1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цвеќе

Дискусија во 'Дом' започната од Lastbreath, 11 јуни 2010.

  1. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.454
    Допаѓања:
    34.460
    Пол:
    Женски
    Ова ми се најновите миленичиња :)
    20220304_130355.jpg

    20220304_130416.jpg


    Како да ги одгледувам? И фикусов до кога ќе се стресира? Му паѓаат лисјата откако го купив, читав дека било вообичаено при промена на средина, меѓутоа колку време трае тоа? Го имам скоро една недела?

    20220304_130450.jpg

    Монсертава кога треба да ја приберам на стапче? Колку што знам, ползечко растение е и брзо расте.

    20220304_130458.jpg
    Ова последново (не знам како се вика) зошто му се вакви лисјава како згужвани? Нема место во саксијата или...?

    Ви благодарам.
    Се уште сум тазе цвеќарка, без ич искуство, ама битно имам волја :D
     
    На Калатеа, cresa-jagoda, Cherry blossom89 и 10 други им се допаѓа ова.
  2. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Вода се става кога корењата ќе добијат сребрено-зелена боја. Јас ја ставам саксијата во поголем сад и го полнам садот со отстојана вода 1 цм под работ на саксијата. Внимавај да не навлезе вода во круната (меѓу листовите). Оставам така да стои десетина минути и ја вадам саксијата. Корењата треба да бидат свежа зелена боја.
    upload_2022-3-4_13-24-25.png
    Слика лево како изгледаат корењата кога им треба вода, десно по наводнување.
    На страните на саксијата внимателно направи многу дупчиња за да циркулира воздух да не скапат корењата.
    Ако пожолти гранката по прецветување, се сече малку под жолтото и се наросува со цимет. Ако остане зелена, не ја чепкај. Можеби ќе пушти секундарна цветна гранка.
    За бенџаминот не знам. Не ми оди баш со нив. Ама ваљда до месец може да трае период на адаптација. Пробај да го ставиш на топло место со многу светлина и да не го фаќа промаја.
    Монстерата не мора да ја врзуваш. Јас би ја оставила вака уште некое време.
    Последното можеби е некој вид на драцена компакта. Има доволно место во саксијта, не се секирај. Овие се пресадуваат кога корењата ќе ја исполнат саксијата. Чувај ја на добро осветлено место, ама не директно на сонце. Вода може кога земјата ќе биде скоро сува, а и да подзаборавиш нема да и пречи. Важно да не претераш со вода.
    :D
     
    На cresa-jagoda, Natali.3, Kasiopaja221 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.454
    Допаѓања:
    34.460
    Пол:
    Женски
    Фала ти.
    Тоа на најгорната слика некоја палма ќе е, така? Расте големо колку што читав. Некои посебни совети за одгледување? :)
    На кактусите вода како се става? Не сум му ставила откако е купено. На еден месец ок е?
     
  4. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Изгледа дека е Chamaedorea elegans. Може да ја чуваш и на место со малку светлина, ама најмногу и одговара индиректна, силна светлина. Вода кога пола од земјата е сува. Редовно оросување на листовите со вода.
    Овој период ок е вода еднаш месечно за кактусите. Понатаму почесто, особено ако ги изнесеш надвор.
    Во што се засадени? Јас би ги пресадила во саксии со дупки на дното и добро пропуслива земја. Вака лесно може да ги скапеш.
     
    На Natali.3 и An-na им се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.298
    Пол:
    Женски
    Каде купувате убави саксии низ Ск? Конкретно ме интересира за кактуси, 2 саксии сакам да си купам за нив.
    А земја за кактуси, каква купувате? Ќе им земам нова земја за во саксиите, се мислев во цвеќара да прашам, па ќе ми препорачаат тие ама и вака еве искуства може да споделите чисто да знам. :)
     
  6. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Убаво кактусче, ама во иднина не купувај ниту едно растение што е вештачки фарбано. Најчесто умираат фарбаните растенија затоа што бојата им смета во процесот на фотосинтеза.
    Можеш да пробаш да го извадиш од земја и да го исчистиш коренот, па целиот кактус да го ставиш во сад со млака вода да отстои. Потоа можеби ќе можеш со мека четка за заби нежно да го исчеткаш и да ја отстраниш бојата.
    Побарај земја за кактуси и сукуленти по земјоделски аптеки. Ако не најдеш таква, земи Флорабела.
    Какви саксии сакаш? Керамички? Глинени? Пластични? :)
     
    На Natali.3 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  7. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.298
    Пол:
    Женски
    Подарок ми е, не го купив јас. :( Штета, баш ми се свиѓаше, не знаев дека ќе биде понежничко ова од другото. ;(

    Па може пластични саксии, што гледам слики некако ми фаќаат такви највеќе око. :)
     
