1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

  1. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    450
    Пол:
    Женски
    И мене ми личи така но зар е правеноо или бар каде се наоѓа ова ако е вештачко.. многу го гледам низ инстаграм
     
  2. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.428
    Допаѓања:
    54.762
    Пол:
    Женски
    Срам ми е да прашам, може ќе се обрукам, ама ај:D
    Денес купив кактус, зедов во форма на оние што личат на Мини Маус, со ушиња што се, арно ама ко го пресадував во поголема и поубава саксија, ми падна на земја и едното 'уше' се откина и како таков со едно 'уше' го засадив. Сега прашањето ми е дали ќе порасне ново 'уше'?
    Откинатото делче го засадив во земја со надеж дека ќе се зафати:$ ќе се зафати ли, или треба да рти прво? Или ќе оди во канта?
    Не се смејте, тапа сум за кактуси, а ваков одамна сакав:D
     
    Последна измена: 14 јануари 2022
  3. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.809
    Допаѓања:
    17.775
    Немаш гајле, ќе си потера нови ушиња.
    Така и се размножува тој.
     
    На Aztec, cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.428
    Допаѓања:
    54.762
    Пол:
    Женски
    Фала ти:f:
    А она скршеното уше, ќе се фати во земја? Или нема? Го засадив и него онака на среќа:lol:
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.809
    Допаѓања:
    17.775
    Да да. Така и се размножува тој, со кршење на ушињата. Претпоставувам комплет од другото се има "откачено". Само не го полевај сега со вода нека постои така. Или сликни ко ќе можеш ќе дешифрираме. :)
     
    На Aztec и Rama им се допаѓа ова.
  6. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.809
    Допаѓања:
    17.775
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.428
    Допаѓања:
    54.762
    Пол:
    Женски
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.124
    Допаѓања:
    168.445
    Пол:
    Женски
    Девојки може совет каде да ја сместам шефлерата? Сака директно сонце?

    Имам и 3 нови сансеверии, оној вид што е со плоснати и шарени листови. Претходно чував една како стебленца и најмногу ми вирееше на тераса на утринско сонце. За оваа другава не знам скоро ништо а многу ме бендисува.
     
  9. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.465
    Допаѓања:
    8.542
    Зимово и рана пролет може на директно сонце, посебно ако е шаренолисна. Преку лето само утринско сонце или шарена сенка, и по можност тогаш да се надвор, на "свеж воздух" :) Сакаат и повремено прскање со вода.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.809
    Допаѓања:
    17.775
    Шефлерата преку зима сега ја чувам на светларник.
    На лето стои на балкон каде што има Сонце од 1 до залез, но секогаш има чадор на тој балкон така да не ја пече постојано.

    Сансеверијата сега ми стои исто на светларник, кај што се и другите кактуси и сукуленти на рафт.
    Лете исто како шефлерата на истиот балкон.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Сите растенија што имаат шарени листови имаат потреба од подолго изложување на светлина. Ако немаат доволно светлина, нема да им бидат толку изразени шарите, а може и воопшто да не им се појават. :)
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.124
    Допаѓања:
    168.445
    Пол:
    Женски
    Девојки, имам нова калатеа и бебе монстера.
    Калатеата е темно зелена и со листови нагоре, меѓутоа, на утро ја наоѓам со налегнати листови странично, а во текот на денот пак се вртат нагоре. Нормално е?

    Монстерата не е во добра состојба, има скршени ливчиња и негде подзасушено стебленце во должина. Има начин да ја спасам? Колку светлина и вода сака?
     
  13. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Нормално однесување е тоа за калатеата. Прочитај за prayer plants. Потребен и е влажен воздух, па убаво би било да ја оросуваш на ден-два. Земјата треба убаво да попушта вода и да биде малку влажна цело време, ама не покисната во вода. Полевај ја кога горниот дел од земјата ќе се исуши. Стави ја на осветлено место, ама не директно изложена на сонце. Кога ќе ја пресадуваш биди многу внимателна со корењата да не ги оштетиш. Калатеите знаат да бидат малку незгодни. :whew:
    Стави слика од монстерата. Инаку можеш да ја извадиш од земја, да го видиш коренот и ако има нешто скапано да исчистиш. После тоа во вода да ја чуваш. Вода ќе и менуваш на 3-4 дена. На пролет ќе ја засадиш во земја. Чувај ја на добро осветлено место, не директно изложена на сонце. (fingers)
     
    На Luminary и Yowannty им се допаѓа ова.
  14. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.124
    Допаѓања:
    168.445
    Пол:
    Женски
    @Aztec еве, не ми стои за добра
    IMG_20220127_122711.jpg IMG_20220127_122441.jpg IMG_20220127_122301.jpg

    Заедно со Калатеата сеуште не ми се пресеани, само се така ставени во новите саксии. Во план ми е денеска или утре евентуално. Ама за монстерава немам многу надеж... :|
     
    На mula му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Не е лоша монстерата. Можеби и треба наводнување. Исушените дршки на листовите слободно исечи ги до доле. Веднаш ќе се смени изгледот на растението. На последната слика тоа белото е бигор. Ништо страшно. Можеш со влажна, па со сува крпа да ги пребришеш листовите и ништо нема да се познава.
    Лесна е за одгледување. :D
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.124
    Допаѓања:
    168.445
    Пол:
    Женски
    Мислам дека има премногу вода. Заборавив да сликам, како мувла има од едната страна на земјата. И кога ја допирам земјата е доста водена. И сега како да ја пресеам кога и мојата земја, купечката што ми е за цвеќе е влажна? Има начин да ја засушам земјата некако? Сувите делови значи ќе ги скратам до долу. А нели Монстерата има листови кои се како исечени, или оваа не е таков вид? Да не пишуваше дека е Монстера немаше ни да ја препознаам вака.. :?:
     
    На Aztec му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    3.041
    Допаѓања:
    43.921
    Пол:
    Женски
    Имам и јас вакво цвеќе. Моето е навистина старо , ми ги дадоја поклон. Најдолните листови, воедно и најстарите се испукани баш како што кажуваш. Најновите се такви како твоите и искрено немам појма зошто е тоа така.

    Најлесно за одржување е. Се наводнува еднаш на 2-3 недели и измеѓу наводнувањата земјата треба да биде сува. Се случило да го оставам и месец без вода, кога одам на одмор па не му се случило ништо досега.
    Не треба да биде изложено дирекно на сонце, ама да биде во доволно светла и топла просторија за да може побрзо да расте.
    Можеш слободно да ја пресадиш во нова земја и само малку да и залееш вода, и после остави ја недела до две.
     
    На Yowannty и Aztec им се допаѓа ова.
  18. ♀ anonymous.girl

    ♀ anonymous.girl Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Можеби не е за тука прашањево, но дали знае некој дали во Крушево има цвеќара и каде отприлика се наоѓа истата? Благодарам.
     
  19. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Многу е млада твојата монстера. Мислам дека после три години старост и доволно светлина почнуваат да се формираат тие фенестрации.
    Инаку и од премногу вода може да клапнат листовите. Јас во рерна препекував супстрат за орхидеи. Можеш да ја ставиш земјата во тепсија и на 100 степени да ја сушиш. После да се излади и можеш да пресадуваш. :D
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.124
    Допаѓања:
    168.445
    Пол:
    Женски
    Фала ти.
    А што да праам со шефлерата? Денеска приметив дека едно стебле со листови назад скроз се исушило, а останати листови имаат кафени дамки на нив. Многу си беше убава што може да и станало? Не е претопена во вода иначе...
     
    На Aztec му/ѝ се допаѓа ова.