1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цветен хороскоп

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од selly.gomez, 3 јуни 2012.

 1. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.016
  Пол:
  Женски
  Камелија (24.08 – 23.09)
  Овој пребирлив и навидум смирен знак секогаш сака да знае на што е и да ја има ситуацијата под контрола. Заради лесно раздразливиот нервен систем сака убави цветни аранжмани кои делуваат смирувачки. На камелијата ѝ одговара мирисот на покосено сено, нарцис, бадемов цвет и вишна. Овој знак сака бледо жолта боја, па според тоа треба да биде во близина на невен, фикус или тераса со ползавец. Од парфемите најмногу ѝ одговараат оние кои содржат есенција на нарцис, цимет или коријандер. Етеричното масло од бергамот може да ја смири камелијата.


  За точност, само за првата реченица со сигурност можам да кажам, инаку интересно е тоа што така требало да се викам, да не се побунел дедо ми. :D
   
 2. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  5.672
  Пол:
  Женски
  Роза (21.04 – 20.05)
  Овој еротичен знак лесно им подлегнува на сопствените страсти и другите животни задоволства. Не може да му одолее на мирисот на мошус, роза, јасмин и темјанушка. Јаките мириси, како што е мирисот на зумбул, може да делуваат смирувачки. Тоа важи само за претставниците на овој знак кои треба да се оттргнат од апатијата, затоа што розите се по малку бавни. Како големи хедонисти, уживаат во ориенталниот мирис на сандалово дрво, праска и бонсаи. Розите ѝ подлегнуваат на меланхолијата, посебно ако љубовта не им е возвратена. Во тој случај, мирисот на јоргован може да ги оддалечи од летаргијата.

  rose :inlove:
   
 3. cute-32

  cute-32 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  346
  Роза (21.04 – 20.05)
  Овој еротичен знак лесно им подлегнува на сопствените страсти и другите животни задоволства. Не може да му одолее на мирисот на мошус, роза, јасмин и темјанушка. Јаките мириси, како што е мирисот на зумбул, може да делуваат смирувачки. Тоа важи само за претставниците на овој знак кои треба да се оттргнат од апатијата, затоа што розите се по малку бавни. Како големи хедонисти, уживаат во ориенталниот мирис на сандалово дрво, праска и бонсаи. Розите ѝ подлегнуваат на меланхолијата, посебно ако љубовта не им е возвратена. Во тој случај, мирисот на јоргован може да ги оддалечи од летаргијата. :nod:
   
 4. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.610
  Допаѓања:
  24.331
  Ирис (22.06 – 22.07)
  Ирисот се обидува да делува смирено затоа што мора да научи да ги контролира сопствените емоции. Му одговараат цвеќиња со ладни пастелни тонови, како темјанушка, бел и син крин и гераниум. Овој знак сака да биде опкружен со мали саксиски цвеќиња и многу зеленило, како што е папратот. Кога подаруваат цвеќе, тоа е во сино-бела комбинација, каков што е и самиот ирис. За да постигне внатрешен мир потребно му е масло од темјан, босилек или портокал.

  [​IMG]
  се погодено ;)
   
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  25.548
  Допаѓања:
  169.004
  Пол:
  Женски
  Сончоглед (23.07 – 23.08)
  Весел и темпераментен, сончогледот добро знае што сака во животот. На него влијае жолтата боја и заради тоа сака полско цвеќе, невен, лимоново дрво, но и палма, орев и маслинка. Кога подарува цвеќе, најчесто тоа е величествен букет од жолти или црвени рози. За да се смири потребно му е да биде опкружен со мирисот на боровинка, во вид на миризлива свеќа или како есенцијално масло. Етеричното масло од лимон може да го смири сончогледот.

  До некаде...е точно.
   
 6. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.995
  Пол:
  Женски
  Тешко веројатно.
  Роза
  Овој еротичен знак лесно им подлегнува на сопствените страсти и другите животни задоволства. Не може да му одолее на мирисот на мошус, роза, јасмин и темјанушка. Јаките мириси, како што е мирисот на зумбул, може да делуваат смирувачки. Тоа важи само за претставниците на овој знак кои треба да се оттргнат од апатијата, затоа што розите се по малку бавни. Како големи хедонисти, уживаат во ориенталниот мирис на сандалово дрво, праска и бонсаи. Розите ѝ подлегнуваат на меланхолијата, посебно ако љубовта не им е возвратена. Во тој случај, мирисот на јоргован може да ги оддалечи од летаргијата.
   
