1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

  1. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Исто и мене ми се љубов голема ,ама изгледа нема тука на форумот повеќе љубители ,ама не е проблем кој сака може и тука да споделува искуство :sun:
    @Fatalnata цикламата сака ладно место не во многу затоплена соба. Стави ја на светло место, но не директно на сонце. Најдобро на прозорец кој се наоѓа на северната или источната страна.
    Сака влага, па најдобро е да и ставаш вода двапати седмично и тоа само во подлошката. Вишокот вода тргни го или стави камчиња во подлошката. И покрај тоа што сака влага, не ги оросувај листовите бидејќи ќе добијат дамки.
    Додека цвета пожелно е да ја прихраниш
    Кога ќе почне да венее и ќе престане да цвета, стави ја на студено, откини и ги овенатите цветови заедно со дршката, и заливај ја само малку на секои десетина дена. Искрено мене не ми успеваат долго ми се сушат ,најверојатно не и ги погодувам условите, ама затоа од орхидеитеееее цело време имам некоја со цветна гранка :l:
     
    На ALISA0000, Abeja и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  2. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговорот,изгледа поради топлината е,денес каминот ненормалоно го разгореа домашниве па дури 25 степени достигна Т во дневната, и одма свисна кутрата а колку беше убава. Ја префрлив одма штом видов во поладна соба,па се надевам ке се опорави.
     
    На petunija77 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Јас се пријавувам за орхидејата. Премногу ја обожавам, многу убаво и нежно цвеќе. Ама пустото ич немам среќа со неа. Две три купив, на една листови и овенаа, на друга цветот одма падна. Трик некој? Ми кажаа да ја чувам во проѕирна пластична вазна, вода еднаш неделно. Сменив и страни све џабе :(
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Мене ми се лесни за одржување , кај мене стојат во близина на прозор ама не ги фаќа сонце затоа што ќе ги изгори, вода 7,10 дена ,1 месечно ги туширам, не ги пресадувам ,им правам дупчиња на постоечките саксии, од прихрана користам б комплекс (совет од групата на фб) понекогаш ,и толку ,
    Ако ти овенале листовите жедна е ,а цветовите паѓаат бидејќи менуваат услови , пробај некој од овие работи мислам дека ќе ти бидат супер, и сликни ги кога ќе можеш
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Се спремам за 8-ми Март па се мислам дали само цвеќе да подарам или цвеќе со уште некој подарок.

    Па ми треба совет/препорака од вас, какво цвеќе (подарок) се подарува на повозрасни, а каков на помлади?
     
  6. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Зависи за колку блиска личност подаруваш и колку пари за трошење имаш , влези во меркур или бриколаж на продавачките кажи им по кој повод и за кого е ќе те посоветуваат , инаку орхидеи и за возрасни и помлади е убав подарок , гледам букетите од 1000ден па нагоре со цени отишле , а саксиското цвеќе барем ќе остане подолго време,еве дел од тоа што им дадено како понуда во меркур
    https://www.facebook.com/189951351076416/posts/2508757142529147/
    https://www.facebook.com/189951351076416/posts/2503610813043780/
     
    На Ма.нев му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    @ALISA0000 @petunija77 @AngelOfArh Ајде помош :)

    Веќе 2-3 дена имам огромна орхидеа, со 4 стапчиња полни цвет. :inlove: Еден цвет почна да овенува и ме плаши да не почнат и другите.;(:(
    Ја ставив на место каде што има светлина, тука и бамбусот ми стои и како улав си расте. Е сега дали нејзи и е малку светлина, дали и е топло многу не знам. Сакав на прозор да ја ставам, не пече сонце, на север е, ама па радијаторот е тука и мислам оти ќе се "свари".
    Кажете како и кога да ја полевам, каква прихрана да земам :)
     
  8. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Сите се блиски личности, поточно фамилија.
    Орхидеи им имам подарувано.

    Би сакал нешто подолготрајно.
    Лани земав за мајка ми од тие ружите во стаклено што се и се балсамирани.
    Оваа година нешто друго...
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.467
    Можеш да земеш каланхое, во ова време и цветаат, ги има во разни бои, исто препорачувам и фикус, шаренолисна шефлера, отпорни се и добро трпат собни услови. И филадендронот е претставителен, секако ако имаат погодно катче за нив.
     
    На Ма.нев му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Колку време траат?
    Да не се краткотрајни?
     
  11. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.467
    Имам две шефлери четири години, каланхоето ми има две години и ланско фикусче. Без гајле, траат со децении со добра нега.
     
