1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

  1. chocolate...girl

    chocolate...girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Diona и јас дома имам орхидеа виолетови цветови, треба да ја чуваш на прозорец бидејќи и треба многу светлина и да биде во проѕирна саксија за да може светлината и во корените да допре. Јас ја полевам на секои три дена бидејќи е во мала саксиичка. Е сега не смееш да ја полеваш од горе како што се полева секоја китка..туку треба во чинија или канче да напуниш вода и да ја ставаш саксијата внатре, таа за рок од еден ден ќе ја впие водата, бидејќи мојава саксија од долу има дупчиња. Но пази и тоа канче да биде проѕирно..Орхидеата е многу нежна и осетлива китка :P . Еве ја мојата само што е во мала проѕирна саксија. :D. Твојата како што гледам е од друг вид но исто било одгледувањето така ми рекоа од таму од каде што ја купив ( и ја купив на мајка ми за осми март) :lol: :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    • orhidea.jpg
      orhidea.jpg
      Големина на фајлот:
      26,3 KB
      Прегледи:
      445
  2. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    Значи обожаваааам кали, и секогаш си купувам за во вазна.. АМА лошата страна е шо се многу нежни и брзо венеат... е сеа, сакам да си купам во саксија... коа ја прашав продавачката колку време си седи така убава во саксијата и откако безобразно ми проммла нонстоп и уште безобразно ме изигнорира и искулира, имаше среќа шо не и напраив таква мелодрама во цвеќарата, за која ќе ме опејуваа во идните народни песни :D зш коа шетам низ град со брат ми, не смеам да се задржам подолго од 10 секунди на излог... и ондак то... јасно е натака... :)
    Е сеа муабетов ми е која има такво цвечуленце по дома.. да ми каже колку стварно да очекувам да издржи во саксија пред да овене и да го сахранам :) ..или можеби цутат одново :?: може тука...може преку лп...битно да Ве има :)
    Поздрави и Бакнежи 8)
     
    На DelRey му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DelRey

    DelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Мајка ми работи во цвеќара, па утре ќе ја прашам за цвеќето и ќе ти пишам. Поздравче :*
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.683
    Допаѓања:
    97.953
    Пол:
    Женски
    Јас го знам под името куќна среќа.А латинското му е Soreirolia soleroili.Не сака директно сонце,но сепак да не е во сенка.И подобро успева во плитки а широки саксии,тоа сум приметила.И повремено оросување со одстоена вода.Кај мене баш успева а не тоа зашто има премногу среќа во куќава. :)
    [​IMG]
     
  5. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    обожувам цвеќе а и во нашава градина го има :D
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ај да прашам, можда некој ќе може да ми даде одговор.

    Скоро 3 месеци имам кактус. Пред пола месец негде го пресадив во поголема саксија, зашто старата му беше ептен кнап. Ама гледам дека некако како да се нема зафатено. Калапот земја што беше околу него додека беше во старата саксија може слободно да се извлече од новава саксија, како пред 5 минути да сум го пикнала таму.
    Не знам што е проблемов, му ставам по малце вода одвреме-навреме, како што ме советуваа од цвеќара, нели не често, зашто кактус е, не му треба многу вода. Вака здраво ми изгледа... :?:
    Или можеби му треба време дури ги пушти коренчињата подлабоко во новава земја што му ја ставив.

    Anyone?
     
  7. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Јас скоро мојот исто го пресадував а немам некое искуство со тоа. Прашав една девојка што има многу кактуси, ми рече дека ова може да ми се случи ако е различна многу земјата демек или ако е недоволно земја ама со тек на време сака нејке ке си расте во новата земја и нема да има проблем.
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Епа богами различна е. Таа минатата ептен сува беше, камен сува, тврда, баш како цел калап излезе од старата саксија. А новава е земја купена од земјоделска аптека :?: Ајде, сигурно му треба време да се адаптира.
     
