1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    А јас раната не а осекам веке како да ја нема. Една цртицка е од 7 сантиметри и се наога таму доле под гаките ама за разлика од таа придобивка ме боли главата како никогас во зивтот. за тоа реков ако мозете природно дасе породите најарно ви е оти ова со царски повеке време несто ке боли кај секој разлицно. (((се извинувам за пецатните грески од моб.сум уклуцена)
     
  2. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    главата нема долго да те боли биди подготвена на болки во половината ко ке се наведнес нема да мозес да се исправис,се поминува сеа царски и не е баш царски ама мора неш да боли тоа е се ке помине :D
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  3. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    како нема долго да ме боли ми рекоа 2 недели ке траело, а тоа баш и не е малку. ама ај ке помини а со половината сега за сега немам никаква мака, може мене ке ме прескокне. и да царски е само назив, ова нема врска со ништо царско :D :D :D
     
  4. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    немора да значи мене ме болеше 4 дена главата не е кај секој исто а половината ако си била со спиналана те боли тоа никого не го одминува нема да можеш да се исправиш се трпат болките ама ако се заржиш подолго наведната ке си офкаш ххх али се минува бре забрајте боли тропатолки погледнете до вас во ангелот нели е најубавото неш кој како сака така нека се породува тоа мора некако да излезе :lol: ајде радувајте му се на животот и заборавете на болки тропатолки иред др лоши работи мислете позитивно :D
     
  5. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    а раната од царски колку време не смееме да а мокриме?
     
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    во чаир и гак било различно едните викаат 7 дена другите 3. јас кога дојдов дома веднаш се измив на 5 ден. И тоа си бара хигиена
     
  7. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Во право си меу и јас денес ке се избањам цела. А после бањање со бетадин ке ја поминам.
     
  8. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас се породив со царски рез, со целосна анестезија, и се рабудив по два саати... имам многу тенка линија долу, само има по едно конче...
    се разбудив во 12х на пладне, а ме станаа наредното сабајле во 6х... се движам од вториот ден, сега болка си имам за болка, ама почнав одма да се движам и полесно мие :)
    е сега сакам да ве прашам за исхраната нешто, дури бев на болница тие неколку дена пиев само течности и инфузии примав. ми рекоа и дома да внесувам течна храна, ама ме интересира кога можам да си почнам да јадам нормално, никој ништо не ми кажа :?:
     
  9. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Љубичица мене ништо не ми кажаа за храната само да внесувам повеќе течности.Тоа е највероватно да не дојде до запек (напрегање поради раната,а не дека е голема вероватноста да пукне) и да не имаш проблем со градите за доење да не ти надојде млекото.
     
  10. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Мене уште во болница четвртиот ден докторот ми рече да јадам по малку леб, многу малку ама да сум почнела со јадење. Инаку цврстата храна не дозволуваат да се јаде заради што после е потешко да појдеш во вц. Јас откако дојдов дома значи петтиот ден почнав да јадам нормално ама во намалени количини и искрено немав никакви проблеми.
     
  11. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    мене додека бев во болница, ми дадоа некоа инекција за прочистување, и така да с епрочистив шо би рекле тие, еххех
    ама и бев само на течности, значи да си почнам по малку со тврда храна ;)
     
  12. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Слободно можеш сега да јадеш се само првите три дена по породувањето се пијат само течности сепак стомакот ти е сечен и цревата треба да се вратат во нормала затоа првите неколку дена се пијат течности мене во болница 4-от ден ми дадоа да јадам тврда храна
     
  13. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    А со царски кога доаѓа млеко за да се почне со доење?
     
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Леле срце мене ми надојде 4от ден само што не испуштија од болница преспавме на раат дома со бебушко и кога станав како памела бев се извадив од памет :wasntme:
    А во меѓу време во болница ми кажаа како да го дојам и "глумевме" цицање колку да ми дојде млекото
    Ама зависи не го зимав во предвид моево секој организам е различен,после царскиот(дека не е природен пораѓај)му треба време на телото да прифати дека е извршен пораѓајот и да функционира нормално позз
     
  15. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Кога ќе почнеш да јадеш поцврста храна, јогурт, млеко да пиеш тогаш. Мене веднаш откако почнав да јадам ми дојде млеко ама јас имав многу малку, така да син ми беше од почеток со моето млеко и плус дохрана , а сега е само на дохрана HIPP.
     
  16. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    Мене одма ми дојде уште првиот ден во шок соба. Од што ми надојде преееемн млеко и самата ноќница не можев да ја носам од што ме болеа градите. Само синко имаше жолтица и не цицаше, па затоа имав многу појке мака. Секој ден се појќе и појќе млеко, отечени, тврди, на места и згрутчени гради. Значи и истиот ден откако ќе се породиш со царски можеш да добиеш млеко
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас почнав да добивам млеко вчера некаде, имав и претходно ама многу малку... додека бев на болница скоро да немав ич, ама и денес забележувам дека нее многу, па пиеме и по 2-3 нан ...
     
  18. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Најчесто кај првородки посе царски доаѓа 4-5-6ден. Јас прво се плашев дека нема да добијам, но потоа се среди,ќе си осетиш, ако е гладна ќе додаваш дохрана, додека да се среди.
     
  19. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    И јас се породив царски и одма ми надојде млекото,дома се молзев зошто ќе ми испукаа градите,повеќе течности и измолзување и ќе нема маки
     
  20. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    меу немора да значи и јас бев царски со прво мене одма ми дојде до организмот е јас доев и др деца од што др беа природно и нив не и дојде одма млеко па доев 5 деца со моето 6 ;) може и кај природно да не дојде одма кај една моја пријателка дури после 2 недели и дојде организмот е не е дали си царски или природно :!: