Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

  1. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.984
    Допаѓања:
    10.912
    Пол:
    Машки
    Во план ми е да купам гарденија, баба ми имаше и знам дека е доста проблематична за одгледување. Некој шо одгледувал да сподели tips?
     
  2. Dushica_soul

    Dushica_soul Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2022
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, како да го спасам? На допир е многу суво иако му ставам вода како што треба по еднаш неделно. Стои до прозорец ,не е на директно сонце. Домашна температура е 15,20 степени. Имам многу цвеќиња ама ни со едно не сум имала проблем пу пу да не ги урочам само ова ми е безживотно,а многу е убаво :( дајте некој совет
     

    Прикачени фајлови:

  3. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    :whew:
    Потребна е висока влажност на воздухот за да ги задржи и отвори пупките. Тоа можеш да го постигнеш со навлажнувач на воздух (humidifier) или да ставиш вода во поголема тацна со камчиња и врз нив да ја ставиш саксијата. Земјата треба да биде со кисела pH, богата со органска материја и постојано малку влажна. Вода се става кога горниот слој од земјата (1-3 цм во зависност од големината на саксијата) е сув. Треба редовно да се прихранува со железо. Најмногу и одговара шарена сенка.
    Ова е што имам читано во случај некогаш да се охрабрам да купам гарденија. 8-|
    Зачлени се во групата Orhidei i egzotichni bilki на фб. Сигурно има информации за гарденија.

    Ова е некое воздушно растение? Можеби некој вид на Vriesea? Имаш слика како изгледало на почетокот?
     
    На Natali.3 и Waverly Raven им се допаѓа ова.
  4. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.809
    Допаѓања:
    17.775
    Каланхое е тоа во средина. Пилеа тоа десно.
    Вид на Бромелија е, пламен меч го викаат мислам.
    Да не го налеваш многу со вода?
     
    На Natali.3, Aztec и Ivana-Iva.94 им се допаѓа ова.
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.553
    Допаѓања:
    39.920
    Пол:
    Женски
    Како се одржаваат овие две лепотици? Антуриум и бегонија
    20220309_095408.jpg
     
    На cresa-jagoda, Aztec и Ani93 им се допаѓа ова.
  6. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.157
    Пол:
    Женски
    Бегонијата сака светло ама да не е директно на сонце, вода ко ќе е сува земјата и не многу количински. Пресадување ко ќе почнат ептен да излегуваат корењата од саксија,во еден број поголема. За антуриум појма немам.
     
  7. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Чувај го на добро осветлено место, но не директно на сонце. Наводнувај кога горниот дел од земјата ќе се исуши и оросувај ги листовите со вода редовно. А може и кога ќе дојде време за наводнување да го истушираш целото растение. Кога ќе го пресадуваш измешај универзална земја за цвеќиња со супстрат за орхидеи 2:1 или 1:1.
    Додека е во активен раст (април-октомври отприлика) додавај течно ѓубриво со повисока концентрација на фосфор еднаш месечно. Од течното ѓубриво раствори 1/4 од тоа што пишува во упатството.
     
  8. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.454
    Допаѓања:
    34.460
    Пол:
    Женски
    @Aztec Каква е таа универзална земја за цвеќиња?
    Јас имам купено два пати, еднаш од Бриколаж и еднаш од локална цвеќарница. Таа од Бриколаж е помека некако, попропуслива, поровка (не знам како да опишам) додека оваа од цвеќарницава е како бетон буквално, кога ставам вода, си стои горе. Се мислам сите цвеќиња кои ми се со оваа последнава, да ги пресадам со таа од Бриколаж.
     
