1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Целестинско пророштво (Џејмс Редфилд)

Дискусија во 'Книги' започната од Gordana10, 1 јануари 2012.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Книгава ја прочитав од одамна, според мене премногу мистериозна, говори за човештвото, општо, како би требало да функционира светот, мистерозноста е поврзана со цивилизациите на Маите, Инките, клучниот дел е поврзан со црквата која го негира или поточно го крие постоењето на истите со цел да не се дознаат некои работи кои би го промениле целосно погледот на религиите.Има неколу ракописи во неа, мислам до 11-12-тиот, тогаш кога ја прочитав беа само 10 увиди, сега се излезени и останатите, но незнам дали се откриени повеќе.Имав спомнато по темиве за ова, ама решив да отворам тема за книгчево :D

  Во книгата се зборува за еден маж кој тргнува во потрага по некои ракописи, поради нив ќе биде следен и прогонуван од перуанската полиција, црквата на секаков начин настојува истите да не бидат откриени...


  Дали сте ја прочитале книгата? Каков впечаток ви оставила истата?
   
  На Nymeria му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  3.659
  Книгава е многу убава, се зборува за енергијата и нејзината улога во универзумот и општо во животот, отвора многу теми за дискусија, мене лично ми остави многу добар впечаток, ме смири некако и ме натера да се интересирам повеќе за темите што ги обработува.
  И иако според некои е тежок булшит, и без разлика дали е точно тоа или не, книгата е убава и те тера да размислиш малку, и колку и да нема врска тоа што е напишано внатре, мене ме уфилма, ме „просветли“ на моменти, и после долг период се обидував да гледам аури и да чувствувам туѓи енергии :lol: А кога ќе размислам уште правам тоа така да нема врска.
  Се сеќавам кога дојдов до делот кога експериментално се гледа енергијата меѓу прстите на рацете и цело друштво масовно седевме пола саат и гледавме.
  Исто така 4те типови на личности беа интересен топик, па долг период и ги сместувавме сите луѓе што ги среќаваме во соодветната.

  Ја препорачувам на секој што го интересира енергија, медитација до некаде, мистика и слични такви работи. Имајте во предвид дека не е стручна книга или прирачник, и дека секогаш се остава место на личен впечаток и индивидуална замисла кога станува збор за вакви теми.
   
 3. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Реално ,книгата не содржи особени скаски прикаски ,туку животни мудрости кои секој поединец треба да ги применувa.

  Edinaesettiot uvid go ima vo Tajnata na {ambala , od istiot avtor .
   
 4. Bescheiden

  Bescheiden Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  193
  Книгава ја имам прочитано одамна и ми остави голем впечаток :) Не знам што и како, но делуваше на мене на еден позитивен начин... и некако се чувствував среќно и исполнето додека ја читав. Лесно и читливо напишано, разбирливо за секоја возраст.. книга што треба секој да ја прочита и да си го прошири видикот околу квантната физика.

  Прво оди Целестинското пророштво, па тајната на шимбала, па прирачник на целестинско пророштво. За сите оние шти ги интересира мистика, ова е право задоволство.
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  кај може да се најде книгава?
   
 6. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  764
  Пол:
  Женски
  Книгава ми е една од поомилените и иако обично не преферирам лесни книги од типот на Коељо и слични, а го спомнувам затоа што многумина можеби и за Целестинско Пророштво ќе го речат истото, сепак јас книгава многу ја сакам и почитувам и на некој начин ја доживувам како еден вид на библија, а со оглед на фактот што особено многу верувам во моќта на мислата и енергијата и сосема јасно е зошто е тоа така.

  Ги имам прочитано и другите два дела, но малку ми се поконфузни на начин на којшто не знам дали сакам да верувам во таму опишаните нешта, а којзнае, сепак одамна ги имам прочитано, можеби денес од денешна гледна точка би се согласила и со тие нешта.