1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цедевита

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од rossonerka, 3 ноември 2011.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.278
  Еден од најпознатите пијалоци на балканот дефинитивно е цедевитата.
  Хрватски производ кој се произведува веќе 40 години, полн со витамини и неколку вкусови од лимон и портокал како најстари и најпознати, до брусница, шумски микс, зелен лимон, цедевита за деца, цедевита лајт итн.
  [​IMG]

  Исто така има и цедевита во шишенце новиот изум, кој мора да надополнам и има "супер" цена
  [​IMG]

  А од Цедевита имаме и чаеви, кои јас си ги ставив на листа на омилени и презадоволна сум
  [​IMG]

  Цедевита бомбони
  [​IMG]

  А најново се и Ice tea
  [​IMG]

  Пиете Цедевита? Колку често?
  Омилен вкус?
  И да знам дека не е добро да се пие во прекумерни количини, една чаша од овој напиток e доволна дневна доза, а јас тоа го практикувам секој ден :)
   
  На veren, Alesii, esperanca и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.634
  Cedevita

  Бидејќи имам напоменато дека не пијам вода, секогаш конзумирам по една- две чаши цедевита. Најомилена ми е цедевита од портокал, искрено имам сретнато само од лимон и портокал додека овие останатите прв пат ги гледам.
  Интересно цедевита имаат и чај, и за ова прв пат слушам но мора да се проба иако немам никакви колебања во врска со нивниот квалитет.
   
  На veren му/ѝ се допаѓа ова.
 3. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.014
  Пол:
  Женски
  Мене многу ми е убава за пиење и многу освежителна,поготово таа со вкус на лимон.Иако ми кажаа дека е многу штетна за бубрези,јас си пијам од време на време,како и да се живо е штетно во денешно време и јадење и пиење.Чаевите се преубави поготово тој од шумско овошје.
   
  На veren му/ѝ се допаѓа ова.
 4. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  775
  Неможам да си го замислам денот без цедевита.. омилен вкус ми е од портокал.. и кога сум на диета најмногу ми е тешко да се откажам од цедевитата.. сум слушнала дека е многу калорична но незнам колку е тоа точно, ај некој ако знае нека ме просветли :D
   
  На veren му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.182
  Пол:
  Женски
  Повеќе пијам вода, дури и премногу, ретко пијам сокови, инаку летово се убив од пиење цедевита од портокал :D сега не пијам, престанав, некако не сум многу по цедевита, сепак колку и да се рекламира на пазарот дека има нешто природно во нив, се сомневам, исто и за густите сокови.Дали дека се имам навикнато на водата, дека нонстоп пијам, значи во текот на денот неколку пати,арно не ми секнува чешмата :rofl: па и да се напијам повеќе пати од цедевитава или други густи сокови, чувствувам тегоби во стомакот, некако тешки се, затоа и престанав цедевитава да ја пијам.Обично чим организмов ми даде сигнал/аларм :D тогаш се знае дека нешто не штима :D па така останувам на тоа да се дружам со водава :)
   
 6. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.278
  Пфф штетни се соковите оние божем природни вива мива, штетни се газираните, штетна е хлорираната вода, штетна е газираната. Штетна е цедевитата има шеќер и витамини.
  Па ондак ај да не пиеме ништо и да дехидрираме :)
  Па да, ама види и овошјето е калорично. Па неможе да споредуваш пример 500 калории од јаболки со 500 калории од пица.
  Cedevita od limuna 100 g =370 kcal

  Инаку година и нешто сум зависна од еден чај од цедевита кој секој ден го пијам без исклучок. Ме зафркаваат сите дека сум зависна :lol:
  [​IMG]
   
  На t.i.n.k.b.e.l.l, glamour-lady и tinkerbelll им се допаѓа ова.
 7. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.604
  Пол:
  Женски
  Леле .. нешто погрозно од ова мислам дека нема за мене :puke:
  Незнам зошто ми е гадно,уште од мала не го сакам.. :( и сите ми се чудат кога и да им одбијам :lol:
   
 8. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  671
  Мое најомилено сокче, не обожавам сокови нити ги пијам бидејќи не ми одговараат, ама Цедевита како ми одговара уффф, уживам со страст, единствен сок кој ме освежува во летните денови и со кој убаво се чувствувам.

  Најомилен вкус ми е Лимета (зелен лимон) и Лимон.

