Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

 1. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.157
  Дома имам Јука веќе пола година. Пред неколку дена забележав како листовите и се сушат. Јас исушените ливчиња ги кинам. Дали е тоа добро? Дали би знаеле што да превземам за да не ми се суши цвеќенцето.
   

  Прикачени фајлови:

  • juka_3.jpg
   juka_3.jpg
   Големина на фајлот:
   33,6 KB
   Прегледи:
   342
 2. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.733
  Пол:
  Женски
  Цвеќиња

  Ги сакам цвеќињата,но најмногу ги сакам орхидеите и тие што убаво мирисаат и имаат впечатливи бои. :)
   
 3. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  681
  Ги обожавам цвеќињата,омилени ми се нарцис и лале :D
   
 4. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Општи прашања

  Девојки се продаваат ли некаде по Скопјево ваква боја на кали ?
  [​IMG]
   
 5. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  663
  Aуу,најмногу од се ги сакам лалињата.Преубави цвеќиња се.:)
   
 6. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
  Обожавам цвеќиња. Омилени ми се лалиња, кали и орхидеи! :)
   
 7. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Сите цвеќиња ги обожавам :)
   
 8. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.932
  Сите ми се убави,ама лалињата и кокичињата највеќе.
  Лалиња имам премногу позади куќава насадено (добро де не ја,баба ми :lol: ) и директно од прозорот во нив си гледам.. :inlove:
   
 9. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.524
  Допаѓања:
  23.541
  Пол:
  Женски
  Имам една бавча и во неа имам мнооогу цвеќиња, а и внатре имам некои зелени кои стојат таму преку зима, а лето надвор ги носиме. :)
   
 10. hearted

  hearted Нов член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  4
  не сум многу по цвеќина ама ајде да коментирам..
  Лалињата ми се едни од поубавите :)
   
 11. SEKERLEMA

  SEKERLEMA Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  407
  [​IMG]

  Омилени цвеќиња ми се црвени ружи и кринови (посебно розовите како на сликава)

  [​IMG]
   
 12. Cake.pops

  Cake.pops Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  24
  Лалиња..моите омилени цвекиња :inlove: :)
   

  Прикачени фајлови:

 13. erica

  erica Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2011
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  2.037
  Пол:
  Женски
  :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

 14. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.500
  Допаѓања:
  4.066
  Пол:
  Женски
  И мене ми се омилении :inlove:
   
 15. Oleeenka

  Oleeenka Популарен член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  522
  Општи прашања

  Колку пари се саксиските цвекиња?? :)
  И дадете ми предлог за некое убаво. :)
   
 16. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.464
  Има со различни цени, зависи од големината и од видот на цвеќето.
  Почнуваат од 100-150 ден. за најмалите и пообични цвеќиња, па нагоре, отприлика до кај 500-600 ден.

  Можеш да земеш љубичица, циклама, гербер, бегонија, има едни мали ружи во саксија.
  Овие што ти ги наброив ги имаме дома, затоа и ти ги препорачувам :) .
   
 17. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.550
  Допаѓања:
  71.798
  Пол:
  Женски
  Мајка ми и баба ми се најголемите фанатици по цвеќе, без разлика дали станува збор за оние собните - битно цвеќе да е. :D
  Имаме голем двор и преполн е со цвеќиња - периодов актуелни ни се лалињата, почнаа да подаваат главчиња. Прекрасно изгледа дворот кога ќе расцутат - црвени, бели, шарени некои бело со розе, вино боја ... опасна е баба ми. :lol:
  Имаме насадено и гладиоли, прекрасни бели кринови од кои целата соба мириса преубаво кога правиме букети од нив :mm: и некои поситни и за мене тотално непознати сорти.
  По балконите имаме сардели - олдскул. Неретко знам да се нашалам дека балкон без неколку саксии сардели всушност и не е балкон. :D
  Собните најмногу ми одат на нерви, а мајка ми се однесува со нив небаре деца се. :|
  Мислам дека пишав некаде низ темиве оти секогаш кога влегувам во дневна се чувствувам како да влегувам во џунгла.
  И си реков - некој ден, во мојата куќа собно цвеќе - nevermore. :tmi:
   
  На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Diona

  Diona Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ве молам ако може некој да ме посоветува.
  Пред извесно време купив Орхидеа (Dendrobium nobile) во мала пластична саксија.
  Барав на интернет какви услови на чување бара, ама секаде различно пишува. Ако знае некој да ми каже колку често бара наводнување, на каква подлога расте, во каква саксија, т.е. како се одгледува во нашите климатски услови.
  Би благодарам!
  Поздрав! :)
  [​IMG]
   
  На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  996
  Допаѓања:
  322
  Пол:
  Женски
  Дали може некој да ми помогне ми треба името на цвеќето што го викаат по нашки срекичка!!? Има зелено со бели тенки ливчиња и личи на трева. :worried: :wasntme:
   
 20. Leeloo

  Leeloo Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2010
  Пораки:
  644
  Допаѓања:
  290
  Дали може да се најде некаде семе за лотос? :)