Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

 1. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.516
  Допаѓања:
  72.705
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Петунии се викаат и многу се нежни ,јас последните 2 години се откажав од нив.Фаќаат многу вошки и штом еднаш ќе ги налазат им нема спас (или пак така е зашто во лето кај мене е премногу топло :?: )Си бараат мислам циркулација на постуден воздух.
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 2. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.112
  Обожавам цвеќе! И веројатно оваа љубов ми ја пренесе мајками која е исто така голем обожавател на цвеќе. Во поранешниот стан во кој живеевме, станот ни беше преполн со собни цвеќиња а терасата полна во цвет. Но, како се преселивме во новиот стан, едноставно не им прилегаше атмосферата и сите спласнаа... Мајками се трудеше и на крај се откажа и сега нема ниту едно цвеќе дома... Откако се омажив, некое време скоро па и да немав никакво хоби низ дома освен типичните домашни обврски. Но, бидејќи имаме убава голема тераса, решив да ја украсам со цвеќе кое дефинитвно ќе ни ја разубави секојдневната атмосфера. Терасата ни е на северна страна, а мојот првичен избор падна на сарделите ползавци и тоа во моментов имам во бела боја и розева боја, обете со дупли цвет. Сега тек треба да научам со што и како, колку и кога да ги потхранувам за да ми бидат се поубави. Имам слушнато дека квасецот многу убаво им прија на цвеќињата, знае некој како се става истиот? Исто и за пивото имам слушнато. Инаку, ме интересира, каде можам да најдам држачи од ковано железо или онакви кокосови корпи за цвеќе како што ги бесеа низ центар лани?

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Еве пар слики од моите млади цвеќенца...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  396
  Еве го моето омилено... ГЕРБЕР
   

  Прикачени фајлови:

  • 1.jpg
   1.jpg
   Големина на фајлот:
   36,9 KB
   Прегледи:
   629
  • 2.jpg
   2.jpg
   Големина на фајлот:
   5 KB
   Прегледи:
   629
  • 3.jpg
   3.jpg
   Големина на фајлот:
   26,6 KB
   Прегледи:
   629
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Stefaani

  Stefaani Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  278
  изгледа јас сум единствената која не сака цвеќина :D
  а посебно собни |(
  во двор може ама дома цвеќе не можам да смислам.
  а убави цвеќина ми се герберите :)
   
 5. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Па сакам цвеќиња. На тераса имам питунии што мн. убаво ми мирисаат и мн. убави ми испаднаа оваа година. Многу вода бараат :!: . На секоја саксија и` ставам 1 литар вода секој ден. Иначе имам и вештачки сини рози, ама мн. прашина ми фаќаат :)
   
 6. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  8.634
  Сакам цвеќиња,ама немам некое искуство за нивно одгледување. Затоа тука е баба да притрча на помош и да ми објасни. :)

  Имам две мали преслатки кактусчиња. Петунии во саксии и една палма во дневна. Гледам редовно да ги полевам и да се близу до сонце.

  Се мислев да им ставам нешто за потхранување,ама стварно не се разбирам. Така што секој совет ми е повеќе од добредојден. :)
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.137

  Во земјоделска аптека или цвеќара, поголемите маркети имаш потхранувачи. Едни се за собни цвеќиња и средството се става во земја, а други има кои се раствараат во вода и со прскалка се полева цвеќето (се мисли на оние кои имаат цвет).
  Кое и да земеш нема да погрешиш, сите се добри и навистина ги прават поубави цвеќињата
   
  На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cataleya

  Cataleya Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  619
  девојки имам семе од палма ,сакам да го насадам во некоја убава голема саксија ама.... појма неам кој период се сади ни каква нега му е потребна .?? ако знае некој/а нека пише многу ке ви бидам благодарна :)
   
 9. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  8.634
  Јас мојата ја насадив од семка од урма. Од оние свежите, не пресувани. Мислам дека можеш да ја насадиш и сега. И после некое време ќе видиш иглести ливчиња. Само не ја пресадувај,зошто мене така не ми успеа една. Редовно наводнувај ја и ќе биде убава.
   
  На Cataleya му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.308
  Допаѓања:
  18.031
  Пол:
  Женски
  Не одгледувам, но се радувам кога ќе ми подарат. Кога ќе ги ставам во вазна на видно место во домот, чувствувам како да сум му дала живот и убавина на истиот.

  Секој вид на цвеќе би ме израдувал, но мои омилени се:

  1. Гербери :inlove:

  [​IMG]

  2. Рози (особено кога букетот содржи рози во повеќе различни бои)

  [​IMG]

  3. Кали

  [​IMG]
   
 11. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.256
  Пол:
  Женски
  Одсекогаш сум сакала голема цветна градина, богата со разновидни цвеќиња и грмушести дрвца. Омилени ми се црвените ружи. :inlove:
   
  На anabel-a и crazylady им се допаѓа ова.
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој како се вика цвеќево?
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC00191.jpg
   DSC00191.jpg
   Големина на фајлот:
   369,2 KB
   Прегледи:
   448
 13. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  54.252
  Може грешам но,на сликава ми личи на хортензија
   
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  ^дааа така е :) пишав на нет и ми ја покажа,значи точно е......леле многу е убава
   
 15. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  54.252
  Да,а небара некое посебно тинтрање :)
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  ^баш тоа сега го читам на нет....а и ако не се лажам сега ми се враќа сликата, баба во двор ја има, ама и бела и розева.
  Каков букет убав може да се направи од неа :)
   
 17. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.941
  Пол:
  Женски
  izvinete na mojata latinica
  tocno,ova e hortenzija latinski Hydrangea. Inaku prekrasno grmuslivo cveke koe vo zavisnost od ph na zemjata ja menuva bojata i da ne zaboravam spagja vo grupa ne otrovni bilki ne sum znaela do skoro a ko dete vo dvor non stop si kinev od cvetcinjata i na kuklite im pravev rucek!
   
 18. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  54.252
  може тоа е причината што веќе ја нема по дворовите како некогаш
   
 19. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  отровни???? врз која основа отровни....ако се приготви нешто,или...?
  бидејќи јас оваа слика што ја поставив ја сликав кај комшиката во двор...а и вчера и се јавив на баба и она ми потврди дека ја имала....инаку и јас порано како мала кај баба ручек од неа сум правела :lol: букети...триста чуда,затоа ми е малце чудно ова отровно
   
 20. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.256
  Пол:
  Женски
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.