1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

  1. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    8.469
    Ова ми личи на "Дрво на љубовта". Стебленцето му е меко така? Дали веќе ти цветало? Викаат дека после цветање пропаѓале.
     
  2. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Дали некоја има и знае азалеја како се негува ?

    Лани ја добив на подарок, беше супер, а сега е како суво дрвце ;( Почнаа да стануваат кафени ливчињата. паѓаат и не знам што да правам за да ја спасам.
     
  3. NightSkyLover

    NightSkyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
  4. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Мислам ко еднаш да сум го видела на пазар во центар мислам претходното лето, многу се слатки, не знаев дека така се викаат и јас сакам да имам, ако налетам ќе ти пишам
     
    На NightSkyLover му/ѝ се допаѓа ова.
  5. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Знае некој каде може да најдам мов за орхидеи? поспецифично sphagnum moss дека ја гледам таа ја препорачуваат за орхидеи
     
  6. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Како точно треба да се одржува орхидејата. На каква темперстура треба да се чува , дали на ладно или топло во поглед на тоа што веќе се почна со затоплување. На колку време треба да се наводнува?
     
  7. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Орхидеите се лесни за чување само треба да го разбереш растението и да стекнеш рутина. Орхидеите сакаат индиректна светлина, малце влажно дека се тропско растение. Phalaenopsis орхидеите се таман за почетник и се лесни за чување, мислам дека нема ни некоја друга врста на орхидеи кај нас да се продава. Се чуваат во проѕирна саксија со повеќе дупки околу дното и може од околу бидејќи ќе влегува воздух и нема да седи во вода. Се садат во кора од дрво, барај кора за орхидеи по расадници и бриколаж, они растат така што се прикачуваат за дрвото и поради тоа обична почва за цвеќиња ќе ги убие. За наводенување имаш два начини:
    1. „Туширање“
    2. обично наводенување
    туширањето се прави отприлика на 2 недели, кога целата кора е исушена, ја зимаш сосе саксијата и ја ставаш во некоја малце поголема кофичка или декоративната саксија кај што се чува доколку нема никакви дупки за да ја држи водата. Ја полниш проѕирната саксија со вода и оставаш да си се „кисне“ околу 30 минути, после 15 минути и може повеќе ја оставаш вишок водата да се исцеди и после ја враќаш назад орхидеата на своето место.
    Обично наводенување е ја ставаш под чешма цела саксија да со наводени што е можно повеќе се дур не почне да тече водата и после ја оставаш 15 минути да се исцеди
    Полесен начин за кога треба да се наводенуваат е да видиш така “по око“ колку е тешка одма после наводенување орхидеата и кога е целосно исушена кората, потешка ќе е после наводенување и полесна е пред наводенување т.е. кога е исушена кората. Според тоа можеш да се водиш дали треба да се наводени или не.
    Многу битно е да не се наводенува орхидеата премногу бидејќи тогаш ќе има root rot, ќе скапе коренот и нема од што да се исхранува доколку нема многу воздушни корења. Ако се случи до тоа, одма се вади од саксијата, се сечат тие корења што се меки на допир и пожолтени и се сади назад во нова сува кора после 2-3 дена ја наводенуваш и се надеваш дека ќе преживее.
    Бидејќи се тропско растение тие сакаат влага и можеш неделно да распрскуваш вода околу орхидеите бидејќи нејќат вода да се насобира во средината, од кај што излегуваат листовите и стеблото, ќе настане crown rot, или со навлажнувач на воздух близу нив да го уклучиш.
    Исто така недело со мокра микрофибер крпа да поминуваш по нивните листови да собереш прашината и да ги освежиш е добра опција, понекогаш баш со тоа и се “оживуваат“, позелени и цврсти им се листовите. Никако да се прска доа или да се пребришуваат цветовите, ќе изумрат одма цветовите.
    Тие што се сметаат за поискусни и по-експерти со орхидеи ги садат во кора и сфагнум мов, мовта помага да се задржи водата подолго, но орхидеите можат сосема да растат без проблем и без таа мов, не е некој услов за да чуваш орхидеи.
    Phaleneopsis орхидеите секоја година растат ново стебленце со цвеќиња и на крај на нивната сезона на растење им паѓа, доколку е силно и полно со енергија од каква нега му даваш знае повеќе од двапати да се расцветува, листовите природно им паѓаат. Кога ќе им заврши сезоната на растење можеш слободно да го исечеш стебленцето.
    Прихранување:
    Кога е сезона на растење се препорачува на секои две недели, а кога е вон сезона на растење еднаш месечно ако не и помалце. Некаде имам читано да се прехрануваат со 20-20-20 или 10-10-10 прихранувач но не се разбирам во хемија до толку за да знам кое што точно значи и зошто, стандардните за орхидеи би требало да се таман, не користам баш многу јас лично па затоа не би знаела.
    Орхидеата има и воздушни и подземни корења, ако не може да се исхранува доволно од кората на дрвото, прима вода преку воздушните корења.
    Пресадување:
    Се препорачува еднаш на една или две години да се пресадува, особено после 2 години бидејќи почвата од која се исхрануваат со текот на времето станува со кисела рН вредност и им штети. Воздушните корења остануваат надвор на воздухот, а подземните доле под земјата, не смее да се мешаат.
    Подземните орхидеи знаат и да потемнат но сосема да се здрави, мислам дека можеше да му помогнеш со слаб црн чај да ги наводениш бидејки црниот чај им помага некако, точно како заборавив, памтам беше нешто со некоја киселина што ја имаше чајот. Исто така можеш мислам и со хидроген да ги осветлиш, ама не би знаела самата точно.
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    @angela.kostova Хидриген е за дезинфекција на корењата најчесто пред пресадување се прска и се остава да се исуши.