    На Aztec му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Ги купуваат многу луѓе што не се по одгледувањето растенија и не знаат дека им штети.
    Може да разгледаш сукуленти ако сакаш такви растенија со ливчиња во боја. :D
    Јас по маалски цвеќари и на пазари сум наоѓала најубави саксии со пристапни цени. Последните од Битпазар ги земав. Можеш да побараш саксии што се поплитки, а пошироки. Такви се супер за кактуси.
    Пушти слика какви имаш на ум, може сум видела некаде. :)
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.298
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Може вака нешто едноставно, еднобојно, минималистички, добри ли се вакви, да не се големи за моиве мали кактусчиња? :D И јас се мислев баш во маалските цвеќари да прашам за саксии, евентуално ако ме упатите вие што чувате кактуси подолго на друго место. :lol:
     
    На Aztec му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Убави се овие. Само да имаат дупчиња на дното. Мислам дека во Бриколаж има нешто слично на овие ама керамички. Пластични можеби ќе најдеш на алиекспрес. Ако налетам на вакви пластични кај нас, ќе ти пишам. :)
    Инаку во Меркур има мали кактуси веќе расцветани. Слични на овој:
    upload_2022-3-4_23-55-24.png
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    @Dream-Girl видов слични саксии како тие што ги сакаш во Базаро. Има само неутрални бои.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.298
    Пол:
    Женски
    Фала ти на исцрпните одговори, те изнапрашував вечерва. :f:
     
    На Aztec му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.298
    Пол:
    Женски
    Пак јас за кактусот ама ова прашувам за кактусот што го имам пола година и појше. Гледам тука се разбирате некои доста, па може ќе ми помогнете.
    Едниот кактус изгледа ми има mealybugs. Уште кога го добив на подарок по некој ден забележав како некои бели чудни на него, иако прв кактус што го чував ми беше одма ми падна сумљиво, гуглав и тогаш видов дека се mealybugs, сега гледам баш како кафени бубачки, очигледно е тоа, 6 месеци се мачам со нив. Како домашен лек што може да се направи го најдов на нет да се измеша сапун со вода и да се испрска 1 месечно кактусот. Есента два пати го прскав така и стварно ги снема белите на изглед и супер си изгледаше кактусот. Сега пак се појавиле... Изгледа уште од цвеќара така купен бил со нив, зошто дома ниедно друго растение немав во моја соба, само овој кактус прв го имав ставено, во дневна чуваат цвеќиња моите, не верувам да префатил дома, нема како, а и немаме на други растенија ваков проблем, за тие моите си се грижат и сите се океј...
    Mammillaria вид ми е изгледа, природно имале тие такво како white fuzz и се надевав дека е тоа, дека превентивно ги прскав само тогаш ама не, ова се баш бубачки (facepalm), денес ги забележав убаво и многу ми е криво. Со стара чупалица успеав да тргнам неколку такви кафени, како засушени беа, но една успеа да ми избега, се движеше. Некои беа и многу длабоко во кактусот, од боцките што се тврди не успеав да стигнам до нив...

    Го тргнав што подалеку новиот кактус, да не се зарази и тој. Се надевам ќе се оправи, не сакам да го фрлам, двата кактуси ми се подарок од ептен драги личности и сакав да си ги чувам. Само да не ми се зарази и новиот кактус, ќе пукнам од мака. :(
     
  14. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.809
    Допаѓања:
    17.775
    Земи Бубакил од земјоделска аптека и испрскај го. И пресади го обавезно, зошто зиме се кријат околу коренот.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.298
    Пол:
    Женски
    Во план ми беше да ги пресадувам деновиве, таман се погоди моментот, се надевам ќе помогне тоа. Фала ти :hug:
     
  16. Freedom123

    Freedom123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Почитувани,
    Дали може да ми кажете дали ова цвеќе е отровна?
    Ви благодарам
     

    Прикачени фајлови:

    На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SiMpAtIcNaTa

    SiMpAtIcNaTa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.640
    Дечки мојот спатифилиум изгледа како болен. Добро напредуваше одреден период кога го земав, ама веќе не е ни пола од тоа што беше. Не е на сонце, има доволна светлина и секогаш кога ќе се навалат листовите, го ставам во вода. Прихрана порано му ставав на две до три недели, а сега само боцнав од она ѓубривото во стапчиња. Мислите ли дека ќе биде нешто од него, или да си купам друг :?:
    20220305_164630.jpg
     
    На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.124
    Допаѓања:
    168.444
    Пол:
    Женски
    Што цвеќе е ова? Денеска купив ама не стоеше ништо на него...па не знам како да се информирам што нега му треба..
     
    На Freedom123 и Natali.3 им се допаѓа ова.
  19. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.593
    Пол:
    Женски
    Да отровно е.
    Ова растение не се препорачува да го чувате во просторија каде има деца. Неговиот сок е отровен и ако бидете во допир со него може да дојде до непријатен оток и црвенило на кожата. Кога ќе одрежувате листови или ќе го пресадувате, користете ракавици. (извадок од линкот подолу :))
    Еве повеќе: https://www.hortikultura.mk/difenbahija/

    Дифенбахија :)
    https://www.hortikultura.mk/difenbahija/
     
    На Yowannty, orevokrsacka, Freedom123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Freedom123

    Freedom123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дифенбахија. А како се чува стварно не знам
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.