  9. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Сака нејке ке се навикне, бар кактусите не се нежни ;)

    А ова моево кога го купив колку беше убаво малечко, сега ко лудо колку брзо расте тоа е чудно дури за кактус, беше темно зелено, сега посветле и тие листовите му станаа ко на млад кромид, на ништо не личи :( Уште у дневна сум го ставила до телевизорот, да ми ја грди собата.
     
  10. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Цвеќиња сакам многу,ама немам каде да ги чувам и така да имам само едно собно цвеќе-драцена(како пченка е)
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    А и моево е такво мало слатко, па кога расцути тоа розови цветчињата, преубавко беше. Ама неќам да ми огрди паа ;(

    :D
     
  12. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Да ве замолам љубителите на цвеќе на темава нешто :) добив поклон од она саксиското цвеќе што популарно народски е наречено бонбонче (или бонбончиња, не знам..) мајка ми така го вика, ама јас сакам да го знам латинското или англиското име на цвеќево за да си прочитам како треба да се одржува, размножува, чува и слично. Ве молам ако некој знај нека пиши :*
     
  13. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    П.С: не знам дали тоа бонбончиња = на Impatience што се вика на англиски? Ептен ми изгледаат слично.. ама па со ова англисково име шо се цвеќиња кај нас ги нарекуваат воденики.. :/ е ај сега кое цвеќе е :/
     
  14. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Лотосот се засадува од народски кажано компирче , нема семе :)
    начинот на негово посадување е следен, на компирчето кое е тврдо како мало оревче, со игла му се прави дупче од едната страна и се става во вода некои 10 дена за да изрти. Откако ќе изрти се спосадува во кал (како мочуриште вода и земја, ама каллаво). Е сега одговорот на твоето прашање е дека јас во Македонија не сум видела некаде да се продава. Ако ми успејаа мене компирчињата донесени од Амстердам ќе ти понудев за проба, но за жал ми угинаа :lol:
     
  15. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.Ке ве замолам оние кои знаат како се одгледува чуваркуча да пишат што му е потребно(колку наводнување,сонце...).Јас моиве скоро секој ден ги наводнувам но едното ми се исушило.Па си викам да не треба поретко да ги вадам или друго е проблемов.А на жешкпво земјата во црепот одма се суши па не ми се остсва да не му ставам вода.Ксжете некој совет.Фала однапред :)
     
  16. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    чувар на куќата ич не е проблематично за одгледување, а и нема некои посебни барања па да може човек да му фати ред :) од досега што имам забележано, не прави проблем и да стои без вода којзнае колку време, затоа што природната средина на растење порано му била на стари ќерамиди од куќите, значи ако заврнело добивало вода, ако не, ништо :) така да не му турај вода секој ден, сигурно нема потреба од толку многу. турај му еднаш неделно, ќе се опорави. јас имам еден цреп ставен на сонце и еден под сенка, подеднакво исто се развиени и двата, така да нема некое правило. единствено за водава ти викам, не ги полевај секој ден, тоа си има доволно вода во себе, а со секојдневно полевање можеш само коренот да му го скапиш. Поздрав
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    најмногу сакам природни цвеќиња, сите ми се убави, најмногу кринот.
     
    На AhThatFemaleProblems му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    ^ и јас многу го сакам кринот како цвеќе за во вазна <3 ептен прекрасно мириса и покрај герберите, кринот ми е исто омилен за таа намена :)
    инаку да се пофалам, моментално одгледувам 3 саксии со сардели (само нешто не ми цветаат баш овој период, ваљда имаат фаза на мирување :/) потоа 2 винки, 4 импатиенс (воденики), лобелија сино-виолетова, чувар на куќата (пута два :D), чевличе и неколку што туку пресадени петунии. До в година се надевам дека ќе ми се намножат повеќе :))
     
  19. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Дали некој знае, колку се движи сунѓер за икебана, отприлика по цвеќариве?
     
  20. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    Сакам во дневната соба да си купам некое цвеќе пример како на сликата, што би одговарало за дневна соба, но незнам кое, какво, колку чини, кај можам да го набавам и сл ? :D Не сум имала и немам голема желба за цвеќиња, но ова е чисто поради уредувањето на станот :)
    [​IMG]