  9. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Јас Florabella ја користам. Исто од Бриколаж ја купувам. Си пишува на пакувањето дека е универзален супстрат и има слика од различни растенија. Има и перлит во оваа земја (мали бели топчиња што личат на стиропор) што овозможува подобра аерација.
    Ако изгледаат добро растенијата во тврдата земја, јас би ги оставила уште месец во таа. Да се затопли малку па пресади ги.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  10. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.454
    Допаѓања:
    34.460
    Пол:
    Женски
    Фала ти.
    Секако да се стопли, па ќе пресадувам.
    Кактусите и алое може во оваа земја, или да купам друга за нив.
    И какво ѓубриво да купам?
     
  11. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Може кактуси и алое во Флорабела.
    Зависи за која намена ти треба ѓубривото. Ако е за растенија без цвет, барај со повисока концентрација на азот. За цветни растенија барај со повисока концентрација на фосфор.
    За кои растенија ти треба ѓубриво?
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.454
    Допаѓања:
    34.460
    Пол:
    Женски
    Имам драцена, сансеверија, монсерта, алое, кактуси, фикус бенџамин, dracena fragrans compacta, himalaya chlorophytum, шамадореа арека и некој сукулент (барем така пишува на етикетата)
    тнх :*
     
  13. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Имав подарок со растение некое рандом ѓубриво за овие зелените растенија и не приметив некаква разлика додека го користев, па не се потрудив ни да запамтам како се викаше.
    Минатото лето имав течно ѓубриво од Plantella за цветни растенија и беше прилично добро, па планирам оваа година да земам од нив и за зелени украсни растенија.
    На кактуси и сукуленти не им ставам прихрана. Може некогаш ако ми остане малку од другите растенија, да го разредам уште повеќе и со тоа да ги полијам.
     
    На An-na и Resana им се допаѓа ова.
  14. Resana

    Resana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    374
    Потврдувам за течното ѓубриво на Plantella за цветните растенија дека е супер. Го користев минатото лето , јас ставав и на салонските од истото (имам фикус и дрво живота).
     
    На An-na и Aztec им се допаѓа ова.
  15. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.593
    Пол:
    Женски
    Дечкиии, ми треба мала помош :$, дали можи да ми кажите како се вика ова цвеќе, вчера го купив за поклон, но продавачката не знаеше да ми кажи како се вика.. :// Цветот многу ме потсеќа на цвет од сардела, а листовите се многу по тенки за разлика од сарделите, имаше и лилава боја од истото. Дали и ова цвеќе е дел од семејството на сардели или е сосема друго? :):f:

    Само овие слики ги имам. ://
    viber_image_2022-03-09_18-49-51-270.jpg
    viber_image_2022-03-09_23-55-01-484.jpg
     
    Последна измена: 10 март 2022
  16. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.809
    Допаѓања:
    17.775
    Примула Обконика. Ги загледав и јас лилавите.:)
     
    На mira.mira, Natali.3 и Aztec им се допаѓа ова.
  17. srnicka7

    srnicka7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите! Гледам сеуште е активна билкарскава дискусија :D, па ајде и јас да се вклучам...Дали некоја од членките знае каде може да се купат орхидеи по прикладни цени во Скопје и дали знаете каде има керамички саксии, исто така, со пристапна цена, а интересни да се, да не се најобични, ако ме разбирате?!
     
  18. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.735
    Допаѓања:
    52.533
    Пол:
    Женски
    Ај на кратко
    Како се чува Орхидеја?
     
  19. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.869
    Вода само кога ќе и посиват корените. Сака светло место меѓутоа не директно сонце. И да е на топло да не паѓа температурата под 15 степени. Сака и влажен воздух може да ја оросуваш од време на време. :)
     
    На Natali.3, mssuniquee и Aztec им се допаѓа ова.
  20. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Орхидеи по пристпни цени има во Меркур, Алфи и Електрометал. Има и обични керамички саксии во овие продавници. Малку поубави и поскапи керамички саксии има во Бриколаж.

    Ако не се отвори сликата од корењата во спојлерот, отвори на стр.98.
     
    На mira.mira, Luminary, Natali.3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.