1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

  1. nate-natali

    nate-natali Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    саксиско цвеке

    дрвото на животот сака топло и осветлено место доколку си гo чувала на суво и не осветлено место мозе да му опаднат листовите.ако имаш тераса идеално би било да го изнесеш и наводнувај го 2-3 пати неделно во текот на летото и додај му несто за подхранување.се надевам ке ти се врати во живот :yawn: .
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    саксиско цвеке

    исто и јас па затоа мајками ми даде кактуси да гледам и да ви кажам едниот и ми расцвета(имаше преубав бел цвет) и му се радував два дена и на сите го покажав ....па се исуши цветот ;( ...и сега чекам нов
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    саксиско цвеке

    убава и пријатна тема ...јас нешто и не се разбирам превише ама од она што го гледам од мајками купуваме некое сретство за потхранување и ги поткопкува редовно и полива и затоа без пардон имаме нај нај цвеќиња :$ :$ :$
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    саксиско цвеке

    Мајка ми премногу сака цвеќиња. И стално се нервира, зошто лудово мое маче сите ги изеде..Сега земав некое се вика 3 јатрви..ми изгледаше преубаво....Јас ги сакам, ама не знам да се грижам за нив, тоа сепак и го препуштам на мама.
     
  5. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    саксиско цвеке

    Мислам веќе имаше ваква тема :?: Ако најдат модераторите нека спојат :)
    И иако можда има, јас пак на оваа ќе кажам, имаме по дома, мама е луда по дрва саксиски, ако ви ги сликам, ќе мислите оти во некоја џунгла живеам :rofl: Ама ги обожавам, ги негувам и јас, и ми го исполнуваат животот со прекрасно зеленило. И како животните, ми делуваат другарски и пријатно :)
     
  6. nate-natali

    nate-natali Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    Саксиско цвеке

    па ајде стави некоја слика,разубави ни го денот! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  7. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Саксиско цвеке

    Прекрасна тема :clap: , браво.

    До пред некој период неможев да ги замислам цвеќињава да ги одгледувам ама сега незнам што ми стана :?: и сега почнав многу да се интересирам за нив, тежок случај :rofl: .

    Прочепкав на нет за цвеќињава и еве некои корисни совети што ги научив.

    - Природно прихранување на цвеќето:
    Лушпите од јајцата (од живи јајца кои веќе сте ги употребиле за нешто) ставете ги во вода да отстојат неколку денови и со водата налевајте ги цвеќињата.
    Истиот ефект го има и бананата, односно ситно сецканата кора од банана се меша со земјата од цвеќето. На тој начин земјата се збогатува со калиум и шеќер за прихранување на цвеќињата.

    - Талогот од кафето употребете го заштита на цвеќето, ( едноставно истурете го кај коренот). На тој начин ќе го зајакнете одбрамбениот систем на цвеќето.

    - Доколку листовите се зафатат од некои инсекти, во вода ставете лук да одстои неколку часа и испрскајте ги листовите. Додека за штетниците во земјата ставете исчистен лук (прережан на половина). Така на природен начин ќе ги убиете штетниците.
     
    На Asja, Jordanovska-K, sunfemina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Саксиско цвеке

    Навистина веќе постои ваква тема dom/cveke-t2075/.

    И нешто за одмор на очи
     

    Прикачени фајлови:

  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.861
    Пол:
    Женски
    Цвеќе....

    Дали знаете да ми препорачате некое саксиско цвеќе на кое нема да му пречи да биде под сенка, имам еден дел на скалите кои се покриени кој сакам да го разубавам со саксии ама незнам што да купам :?:
     
  10. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Цвеќе....

    обожавам цвеќиња, цел двор е со цвеќиња.. сите се прекрасни :)
     
  11. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    сум слушнала и за тоа да се стави аналгин во водата да се изрони , дали сте слушнале за ова колку има вистина, јас имам дрво на животот но сега ми го донесоа како поклон но јас многу од цвеќиња и не се разбирам така да ви барам совет за тоа како да го израснам и како да го чувам, каде, и што треба да купам дополнително, какви се тие средства што ги прочитав до сега...
     
  12. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92

    И ние дома имаме неколку дрва на животот,но до сега барем јас не сум слушнала ни сум прочитала дека на цвеќе се става аналгин,знам дека има многу видови на потхранувачи за цвеќиња и повеќе видови на вештачки ѓубрива па ние за одгледување на сите цвеќиња ги користиме нив,најчесто се достапни во цвеќарите,и од нив цвеќињата стануваат многу убави и побрзо растат.........а цвеќињата со големи листови како фикус,дрво на животот и слични на нив добро е да им се бришат листовите со пиво па стануваат сјајни и се потхрануваат
     
  13. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Општи прашања

    Дали некој знае како се вика ова цвеќе (белите) :$ ?
    И ако има некој дома и одгледува, ако сака да ми каже нешто повеќе за него?
    [​IMG]
     
  14. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Општи прашања

    Петунии, барем ние така ги викаме. Белите се ретки а лиљаковите од густите.
    Оние белите се насејуваат преку семе а погустите како лиљаковата што е ги купуваме од цвеќари или од пазар. Еве сега уште малку и кај нас ке почнат да носат по пазарите.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Општи прашања

    Ние имаме дома во дворот во жардењери така мислам дека се викаат :)
    Баш ке ја прашам мајками како се викаат точно. Со нив имавме во летото случка, тие саксиите се закачени на оградата од куќата, и во летото 2 пати ни се случи некој да ни ги мавне со тоа саксивчето бело таман пораснаа :tmi: :))
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  16. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Љубичици
     
    На Serafima и Fearless им се допаѓа ова.
  17. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Општи прашања

    Јок, не се љубичици петунии се викаат.
    Колку што знам сезонски саксиски цвеќиња се, се садат со готов расад или со семе.
    Моја препорака ти е готов расад да си земеш ги има по пазариве не се скапи, и има разни бои.

    Грижата окуклу нив не е нешто многу захтевна сакаат редовно наводнување и да бидат на сонце, меѓутоа несакаат дожд. Како да се разболуваат па им треба некое време да се вратат во нормала. Добра локација им е на тераса под надсрешница, каде ке ги грее сонце ама нема да ги врне дожд.
    Мајка ми секоја година ги одгледува и се преубави, а вака се грижи за нив.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.699
    Општи прашања

    Не се љубичици,петунии се :)
     
  19. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Општи прашања

    Петунии или тутунче по прилепски :rofl:
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Општи прашања


    Петунија се вика, сега баба ми ја прашав :lol: .
    Цветале наредните 5-6 месеци. И редовно одржување и наводнување им требало.
    Исто така треба да бидат на сонце, така цветовите ми кажа ќе им биле поубави, пораширени и ќе биле по свежи без разлика дали е наутро или навечер.
    Ние се сеќавам порано вакви имавме дома, на балкон ни стоеа во висечки саксии. :)
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.