1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

  1. smigool

    smigool Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    355
    Пол:
    Машки
    докај 100ка валјда
     
  2. smigool

    smigool Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    355
    Пол:
    Машки
    купи си вештачки.....
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Обожавам цвеќиња, обожавам :inlove: , било какви сите ги сакам :inlove: . Значи дом не е дома, ако нема цвеќиња во него. Кај нас има многу :inlove: и сите јас си ги негувам и мајка ми понекгаш :D . Исто така баш некни собирав семе од цвеќињата за да има за на пролет :lol: . Најмногу сакам орхидеи, кали, трендафили(без боцки) :l: , рози итн.... мн се..... :f: :f: :f: :inlove:
     
    На <3 pleza4e <3 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.230
    Допаѓања:
    7.952
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој каде можам да најдам гербери во саксија? или семе да насадам |( најомилени цвекиња ми се па дома обавезно морам да имам во вазна, но малку скапички се од цвекара 80-90 ден за само еден цвет..а дур направам цел букет со многу цвекиња :tmi: па си викам да пробам сама да си ги одгледувам ]:)
     
  5. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    30.765
    Пол:
    Женски
    Обожавам цвеќиња,а најмногу рози :inlove:
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Сакам цвеќе,а најмногу гербер.
     
  7. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Во домот немаме цвеќиња.Порано имавме.
    И многу ми е жал што немаме.Без нив пуст ни е домот,тие како да зрачеа позитивна енергија.
    Ама ете здравјето е поважно.Што да се прави кога си алергичен на полен. :|

    А вештачки цвеќиња воопшто несакам.Вештачко е,што е поентата тука ? :?:
     
  8. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Помооош! :sweat:
    Имам едно цвеќенце дома ама незнам шо му е дали почна да овенува, незнам. Ама пред 3-4 дена си го купив. Прашањето ми беше: дали може да му сварам чај и да го изладам а после да му го истурам? и каков да биде чајот? ии дали да растворам ц витамин и да му го истурам? :sweat: :sweat:
     
  9. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    колку пари се одприлика орхидеите?
     
  10. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Општи прашања

    може малку глупаво ќе ви се види моево прашање ама јас стварно си имам мака.. Како да ја исушам земјата на цвеќето во саксија во која сум претурила вода? :?:
    Пред неколку дена турив вода, демек на сахара ми е цвеќенцето и никако да ја испие се уште. Нешто дури и почна да овенува :( Знам дека многу вода им штети, ама ете бидна и сега ми треба некаква помош за да не испадне да треба да се простам од него ;(
     
  11. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Општи прашања

    Па саксијата би требало да има дупчиња одоздола, и во таа чинија/тацна/не-знам-што-е, вишокот вода сама си истекува... Инаку зависи и од тоа каква земја си ставила, но мислам дека со дупчињата би требало да го решиш проблемот. :)
     
  12. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Општи прашања

    Не е. Стаклена е. Како оние за златни рипки што се.. Нешто пробував со салфетка да упие, ама тоа само одозгора, не може да извлече водата од доле :(
     
  13. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Општи прашања

    Тогаш веројатно немаш искуство со цвеќиња.
    Значи вака, имаш два типа на цвеќиња: букети кои се полу-живи (оти им е исечен коренот, тоа јас така ги крстив) и нив ги ставаме во вода со малку шеќер, и истите се сушат после некое време; и оној втор тип- саксиски цвеќиња кои имаат корен и со соодветна грижа, ние ги имаме со години.
    Значи ти веројатно имаш саксиско цвеќе, барем јас така разбрав. Ако сакаш да го зачуваш, мора да го пресадиш во саксија, ги има во секоја пластичарска продавница во најазлични бои, големини и форми. Саксиите си имаат дупчиња кои ја испуштаат вишокот вода. После некое време ќе увидиш колку вода му треба и толку ќе му ставаш. Вака во стаклена кугла, цветот е осуден на пропаст, поточно ќе овене.
    Да не дрдорам многу, веројатно ме сфати...


    Совен плус: Јас и оние полу-живите ги зачувувам, со лак за коса го прскаш цветот и имам нешто како букет од повеќе такви суви цветови, а изгледа интересно...
     
    На Madam-A му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.641
    Допаѓања:
    95.677
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Само пресадување му е мајката, ништо друго.
     
  15. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.782
    Допаѓања:
    4.396
    Пол:
    Машки
    Извади го растението од таа саксија, остави ја земјата да се изуши, пресади го во саксија со дупчиња. Стори го ова што е можно побрзо, бидејќи најверојатно коренот веќе почнал да гние. Во зависност од растението, можеби најдобра опција ти е да пристапиш и кон размножување на истото (правење на резници). И никогаш повеќе не сади цвеќиња во сад без дупчиња. Освен ако одгледуваш аквариумски растенија ;) .
     
    На Madam-A му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.333
    Допаѓања:
    83.576
    Пол:
    Женски
    Општи прашања


    Пресади го само така ќе го спасиш,во саксијка која што има дупчиња на дното така вишокот вода не протекува и коренот ќе си впие вода колку што е потребно :) Исто така можеш да побараш и да прочиташ на нет за цвеќето како да се наводнува,има цвеќиња на кои и по недела време не им треба наводнување,а некои секоја ден така да ...разлисти види :)
    Пресади го во сува земја и наводни го само малку ,ќе го спасш ќе видиш :lol:
     
  17. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    20.727
    Општи прашања

    Салонските цвеќиња или било кои од оние кои ги чувате внатре,не треба да се наводнуваат директно во земјата,туку треба да се сипе водата во тацната во која стои цвеќето,па тоа ќе си влече вода колку му е потребно.Вака ако му сипувате одозгора,земјата никогаш нема да му е сува,се создаваат повеќе црви кои го јадат коренот на цвеќето и самиот корен скапува од претерано многу вода.А и земјата одозгора фаќа буѓа.
     
  18. ana.n18

    ana.n18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    56
    Видов во еден двор како виолетови лалиња мнооогу е убаво и разбрав дека тоа било Магнолија. Дали некој знае каде да најдам и колку чини ? :)
     
  19. Andromahicka

    Andromahicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3

    Магнолијата е дрво, можеби се работи за некој друг вид на цвеќе.
    http://mymontys.com/wordpress/wp-conten ... gnolia.jpg

    За виолетово лале мислам дека кај нас е потешко да најдеш. Инаку расадот за лале е како лукче. Го има во земјоделски аптеки, а можеби и во некои цвеќари.
     
  20. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.782
    Допаѓања:
    4.396
    Пол:
    Машки
    На Бит-пазар имаше, видов деновиве, ама не прашав колку коштаат. (Сигурно се поефтини отколку во расадник).
     
    На ana.n18 му/ѝ се допаѓа ова.