  А :!: да и бомбоните им се супер, чаевите да не се кажува.

  Ааај Лов ју Цедевита!!! :inlove:
   
  На t.i.n.k.b.e.l.l му/ѝ се допаѓа ова.
 9. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.022
  Многу ретко пијам цедевита да не речам воопшто, а ми текнува како мала го лижев прашакот ми беше многу убав, будало дете. Иако се штетни, многу почесто ги пијам оние прашаци Степчиња од 5 денари.
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  Цедевитата ми е секојдневие, ја обожавам, највеќе ја сакам од портокал.
  Инаку чув информација од пријателки, дека цедевитата отварала апетит.Дали е вистина, и дали некој знае нешто во врска со ова?
   
  На veren му/ѝ се допаѓа ова.
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.722
  Штетна не е сигурно доколку се пие во умерени количини, како и се друго. :)
  Инаку сакам цедевита, на ден обично си пијам по една чаша, а најомилена ми е од портокал. Многу ме освежува.
   
  На veren му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.604
  Пол:
  Женски
  Имам слушнато уште летото,дека цедевитата ја намалувала менструацијата,поточно трањето на деновите го кратела за ден,два... Го намалувала обилното крварење..бла бла :^) Колку е точно ова? Ја мислам ич. :?:
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  Хахах е ова прв пат го слушам дека ја намалувала обилноста, мене од 7 дена сега во последниве 6-7 месеци ми е по 5 дена менструацијата ( а кога ќе погледнам нема друга причина освен што секој ден по две чаши цдевита пијам) - ако е точно тоа !
   
 14. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  12.411
  Допаѓања:
  107.117
  Вода ретко пијам,а си имам проблеми со нискиот притисок така да од една две чаши цедевита на ден,преминав на еден цел бокал од 1,5 л на ден.
  Омилена ми е цедевита со портокал,сум земала и со лимон и со шумско овошје,но ниту една не ме освежува како оваа со портокал.Во бокалот во кој што си ја правам цедевитата стискам и еден лимон ,преубаво е :mm:
  Од чаевите сум земала само од оној со праска и брусница и супер се.Бонбончињата исто се супер земам најчесто пак портокал....

  [​IMG]
   
 15. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.365
  Денот без цедевита не ми поминува. Буквално.
  Од лимон највеќе ја сакам, највеќе ме освежува ... и обавезно секој ден пијам по една чаша, некогаш и две ...
  Бомбони цедевита кога купувам од портокал земам.
  А чајот од брусница го пијам.

  Леден чај немам пробано. И тие скапите шишенца не практикувам да ги купувам. Поарно од дома ќе си направам во едно шишенце и ќе си ја ставам во ташна :)
   
  На veren му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.919
  Пол:
  Женски
  Обожавам цедевита. :inlove:
  Ем витаминче, ем ќе се освежиш. Пошто не пијам кафе, летово секој ден цедевита си нарачував во кафиќ. Али се запнав само лимон порачував, и зелен лимон. Ќе ги пробам баш и другите во домашна атмосфера. :wasntme:
  Исто и тие во шишенце ги имам пробано, али во ретки случаи кога патувам некаде, зошто се бајги "солени".
   
 17. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  Се давам во оваа. Сите ми се омилени,лимон,портокал..

  Демек штетно било многу ако се пиела. Бла бла.. :D
   
 18. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  620
  Допаѓања:
  2.366
  Пол:
  Женски
  Ауу, цедевита де си љубав моја? :inlove:
  Обожавам цедевита.. Не сум нешто многу по сокови ама овој ми одговара.
  Од портокал воопшто не ми се допаѓа, лимон-омилено а другите ги немам пробано. Бонбончињата ги имам во секое време.. А благодарение на росоњерка сега прв пат дознавам дека има и чаеви па може ќе си земам некој чисто колку да пробам :D
   
 19. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.662
  Цедевита сокчиња и ледени чаеви не пијам од проста причина што не пијам сокови, односно избегнувам непотребно внесување шеќери, а и не ми се допаѓаат.

  За чаевите :up: , ги почитувам и ги пијам.

  Бонбончињата ги обожавам и постојано имам со мене вакви:
  [​IMG]
   
 20. Anja98

  Anja98 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  553
  Пол:
  Женски
  На veren му/ѝ се допаѓа ова.