1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. Ivana-Iva.94

    Ivana-Iva.94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е нормално ама еве и кај мене е слична ситуација. Се породив пред 14 дена, а веќе 2 дена немам никакво крварење.
    Имам слушнато дека при породување со царски рез имало помалку крварење ама колку е точно не знам, ова инфо ми е од рекла-кажала муабет.
     
    На Honny му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @IVA B @Ivana-Iva.94 двете ми се со царски родени со првот крварев и обилно и долго до 40 дена.Ми се дешаваше памперс да мора да носам,а со второво дали 2 недели крварев и тоа оскудно со секојдневна влошка можев да поминам.
     
    На Ivana-Iva.94 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SunnyBunny2016

    SunnyBunny2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    здраво мами, како сте задоволни од болницата во Охрид за царски рез и од кој доктор?
     
  4. Honny

    Honny Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    1.155
    Пол:
    Женски
    Јас се спремам за царски и бабицата ја прашував баш за после, какви влошки, гаќи итн. Ми нагласи дека едно пакување ми е доволно заради што после царски помалку траело крвавењето. Ама ете сега погоре прочитав и кај некои треало пообилно. Ваљда индивидуално, да исконтролира лекар најсигурно ќе е.
     
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    И кај мене беше така, првите денови обилно крварење, веќе дома кога бев се намали како нормална менструација, па неколку дена прекина, па пак почна со жолтеникав секрет и на 40 дена пак одново крварење мислев дека добив. Се стабилизирав после 50-60 дена.
     
  6. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Јас само во болница потрошив 10 плус минус. Местев по две една горе една доле. Во едно пакување имаш 10 влошки. Барем на 3 4 часа треба да ги менуваш.
    Дома продолжив со истите ми беа најмеки ама намалено беше крварењето.
     
    На Knizhevnik11 и Honny им се допаѓа ова.
  7. Honny

    Honny Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    1.155
    Пол:
    Женски
    Мене за дома ми требаат во болницата имало наводно, ама ќе видиме. Иначе мрежести гаќи викаат најудобни биле, купив едно пакување кога го отворив баш мрежа како гола:worried: си призедов обични памучни само со висок струк, ако не погодив ништо ќе трча мм по гаќи и влошки :D фала на совет :inlove:
     
  8. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.574
    Допаѓања:
    2.494
    Пол:
    Женски
    Мрежестите ептен ми вршат работа, еве породена, држат влошка, не сметаат, барем за првите денови, потоа обични со висок струк.
     
    На tina2018 и Honny им се допаѓа ова.
  9. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Мене мрежестите ми зафаќаа на раната на тоа закоравеното и баш ми беше грозничко..
    Одвај чекав да ставам памучни дома.
     
  10. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    4.841
    Пол:
    Женски
    Иста бев и јас, екстремна анксиозност која ескалираше пола саат пред да влезам во сала да ме породат. Лежев на цтг, ми наместија инфузија и чекав 10 минути да ме однесат во сала и тогаш мислев готово ја не можам ова, ќе си одам дома. Ме фати паника, ми идеше да откорнам све и да си одам. Ама бев силна и се исплатеше, брзо и лесно помина се и за 3 дена си бев дома со бебе. Биди силна, разговарај за своите стравови со некој, тоа мене ми помогна. Кога ќе ги кажев мислите на глас, сфаќав дека звучат дури смешно и нереално. И пробај да правиш нешто цело време, дали по дома дали филм, серија, не дозволувај мислите да ти лутаат, окупирај си го мозокот со нешто и ќе помине. Со лесно и со среќа! :l:
     
    На ariel30, Honny, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    А зашто не после 6 недели брис и пап?
    Мене тогаш ми земаа .. :wasntme:
     
  12. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас бев кај др. Мимоза и добро поминав,др. Горан и др. Кате исто многу ги фалеа.
    Болницата е ок, чисто.
    Ме изнервира неприлагоденото мени што е верувам во сите државни болници е исто, на жени оперирани носат крофна и какао и ти кажуваат да не ги јадеш да сум порачала да ми донесат од дома. Јас на пример не сум од Охрид, па како да доаѓа некој секој ден да ми носи супа и сл... Прегладнета бев 5 дена.
    Од неонатална нега воопшто не сум задоволна, бебето 5 дена во болница со ептен изразена жолтица, на докторката денот кога си одевме и текна ајде уште 5 дена седете на сончање. После тоа ми кажаа дека тоа е пракса, нон стоп ги задржуваат родилките плус 5-7дена заради жолтица или инфекции..
    Дополнително за доење никој ама баш никој не се најде да објасни нешто на првородките, тупни ги бебињата в кревет до мајката и ајде цицај го, ниту да им покажат како, ниту да им ги наместат бебињата..
     
    На Ljubova, SunnyBunny2016, nevermet18 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Не знам, така ми кажа докторката што ме пораѓаше. Не прашав зошто. :D
     
  14. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.988
    Пол:
    Женски
    Ni jas ne sum bila bebevo 9 ke prai. Doduse bev na 40dena me gledase na eho i mi rece posle prva menstruacija pap i brisevi ama jas uste ne sum dobila. Se mislam da si napraam dur ne sum trgnala na rabota posle ke treba da iskacam i se e pokomplicirano
     
    На Emotional123 и tina2018 им се допаѓа ова.
  15. SunnyBunny2016

    SunnyBunny2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Значи баш добро да се подготвам, фала ти многу на споделено искуство
     
    На mamaJana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. matilda258

    matilda258 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    620
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Се породив на ГАК со царски, за конци ништо не ми кажаа, па и јас не прашав, сами паѓаат или ги вадат, и за колку дена?
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас се породив таму со второ, некако бев подготвена и знаев што ме чека, не очекував услови и тинтрење како во приватна болница и единствено важно ми беше што побрзо да си заминам дома со бебето.
    Истото им го кажувам на сите што прашуваат за пораѓај, ако немаш големи очекувања и знаеш какви се условите во мк болници тогаш нема од што да се разочараш. Најважно од се е дека ќе станеш мајка, не се плаши од ништо, тоа е процес што мора да се помине, за неколку дека ќе си бидеш дома и ќе си создадеш атмосфера која ти одговара со бебето.
     
    На Bilka5T, MilaSs12, matilda258 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.008
    Допаѓања:
    5.591
    Пол:
    Женски
    Кај мене сами паднаа за неколку недели, т.е кога бев на контролата после пораѓај ми ја пребришаа раната со бетадине и паднаа.
     
    На matilda258 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Царскиот рез по втор пат повеќе боли?
    Кај мене првиот е пред 2 год ;(
     
    На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Напротив. Имам повеќе жени околу мене со по најмалку два царски реза, сите ми имаат кажано дека вториот пат полесно поминале. Се надевам дека е така, ме чека и мене уште еден царски понатака во животот. :D
     
    На RAK91 му/ѝ се допаѓа ова.