 7. WaffleGirl

  WaffleGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.046
  Јао,не сум знаела :D .
  Африканска темјанушка (19.02 – 20.03)
  На темјанушката најмногу ѝ одговараат калинката, ирисот, врбата, багремот, липата и орхидејата. Ги сака цвеќињата и со задоволство одгледува собно цвеќе, најчесто камелија. Мирисите на бергам, јасмин, темјан и босилек делуваат смирувачки на овој знак. На многу темјанушки им се допаѓа мирисот на канабис и мошус. Доколку се во можност, живеат во куќа опкружена со градина и во близина на вода.
   
 8. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  Крин (23.11 – 21.12)
  Овој знак повеќе ги сака дрвјата отколку цвеќињата. Ако сепак се одлучи за цвеќе, тоа е некој голем аранжман како филодендрон, или повеќе бонсаи дрвца на едно место. Сака полско цвеќе и му одговара мирисот на праска и цреша. Од дрвјата ги преферира багремот и палмата. Парфемите со есенција на липа, фрезија и коријандер се најдобри за овој знак. На кринот му се препорачува есенцијално масло од нане и портокал.
   
 9. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  574
  Пол:
  Женски
  До некаде се согласувам.. :)
   
 10. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.411
  Допаѓања:
  17.233
  Пол:
  Женски
  Јоргован (22.12 – 20.01)
  Јоргованот е интровертен, иако делува многу комуникативно. Се смирува со помош на есенцијалното масло на бор, елка и бршлен. Ги сака камелијата, магнолијата, јасминот и розата. Есенцијалните масла од овие растенија го нормализираат тонусот на јоргованот и му го враќаат ентузијазмот. Јоргованот сака силни ориентални парфеми со есенција на мошус, сандалово дрво, како и слаткиот опоен мирис на фрезија. Цитрусните есенции го смируваат јоргованот.


  Точно . :clap:
   
 11. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  4.979
  Допаѓања:
  12.244
  Пол:
  Женски
  Не сум пробирлива. И лаванда и нане не обожавам.
  Али цимет обожавам, исто како и јасмин и розаа. :)
   
 12. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  19.599
  Допаѓања:
  183.016
  Пол:
  Женски
  Камелија (24.08 – 23.09)
  Овој пребирлив и навидум смирен знак секогаш сака да знае на што е и да ја има ситуацијата под контрола. Заради лесно раздразливиот нервен систем сака убави цветни аранжмани кои делуваат смирувачки. На камелијата ѝ одговара мирисот на покосено сено, нарцис, бадемов цвет и вишна. Овој знак сака бледо жолта боја, па според тоа треба да биде во близина на невен, фикус или тераса со ползавец. Од парфемите најмногу ѝ одговараат оние кои содржат есенција на нарцис, цимет или коријандер. Етеричното масло од бергамот може да ја смири камелијата.

  Прилично точно да. :wasntme:
   
 13. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  4.167
  Пол:
  Женски
  Искрено ова Бугенвилија не знам ни што е :wasntme: :wasntme:
  Го најдов на нет, не ми е познато.. :?:
  Инаку се сложувам со некои делови од цветниов хороскоп, сакам етерични масла од нане и лаванда имам од лаванда :wasntme: .
   
 14. troublesome

  troublesome Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2014
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  152
  Фрезија (21.01 – 18.02)
  Фрезијата важи за ориентален боем и бунтовник во душата. Овој знак би одбрал гладиоли наместо рози. Сака лалиња, орхидеи, папрат, кали и ириси. Брезата и зимзелените растенија ја смируваат фрезијата. Често се одлучува да одгледува бамбус и кактус. Одбира силни и остри парфеми. Од етеричните масла им одговараат маслата од нарцис и коријандер.

  Не ги ни знам сите овие цвеќиња :D
   
 15. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  Гераниум (21.03 – 20.04)
  Овој амбициозен знак означува хиперактивност и сака јаки цветни мириси. Неговата енергија може да се смири со есенцијални масла од боровинки и див портокал. Бидејќи има склоност кон повреди, му одговара цветниот мирис на арника која ја намалува напнатоста и ги ублажува болките. Гераниумот ги сака силните бои, посебно црвената боја, која пак, од друга страна, уште повеќе може да го иритира неговиот лесно раздразлив нервен систем. Заради тоа, гераниумот треба да е опкружен со лалиња и зелени аранжмани.

  До некаде е точно.