Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

 1. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.336
  Допаѓања:
  4.005
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој зошто пупките на еден кактус ми станаа црни како запалени? Кактусот ми е дома така да не е од сонцето.Што ли му фали сега? Може ли што вчера малку го поместив кактусот и еве денес такви ги гледам станале :(
   
 2. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  800
  Пол:
  Женски
  Некој што се разбира од цвеќиња да ми каже за антуриум, знам дека го викале и Титово цвеќе. Со каква земја да го пресадам, видов дека се продава посебна за орхидеите а за други цвеќиња не видов. Пкус некоја прехрана треба да му ставам?
  Еднаш неделно му е доста вода? Го чувам подалеку од прозорот затоа што ми рекоа дека не е убаво да биде директ на сонце изложено, има убави цветови нагоре а одоздола како почнува да расте така и се суши, по моја претпоставка мала му е саксијата веќе. 20190618_002049.jpg
   
 3. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Имам орхидеја и корењата ја имаат исполнето целааа саксија буквално, но е преубаво расцветана и има ново ливче. Знам дека не треба да се пресадува додека има цветови, но сепак за корените ко да нема место и пожолтуваат по малку. Дали треба да ја пресадам?
   
 4. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  12.880
  Green Planet на Илинденска, одма после зоолошка е.
  Рефке перуника се вика. И ние го имаме во двор. Има и лилави и жолти. Ништо посебно не треба да му правиш.

  Не ја пресадувај додека е во цветање. Само избуши дупчиња на саксијата. Може не се цеди убаво водата кога ја полеваш. Од страна на саксијата направи дупчиња. Не сум дома да ти сликнам поубаво, ова од архива.
  2939.jpg
   
  На x.Daisy.x, BonBonche123 и referentka им се допаѓа ова.
 5. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  @Antolinaa фала ти. А кога ќе ја пресадувам каде да купам такво пластично? .. Во бриколаж има многу големи.
   
 6. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  12.880
  Во Меркур има. Во Грин Планет не знам дали има, не сум загледала. Земав саксии обични, за орхидеи не приметив. Ако не ја пресадуваш сега скоро, кога ќе одам таму ќе прашам, па ќе споделам инфо. :)
   
  На BonBonche123 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Nikolinaaa.123

  Nikolinaaa.123 Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2018
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Имаме дома питунии кога ги купивме беа многу убави цветаа еден месец и се исушија и цветовите и листовите некој ако има ако може да ми кажа како ги одржава ?
   
 8. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  1.274
  Јас имам цел балкон, може многу ги пече сонце, кај мене тие што не се толку на сонце се супер, тие долу на оградата се исушија. Вода им ставам секој ден.
   
  На Nikolinaaa.123 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  22.915
  Пол:
  Женски
  Едно советче за орхидеја, ја пресадив во глинен сад не ми стои повеќе во пластичен, на колку време за ја наводнувам?
  Дали е во ред така да биде или ќе морам да ја враќам во пластичен?
   
 10. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.274
  Допаѓања:
  11.482
  Ќе треба да ја вратиш. Не се чуваат орхидеите затворени така.
  Треба во посебна земја за нив и дури да направиш и дупчиња на пластичниот сад за да има воздух.
   
 11. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  22.915
  Пол:
  Женски
  20190715_150933.jpg ќ 20190715_150933.jpg
  Во специјална зема ја чувам за орхидеи, незнам некадр прочитав дека може и дирекно во таков сад да ја чувам затоа и ја сместив така, охх ама сега па кај да барам пластично такво.
   
 12. baklava123

  baklava123 Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  neznam dali e za tuka no da prasam, drugarka mi sadela nekoi seminja mesavina od aliespress i megu niv najmnogu vakvi niknale, znae li nekoja dali e ova cveke ili nekoja treva i dali cveta ako e cveke IMG_20190720_114952.jpg IMG_20190720_114833.jpg
   
 13. Queen8

  Queen8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.257
  Допаѓања:
  18.613
  Пол:
  Женски
  Многу ми се допаѓа Јуката, убаво изгледа и е доста отпорна, лесна за одгледување.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 14. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  1.274
  До кога е периодот на цветање кај петуниите, кај мене веќе почнаа да прецветуваат и да се сушат, ги вадам секој ден. Дали од што е премногу топло или толку е периодот на цветање, ги имам од мај месец. Или пак треба нешто прихрана, мм им ставаше органско течно губриво, ама пак се такви засушени. Вие што ги имате дали се уште се така бујни и расцветани или да одам јас да барам прихрана од аптека.

  И уште нешто да прашам, хризантемите од кога излегуваат :$, многу ги сакам, кога ги видам така бујни во големи саксии ептен се :f:.
   
 15. Fillia

  Fillia Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2015
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  1.126
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае како се вика цевеќево. Кога цвета има мали ситни цветчиња. Ова е розево (ваљда) а има и со жолт цвет. 20190804_133919.jpg
   
  На orevokrsacka и eta им се допаѓа ова.
 16. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  837
  Допаѓања:
  1.987
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека ова цвеке е красула или како што го викаат цвекето на парите
   
 17. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали најде пластична саксија.. Јас барав ама секаде се многу големи;(
   
 18. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  22.915
  Пол:
  Женски
  Да веќе ја пресадив и почна да напредува со мн нови корења плус лист.
   
  На BonBonche123 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Ќе може да ми кажеш од каде ја купи? :)
   
 20. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  22.915
  Пол:
  Женски
  Во Тоом/°Германија.
   
  На BonBonche123 му/ѝ се допаѓа ова.