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.363
    Орхидеата е цела наука
    прво и основно коа купуваш орхидеа да гледаш да има
    1.зелени корења
    ,2.да има помалце цвет повеке пупки(оти пупките допрва ке зветат ке имаш повеке време цвет)
    3.да има повеке листови 5-6 доволно е во јака зелена боја
    4, на постоечката саксија да направите многу дупки

    Секоа орхидеа коа ке ја купиш разцветана после некое време цветот паѓа
    Значи она цвета два пати годишно есен и пролет изузетак може ептен редко ако и е погодено ептен
    Од коа ке и падне цветот гранката се сече до првото здраво членче и се тура на пресеченото цимет се сече гранката да се разбериме
    Се наводнува 7-10 дена зависи од место темература сонце
    Како ке знаете кога и е време за наводнување ?Ке се орентирате по корењата кога ке станат сиви
    Како се наводнува?
    Во длабок сад тураш стоена вода значи чувана дома во шише во садот ја тураш орхидеата да постое
    10-20 мин после ја вадиш ја тураш да се изцеде
    преку некоа ден убаво е да се прскаат само листовите( со такво од стакло амбалажот со прскалка полниш вода и така ги прскам јас)
    Жолти листови значи многу вода ,овенати листови значи жедна за вода

    Во цвет кога е не се прехранува ,коа ке падне цветот се тура специјална прихрана на две недели еднаш
    Коа ке падне цветот треба да се измазне хехе шо викам јас за да си биде спастрена за наредно цветање
    да се изваде од сустрактот ,сигурно внатре има сунѓерче коа мора да се фрле оти од него скапуваат држе влага,секој сив корен изсушен да се пресече , секое црно да се изчисте со хидроген и четка за заби најдобро ,на корењата се тура хидроген се додека пенат измегу да се сушат
    Супстрактот да се провере да ли има бубачки мравки било шо шо може да ја униште орхидеата

    Уф доста е толку ако некој има проблем нека слика да видиме па ке кажам како да се третира
    @Antolinaa
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Ако на бамбусот му одговара местото и на орхидеата ќе и одговара, тие идат од иста област, тропски регии. Значи не и се сеќирај што почнало да венее цветче, ќе овенат и паднат сите, ама ќе излезат и нови. Гледај да ја негуваш, да ја чуваш и нема да имаш гајле. Еднаш неделно одреди си ден кога ќе ја полееш, чувај ја на место со светлина ама не директна, да нема промаја и да не ја удираш со нешто.
     
    На petunija77 и Antolinaa им се допаѓа ова.
  14. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    IMG_20190303_165524.jpg ima shansi Da se oporavi, Sorry so sum dosaDna Ama zal mi e.
     
    На petunija77 и Antolinaa им се допаѓа ова.
  15. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Не си досадна , ми се гледаат листовите ко да се изгорени од сонце ,,не го ставај да го пече сонце ,индиректна светлина , просторијата да е без греење сега, и види вода дали има , сака малку ама често залевање ,влажност сака ,
     
    На orevokrsacka и Fatalnata им се допаѓа ова.
  16. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Од вчера е во поладна просторија,го ставив на северен прозорец,и го полеав .Се наедав ќе живне. Леле,колку ми е криво,не дека е скапо, туку поклон ми е и се вљубив колку беше убаво. Ајде за недела дена ќе пишам далу ќе го опоравам.
     
    На petunija77 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    @petunija77 Ветив дека после една недела ќе ти пишам што направив со цикламата.
    Фала ти за советите,сите до еден ги применав и ја опраив цикламата за помалку од 3 дена,одма како новс стана,цветовите пркнаа и си цвета уште по раскошно. Пресреќна сум :)
     
    На mira.mira и petunija77 им се допаѓа ова.
  18. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Имам едно прашање за дамите кои се искусни во одгледување орхидеи. Добив за празников на поклон па така за прв пат ќе одгледувам и таков цвет,се надевам успешно. Купена е пред 2 дена и сега не знам каков треба да изгледа коренот кога цветот треба да го полевам. IMG_20190310_133332.jpg IMG_20190310_133323.jpg
    Дали моментално треба да ја полевам или да причекам 10тина дена?
     
    На petunija77 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Баш ме израдува дека се е во ред
    Вода ќе ставиш кога ќе станат сиви корењата т.е. кога ќе приметиш дека зелената бледее, и направи дупки на саксијата насекаде за да дишат корењата и нема потреба да ја пресадиш ако си расте без проблем, да не ја пече сонце , кај ќе и најдеш место и преку лето таму да си стои, надвор тој тип не се препорачува да се изнесува,ако имаш друго нешто пак пиши ,да те радува и оваа убавица , убав ден :sun::f::l:
    Едит ,вода се става од страна ,крошната од горе се внимава да не се натопи и да не остане вода во неа , можеш еднаш месечно кога ќе и дојде ред за полевање да ја тушираш
     
    На angela.kostova и Fatalnata им се допаѓа ова.
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    20190310_115517.jpg
    Го добив денес, ама врвовите се исушени. Дали да го пресадам и како да се опорави, да не се исуши целото?
     
    На Alisa22 и petunija77 им се допаѓа ова.