    @PoisonGirl Од ѓубрива имаш специјални за орхидеи. И ставај секогаш помалку од пропишаната доза.

    Препорака за наводнување - со потопување и тоа 1 прст минимум под работ на саксијата, за да не навлезе вода во круната.
    За следно наводнување ќе гледаш бојата на корените кога е сребрено-сивкаста, значи време е за наводнување.
    Јас моите ги наводнувам со претходно одстоена вода.

    А да, како прихрана често се користи зелен чај или чај од врба. Само да не е многу концентриран. Моите ги имам само со чај од врба третирано.

    И подалеку од парно.

    @angela.kostova има и Дендрубиум во Бриколаж. Имам една засега таква, нова ми е, па ќе видам колку време ќе ме дружи. :)
     
    На angela.kostova му/ѝ се допаѓа ова.
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Имам разни кактуси во мали саксии.
    Сакам да ги пресадам во поубави саксии зашто веројатно зимоска ќе треба да ги приберам дома.
    Некој совет?
    За пресадување?
    @zhap4e знам ти си по кактусите...
     
  10. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Јас имам мн кактуси,нивни љубител сум :) .Најдобро е да се пресадат напролет,сега можеш само ако сакаш да ги ставиш со се старата саксија во нова украсна.А инаку кога ги пресадувам најздола ставам крупни камчиња па малку поситни па мешано песок со хумус.Така ме учеше еден човек што ми го даде првиот кактус.А за да ти цветаат мал совет.Напролет по малку во водтата за полевање ставај им и чај од лушпи од орев.(неколку лушпи од орев да зовријат во вода и така да одстои да се излади па процеди ја и чувај си ја) Ставав одкутура за да ти кажам колку на колку со вода размер.Јас одкога почнав така да правм ми процветаа како луди.
     
    На angela.kostova и referentka им се допаѓа ова.
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    На нет читав а и пријателка ми кажа дека во литро вода да растворам еден квасец и да ги навадам со тоа катусите, било многу корисно за нив.
    Не сум пробала.
    Ти што мислиш за ова?
     
  12. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Имам пробано и не забележав нешто посебно.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Дали се продаваат сега кактуси?
    Имам мерак за кактус, мн се убави кога цветаат
    Доколку се продаваат и ако ги има повеке видови кој би ми предложиле да го земам
    @bebaa видов дека си по кактусите :)
     
  14. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Има за продажба во секое време п цвекарите,а на пазар се певтини ама дали има сега незнам.Искрено ни имиња не им знам така од око си ги бирам :)
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Ми излезе флаер од кам на фб,имаат кактуси и др сукуленти.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки цвеќево си го купив вчера од бриколаж одамна го меркам и си земав си го подарив сама на себе имам три месечна керкичка која бара љубов и внимание а исто и цвеќево го бара истото имам време и за двете, читав барало влага дали би било ок да стои врз аквариумот сега му е пижуштен грејачот и нонстоп се влажни стаклата, е само нз дали да го пресадам во поголема саксија има 4 оделни корења и сите имаат убави млади мали лифчиња несакам да ги делам сакам да е густо, ма да сега мирува цвеќево барем така пишуваше можеби поарно да не го чепкам....
    Сака ли прихрана некаква и во каква земја се пресадува?
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 14 октомври 2019
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    @Мецаа91
    Спатифилум. Сака светло, ама да не ти биде директно на Сонце. Бриши му ги листовите од прашина. Прихрана ставај квасец растворен во вода на 2 недели.
     
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Јас пак за кактусите.
    Сега уште ми се на балкон.
    Ама како доаѓа време, ќе паѓа Т надоле.
    Ако ги приберам дома, мора ли на светло место (под прозор) да ги ставам?
    Имам еден убав агол дома, ама не е на директна светлина.
    Може таму да ги сместам ?
     
  19. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Колку квасец на колку вода?
    Може ли од сувиот?
    И по колку да ставам?
     
  20. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    @Мецаа91
    Во оние од павлака раствори го со млака вода, колку собираат тие околу 1 литар вода. По 3-4 лажици не е страшно и повеќе да ставиш. Можеш и на други цвеќиња ако имаш да им ставиш, за да го искористиш.
     
    На Мецаа91 му/ѝ се допаѓа ова.