1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. Ivana-Iva.94

    Ivana-Iva.94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Кај мене вториот беше по 2години и 6 месеци од првиот и искрено исто поминав како со првиот така да според моево искуство не е поболен вториот царски рез.
     
    На RAK91 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Мајка јас сум со втор царски пред 2 месеци првиот ми беше пред 2год и 2 месеци. Биди си рает вториот пат не боли туку веке знајш како е и полесно се прилагодуваш на болката.. Јас станав послем 20ч од операција првиот пат до вц а послем веке и до ходник да ги видам мажот ми и керка ми... Биди рает и мотивирај се сама, морам да станам, нема да боли. Со лесно да ти е..
     
    На RAK91 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. laly.k

    laly.k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. 6 месеци после царски рез се поминати денес додека се туширав на средина на раната осетив нешто како топче внатрешно дали некој имал слично нешто
     
  4. Зак од Андромеда

    Зак од Андромеда Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    После колку време од царски почнавте да ги кревате поголемите деца?
     
  5. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Одма, родени 4 кг.... И оисле 3 месеци немам никаков проблем
     
    На Зак од Андромеда и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  6. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.010
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    После 6-7 недели откако ми потврдија дека раната ми е убаво зарасната. Поголемото имаше 10кг.
     
    На Зак од Андромеда му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Зак од Андромеда

    Зак од Андромеда Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
     
    На Tiny Love му/ѝ се допаѓа ова.
  8. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Имав втор царски рез во Април,бебето ми почина за жал,сега сум останала бремена непланирано,во паника сум,незнам што да правам,ми рекоа дека можам да планирам бременост после 3 год од втората операција а сега поминаа 8 месеци. Незнам што да правам,уште сум во тага и депресија за бебето што го изгубив,а сега ова треба да го абортирам,не верувам дека ке можам да го задржам.има ли некој слично искуство?И двете предходни бремености ми беа високо ризични,крварев,лежев,вториот царски едвај го преживеав,мн беше тежок.
     
  9. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Не се стресувај,ние тука може само да нагаѓаме. Ке си види доктор. Јас после 9 месеци од првиот царски останав бремена,исто со историја зад мене . Битно беше да види докторот каде е поставено бебето,да не е баш до резот. Се си беше одлично,можам да кажам полесна бременост и од првата .
    Не треба веднаш да паничиш. Опуштисе , што ке предложи доктор тоа ке правиш. Но мисли позитивно дека непланирано дошло за да остане
    :hug:
     
  10. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.626
    Пол:
    Женски
    Смири се. Не мора да значи дека ќе треба да абортираш. Оди на доктор на едно па и две три мислења ако треба и ќе видиш што ќе ти кажат. Препораките се да такви ама има еден куп жени што порано забремениле па си родиле најнормално без проблеми. :hug:
     
  11. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Се јавив на матичната ми ече да почекам 10 дена па да одам на преглед бидејки сега било прерано.
    Незнае што да ме советува ни она, вика голем ризик се и двете опции, и да го задржам и да абортирам.
    И двете предходни бремености беа високо ризични, втората бременос беше вгнездена постелката во првиот рез, плус имам автоимуни антитела од лупус.Уште сум во депресија заради загубата, би сакала да го задржам ова бебе, ама имам уште поголеми ризици, ке морам да мирувам, ке ја изгубам работата, стварно сум во паника.да можам да го преспијам све ова и да се разбудам.
     
  12. Isidora100

    Isidora100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали има некоја породена со царски во Санте Плус да сподели искуство?
     
  13. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Дај споделете некое успокојувачко искуство за втор царски :) Првиот ми беше пред 2 години и 4 месеци, а за неколку дена влегувам во 9 месец :) Првиот пат немав поим што ме чека и едвај чекав да се породам али искуството беше прилично страшно :shake: не реагирав целосно на анестезијата, осеќав буквално сѐ, башка тоа дрпање влечење тегнење беше језиво :D За болката после да не правиме муабет, станав одма после неполни 20 саати, пробував одма да се движам да кревам бебе па од радост не ни обрнував внимание. Сега кога знам што ме чека, некако повеќе ме плаши самата процедура… не ми е воопшто царска :)
     
    На Bilka5T, SunnyBunny2016 и tina2018 им се допаѓа ова.
  14. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Ти барем имаш искуство. Еве идеја за исхрана после царски, да се одганизираме. https://trudnocaizdravlje.rs/ishrana-posle-carskog-reza/
    А за искуство, некој друг. И како треба, така ќе биде.
     
    На Sailorgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Породена сум пред 20месеци.Вчера под папот тој дел раната ме болеше како бодеж(само дел),а денес ми се вцрвени како големина на нокт во должина по резот,но накај папот ми се вцрвени и ми е тврдо значи над раната.Инаку сум со циклус од саботата.
    Дали има некоја со слично искуство.?
     
  16. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Би сакала да споделам искуство бидејќи е доста читана темата. Породена со прво во 2019год, царски. Во 2020 фебруари забележувам топче под резот, безболен на допир за да во април истото порасне и во димензии и станува болно. Кога? Првично за време на циклус, подоцна и постојана болка.
    Матичната гинеколог ми рече дека е ендометријално ткиво. Опции : локална инцизија, со таблети хормонална и повторно да останам бремена за да со втор царски се извади и тоа.
    Се одлучив за третата опција бидејќи и онака сакавме второ дете. Двајца спец од гак, истите кои ме породија во првото, се смееа на дијагнозата што ми ја поставила матичната. Такво не постоело во медицината. Како ли го докажала тоа. Правев хормонален статус се беше во ред, а башка никогаш не сум имала проблеми со циклус. Бев кај друг гинеколог исто како матична што работи, истата дг ја постави, и трето мислење др Алулоски исто потврди.
    Како останав бремена болките во топчето прекинаа, сосема безболно.
    Сега сум 8ми месец, здравје пак царски, да се извади и тоа, треба да му потенцирам на операторите.
    Прогуглав по нет, постои такво нешто,ќе видиме како ќе биде и што ќе излезе.
    Прашував доста со царски рез породени, не најдов ниту една со истата проблематика.
    Го споделувам чисто од искуство.
     
    На Ana.Jones, nevermet18, Dance27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. ariel30

    ariel30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    288
    Јас се породив пред 10 тина дена, пиши ми што те интересира
     
  18. ariel30

    ariel30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    288
    Нормално е да се плашиш, затоа што знаеш што те чека. Јас бев преплашена,ме фати паника, мислам дека ке се онесвестев. Но, поминав многу подобро отколку првиот пат. Полесно станав, полесно се движев. Далеку дека немав болка ама поднослива плус цело време ми даваа лекови против болки. Се на се, подобро искуство, мисли си позитивно. Со лесно
     
    На EvieBabe му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Зак од Андромеда

    Зак од Андромеда Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Како го реши проблемот , и јас денес забележав едно дупче како малку да лигави, многу малку ама лигави, премачка со јод и прснав спреј со антибиотик не знам дали е тоа тоа?
     
  20. Isidora100

    Isidora100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Ме интересира како си задоволна од пристапот на докторите и сестрите кон тебе и дали е чисто? Дали обрнуваат внимание на пациентите и да бидат тука за тебе во секое време?