam preku den na prevrski, otvorena mi e na sredina okolu 1cm, denes mi stavi nekolku konci...imam bolki vo.dolniot del.od stomakot, ima li nekoj slicno iskustvo i kako vie ste bile tretirani, se mislam da odam na pregled vo Sistina no neznam.dali bi me primile deka ne sum tamu poragan ami vo drzavna?
    Blagodaram
     
  8. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    Rezot mi e vo bikini zonata, depilacija koga moze ?
     
    На TeodoraMJ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Estella

    Estella Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2021
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Јас пред месец дена се породив уште немам отидено, само ради коронава, а лани кога се оперирав исто со рез бикини зона ,отидов по месец точно. Си пазеше депилаторката на резот и немаше проблем никаков.
     
    На Pacient srna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Solen☀

    Solen☀ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2020
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    1.381
    Пол:
    Женски
    Женски јас сум бремена после 4ипол год од прв царски, тогаш со поминат термин намалена плодова вода и неуспешна провокација мораше царски, е сега вторава сум со покачени димери и шеќер да речеме под контрола, матичната ми спомна дека најверојатно и сега ќе ми закажат царски а мене ме копка уште 2 недели што ќе ми кажат па сакам да слушнам ваше мислење што би било
     
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Колку ти се димерите и шеќерот и која недела си? Мене димерите во 26та ми беа 1600, а шеќерот околу 9-10. Тргнав природно зашто не сметаа дека ова е проблем, сепак завршив царски од други причини. Убаво е да слушнеш искуства, но на крај докторот е тој што знае најдобро. Ако нешто се сомневаш, консултирај се и со друг гинеколог.
    И јас би сакала природно да пробам за следната бременост, баш пиши ни како ќе поминеш. Со лесно.
     
    На Solen☀ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Solen☀

    Solen☀ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2020
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    1.381
    Пол:
    Женски
    Јас со покачен шеќер ја почнав бременоста на гладно ми беше 5.8 Почнав да внимавам со диета и во 24та скриениот ми беше 5.2 со 9.2 на 1 час и 6.3 на 2 час, добив препорака само концентрирани шеќери да не внесувам.
    Додека за димерите во 27ма прв пат ги испитав ми беа 3500 и еве сега сум 35та уште ми се високи 3150 со 2 пати на ден боцкање.
    Баш ќе пишам што ќе ми кажат кога ќе почнам во Чаир да одам
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Поглупаво прашање мислам дека не било поставено во темава... Некоја дали има искуство со внатрешно влакно на резот? Сите други сум ги расчепкувала малку со чупалица и излегувале на површина, ама за ова ми е страв :$
     
    На Ula му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ula

    Ula Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    1.185
    Оф ме насмеа ама и ја како што гледам имам и ја такво па сега баш и мене ме интересира се мислев со игличка како што ги вадев предходно ама немој да инфицирам
     
  15. Sandrus17

    Sandrus17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Дали на сите породени со царски рез им препишуваат терапија како клексани или фраксипирин?
     
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Да, после операција се примаат клексани, не само после царски рез.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sandrus17

    Sandrus17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Јас сум породена со царски таква терапија не ми е препишана затоа и прашувам
     
  18. Estella

    Estella Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2021
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Можеби си примала во болница и тоа било доволно. Јас примав во болница и уште две недели дома. А лани кога правев операција примав месец и повеќе ,димерите над 5000 ми беа. Не верувам дека би те оставиле без терапија ако имало потреба.
     
  19. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    После 6 недели бев ден два пред првата контрола
     
    На Pacient srna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Mene mi se inficira moze odev vo cair skoro 10+ dena ne se sekiraj neka te proverat samo dali e nadvoreshno ne daj boze da e fateno vnatreshno infekcijata. Toa se gleda na eho.
    So terapija i drenaza ke se sredi. Ne se sekiraj. Golema e grizata i maltretiranjeto doma so malo bebe a ti sekoj den da odis da te prevrzuvaat i dreniraat.