1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

 1. Misskirova

  Misskirova Популарен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2018
  Пораки:
  3.346
  Допаѓања:
  7.301
  Пол:
  Женски
  Ако си спремна ,да. Јас имав откако поминаа 6 недели и бев на преглед.
   
 2. DELFINA81

  DELFINA81 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2019
  Пораки:
  2.136
  Допаѓања:
  8.498
  Пол:
  Женски
  Прв царски на 39 год..млеко после 5 дена,втор царски 42 год,млеко после 3 дена,уште во болница,со близнаци сум сега,ги дојам без проблем сега за сега.
   
  На Snowflake92 и intj_girl им се допаѓа ова.
 3. intj_girl

  intj_girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2023
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  1.200
  Пол:
  Женски
  Супер :D јас се плашам да не немам млеко, некако градиве ич не ги осеќам сега (34 недела), дури мислам дека ми спласна од пред некое време.
   
  На DELFINA81 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DELFINA81

  DELFINA81 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2019
  Пораки:
  2.136
  Допаѓања:
  8.498
  Пол:
  Женски
  Ќе си дојде млекото,само опуштено и позитивно.
  Со лесно до крај.:hug:
   
  На merriel0 и intj_girl им се допаѓа ова.
 5. intj_girl

  intj_girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2023
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  1.200
  Пол:
  Женски
  Фала ти :l:
   
 6. plava.90

  plava.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  547
  Пол:
  Женски
  Лежев во една соба пин со 3 кревета како магацин за лекови беше. Тука од 11 до 17 бев па ме однесоа на одделение во соба една.Која соба беше?
  Јас апартманска бев.И мн досадвев за болничарка и седтра неможев до петокот да станам од кревет ужасни болки.
   
 7. plava.90

  plava.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  547
  Пол:
  Женски
  Само јас не знам да дојам изгледа.
  Недела дена бебе плаче и мн малку влечена града па комбинирам да не е гладно.
  Не муе доволно моето
   
 8. Cloverrrr

  Cloverrrr Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2019
  Пораки:
  1.439
  Допаѓања:
  2.533
  Пол:
  Женски
  Силиконски брадавици земај, и јас имав вовлечена града па така имавме успешна доенечка приказна. опуштено само :inlove:
   
  На Лалина му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tea SK

  Tea SK Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2021
  Пораки:
  3.277
  Допаѓања:
  5.871
  Пол:
  Женски
  Јас до средата сабајле бев на оддел ПИН, повеќе кревети кај што се, имаше и болнички пацинтки што лежат.
  Средата сабајле ме однесоа на оддел во апартман бев 128, ме станаа одма, функционирав нормално.
  Мене напорно ми беше што бебе оставаат во во 5 сабајле, а го земаат во 11 вечер. Стани седни цел ден, земи бебе, спушти, мењај пелени, дои со канилата, мкни инфузијата низ цела соба, во четвртокот имав повеќе болки од средата. Среќа се одморив вечерта, па од петокот ептен минимално ме наболува, веќе си функционирам како пред, вчера и до продавница бев :D
  Иначе сфатив дека поарно сестри да имаш врски него доктор. Џабе ми беше докторката и џабе им испораскажа на сите на оддел, кога она сестрине ко Господ се понашаат, ништо не ги додира нив.
   
  На merriel0 и Inana123 им се допаѓа ова.
 10. merriel0

  merriel0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2023
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Фала ти малце позитива ми влеа :l: Со лесно нека ти е :f:
   
  На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tea SK

  Tea SK Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2021
  Пораки:
  3.277
  Допаѓања:
  5.871
  Пол:
  Женски
  Ич не се секирај, проаѓа се. Имаш закажано царски?

  Инаку знам дека вечната дискусија е дали е полсено царски или природно. Јас од 26те саати кои лежев на ПИН, слушав како се дерат па можда 10 жени кои се пораѓаа природно. Такво дерење немам слушнато во животот, можам само да замислам која болка е.
  Мене двете деца ми се со царски. После царски боли да ама мене лично никогаш не ми дојде да вриштам како што вриштеа жените кои раѓаа природно.
   
  На WhiteCat33, Didi***, Marsi* и 3 други им се допаѓа ова.
 12. merriel0

  merriel0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2023
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Да сонц до сега две индикации за царски имам поради здравствени причини. Наредна недела влегувам во 9ти па ќе почнам на ГАК да одам. Ја читам темава оддамна, а и мои блиски од природно па завршија на итен царски. Секоја на свој начин си го помина опоравувањето. Ептен сакав природно ама то е што е. Битно живи здрави со бебле да сме. Се надевам само лесно како тебе да ми пројде хихи
   
  На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Tea SK

  Tea SK Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2021
  Пораки:
  3.277
  Допаѓања:
  5.871
  Пол:
  Женски
  Јас со првото бев со итен царски. Малку поболно ми беше опоравувањето него со вториов царски ама и тохаш брзо се опоравив.
  Со лесно нека ти е само и слушај ги болничарките после операција, прави што ти кажуваат и ќе пројде се :hug:
   
  На merriel0 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. flower55555

  flower55555 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2017
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  4.195
  Пол:
  Женски
  Јас за првото бев директ царски, породилни болки немам осетено и многу брзо станав на нозе и многу се движев уште во болница, ама после тоа шо го видов опоравувањето кај природно породените јас и без индикација пак би одбрала царски, и дај боже пак лесно да поминам.
   
  На LaViCa. 08, merriel0, Tea SK и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Marsi*

  Marsi* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2023
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  496
  Исто и јас бев на договорен царски и добро поминав, бргу се опоравив веднаш се сама си правев.

  Е сега ми е мислата, сакам пак и вториот да ми е царски, а сум во странство.
  Тука упорно ме прашуваат зошто првиот царски ми бил.
  А, јас имав висок притисок, генетски мутации со 2 клексана цела бременост, шеќер на граница и докторот одлучи да биде царски.
  За нив како ништо тоа да не е доволно и повеќе сакаат природно да биде.
  Како да ги убедам?:wasntme:
  Страв ми е и дека претходно имав царски па сега природно да одам.
   
  На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. merriel0

  merriel0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2023
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Фала ви :l:

  П.с. сеуште скришно се надевам дека ќе се породам природно :lol:
   
  На WhiteCat33, flower55555 и Tea SK им се допаѓа ова.
 17. merriel0

  merriel0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2023
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  А зошто ти е страв од природно?
   
 18. Marsi*

  Marsi* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2023
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  496
  Имам здравствен проблем со главата и неможат да ми гарантираат дека нема ништо да се случи.
  Тоа ми е најголем проблем, па после се по ред.
  Царски убаво си поминав првиот пат и би сакала и сега.

  Уште сум рано јас 26 недела, на крај како ми кажат така ќе правам:D
  Да бев Мк сигурно ќе беше царски, тука е друго.
   
 19. flower55555

  flower55555 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2017
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  4.195
  Пол:
  Женски
  Со тие тешко да се убедиш изгледа шо знам шо да ти речам, мене мојава ме знај и самата си рече пак ќе си царски.
   
  На Marsi* и merriel0 им се допаѓа ова.
 20. merriel0

  merriel0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2023
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Јасно, заебана ствар е да те остават така а да неможат да ти гарантираат. Се надевам ќе најдеш нзс :f:
   
  На Marsi* му/ѝ се допаѓа ова.