Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

 1. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.941
  Пол:
  Женски

  Драга и јас до скоро не знаев не се сите видови на хортензија отровни еве ти линк процитај,поздрав
  http://hr.wikipedia.org/wiki/Hortenzija
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.252
  Допаѓања:
  5.031

  :worried: и јас го имам пред куќа во голеем жбун. Не мрзне зимоска и секоја пролет изникнува и скоро цело лето цвета. Бидејќи свеки ми е биолог баш ќе ја прашам дали е отровно. Не верувам, али ајде ќе си прашам за секој случај

  Едит, што ќе прашувам кога прочитав од Мама25. Најверојатно ќе го искорнам :devil: малиот шета ....
   
 3. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.197
  Допаѓања:
  115.888
  Јас го знам како Бугарче-така е по народски,а латински не би знаела.
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  БЕЗЗЗЗ ПАНИКААА, прочитајте малце подетално, еве го болдираново :)

  Значи она е умерено отровна за јадење (но некои видови), дури во Кина и Јапан чај се правело он него и се користело лек.
  Беззз паника ;)

  А славица999 ти сепак прашај ја свекравати да видиме она што ќе рече?
   
  На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.941
  Пол:
  Женски
  Еве ви уште еден податок за отровните билки меѓу кои спаѓа и хортензијата. Јас не сум експерт само кажав што сум слушнала од една жена која работеше о ботанички врт во Загреб :) и тоа многу одамна. Баш сакам да слушнам сто ќе каже Славица999
  http://www.index.hr/vijesti/clanak/prek ... 22814.aspx
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.252
  Допаѓања:
  5.031
  Еве да ви кажам, вчера кога отидов дома веднаш ја прашав и таа ми кажа ,,ДА,, значи отровно е. Па почна да ме мота ако го јадеш дрн, дрн па и велам кои цвеќиња се јадат живти се освен Нане :)
  И кажав што сум прочитала дека и на допир или ако се скине лист или цвет и таа со нејзин одговор :^) ,, па ја не сум ништо забележала на рацете. Ама има многуу убав цвет, е знам де, го гледам :) ,, и и` реков, мое е да ти кажам па ти како сакаш.
  Значи излезе дека само ,,гледај ме ама не пипај ме и подалеку од мене,, :D
   
 7. Cataleya

  Cataleya Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  611
  Кога сме кај цвекињата ,нема цвеке што не го сакам .секое си е убаво на свој начин
  но дефф заљубена сум вп жолти рози ги обожавам
   

  Прикачени фајлови:

  • f4307l.jpg
   f4307l.jpg
   Големина на фајлот:
   24,1 KB
   Прегледи:
   416
 8. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.932
  Сите ги сакам посебно розите :inlove: :inlove: :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  • Image4.jpg
   Image4.jpg
   Големина на фајлот:
   9,4 KB
   Прегледи:
   404
 9. galka

  galka Активен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Кали кали и само кали.... ги обожавам :inlove: :* ;)
   

  Прикачени фајлови:

  • download.jpg
   download.jpg
   Големина на фајлот:
   4,2 KB
   Прегледи:
   398
 10. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  1.849
  Пол:
  Женски
  Мислам дека да би имала двор, би го гледала како очите. Сонувам за дворче, со средена трева, свеќиња, дрвциња...
  Здравје, ако биде така во иднина, сигурно ќе одгледувам.
  Инаку сега имам само едно мое цвеќенце во саксија, што ми го подари дечко ми и. :l:
  [​IMG] [​IMG]
   
 11. t.i.n.k.b.e.l.l

  t.i.n.k.b.e.l.l Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  дали знаете каде може да се најде цвеќето КЛЕМАТИС???поздрав :* :*
   
 12. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.479
  Допаѓања:
  68.612
  Пол:
  Женски
  Во поголемите цвеќари-цена -600 денари.Средно развиена :)
   
 13. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  728
  имам дома кали и машка (со пошироки лисја) и женска(со лисја како стрелки така издолжени) ама некако не ми вирејат им ставив пролета и нова земја со губре од кокошки измесано ама не сакаат и не сакаат да мрднат еден лист ке пусти дргиот одма кафено поцнува да има и се капе стварно незнам како да им погодам исто и за бенгамин кажете ми како да го засадам и како да го одржавам????
   
 14. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.932
  Цел двор ми е со цвеќиња дрва и грмушки! Минатата година баба ми уште лавиринт што не направи |(
   
 15. Ingvild

  Ingvild Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  3.138
  Кактусот во цвеќиња спаѓа,нели ?! :)
   
 16. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  Да, спаѓа во саксиско цвеќе.
  Инаку и тука да прашам, бидејќи во друга тема никој не знаеше да ми каже колку чини еден бамбус од оние за во вазна? :)
   
 17. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  728

  кај нас еден бамбус 150 денари
   
  На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
 18. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.236
  Допаѓања:
  1.310
  Обожавам да го гледам ,ама не и да го одгледувам. :lol:
  Освен она што расне в рака :rofl: :rofl:
  Кај нас е 80.
   
 19. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  обожавам цвеќиња на секој чекор по дома имам саксии само бамбусот никако не ми преживува ма ај демек друк да ми го подари као демек не се купувало сама , па го ставив во вода во желатин во ништо не не опстанува постојано ми се суши
   
 20. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.941
  Пол:
  Женски
  Имам бенџамин дома,ама нешто почна да не го бидува во последно време многу му паѓаат ливчињата како да ошугаве.Земјата му е релативно нова и е сместен до прозор. Како додаток сто би можела да му ставам да го опоравам? Жал ми е вака да го гледам :(