1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Целулит

Дискусија во 'Тело' започната од Mimi, 19 ноември 2009.

  1. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    15.492
    Пол:
    Женски
    Девојки, сите сме различни јас лани лето целулитот го скинав за три месеци, нозете ми беа мазни а имав цлулит многу особено на бутовите однадворешната страна. Трчање 3 пати недело, дома вежби од yt обично со Ребека вежбав 3 пати неделно и обавезно секое туширање талог од кафе ги триев нозете и многуу вода, течности внесување мора, лимон обавезно пиев по една чаша на ден некогаш и повеќе. Па сега не знам дали од вежбање, вода или талогот од кафе ама мене ми го снема. Така да обидувајте се ништо не губите, а имам пари предавано за антицелулитни креми.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  2. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Какви тежини какви глупости. Цел живот вежбам со тежини на нозете па целулитот пак ми стои. Нема врска тежините со целулитот. Од тие тежини само ми се зголемува мускулот на нозете и изгледам како маж. За целулит, само потење многу и мноогу многу вода пиење. Трчање 30-40мин. на ден со стреч фолија околу нозете или Hot Shapers хеланки. Само здрава исхрана. Масажи умерено. Сауна чат пат. Само тогаш ми се намалува целулитот, и тоа не целосно. А за вежбањето со тежини, вие опседнатите со тежини, со мускули, шо не личите на жени, немојте да ги лажете дека само така се губи целулитот, зошто во пракса не е така.
     
    На kikikikirika, cresa-jagoda, Caci55 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не си вежбала правилно тогаш.
    Мускулот е секогаш подобар од салото, и да апсолутно го редуцира целулитот. Подобро стегнати големи бутови, отколку лабави.

    Мускулите топат повеќе калории и редуцираат вишок масти.
    Али како сакате уствари, правете работи што сметате дека ви помагаат. Не се тоа мои знаења туку цел еден фитнес инжинеринг стои зад тоа колку тежините помагаат во реформација на телото.

    Што не значи дека треба да кревате 20-30 килограми. И со помалку можете да се зацврстите.
     
    На kikkki, Kimberly11, Noemi и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Elenche87

    Elenche87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.722
    Mene licno najmnogu mi pomogna aerobik tri pati nedelno vo kombinacija so madero terapija isto tri pati nedelno i voda.. Skoro i da mi go snema..
     
    На joy1 и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
  5. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    И јас имав целулит пред 2 години..
    Го снемав со тоа што трчав и аеробик по 3 часа секој ден. Ми помагаше една другарка која и таа претходно имаше целулит и го снема.. Пред да легнaв да спиjaм исто така правев вежби од апликација од плеј стор. Повеќе пиев течности.. И сестра ми, ми донесе една маст од Холандија која многу ми помогна..
    Па фала богу од пред 2 години немам веќе..
     
  6. marlonbrando69

    marlonbrando69 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    5.441
    Пол:
    Машки
    Девојки, храната е важна за топење целулит, но и вежбите се многу битни. Има разлика од кардио вежби, вежби за ставање маса и вежби за дефиниција на телото. Со вежбите за дефиниција ќе направите тело, кое што подоцна ќе можете да му дадете каква форма сакате таква. Немојте погрешно да вежбате, да не го губите времето залудно. Можете и само со вежби да изгубите и до 35кг, но треба да биде упорни, секојнден по 40 минути во теретана или фитнес Ви се доволни. Можете и со боди ластици од жива гума дома да вежбате. Кога ќе се осетите дека сте доволно силни, можете и street workout еднаш неделно. Резултати ќе имате за 6 месеци. За порано не се надевајте, постои ризик од стрии и вишок на кожа :)

    Гуд лак ;)
     
  7. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    167
    Што комбинираше со белките и овесот за доручек?
     
  8. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Белки со зеленчук- некој домат, крставица, брокула, зависи што ке ми се најдеше при рака, а овес најчесто со јогурт, некад ореви додавав, овес со какао исто можеш и сл.
     
    На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    167
    А овошје не јадеше?
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ќе се самоцитирам.
    Едно парче лимон во обична вода, три пати дневно пред јадење.
    Помага доста.
     
    На poenta, IamSexyAndIKnowIt и oblace1 им се допаѓа ова.
  11. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    ептен се рекламира антицелулитното средство на GUAM на радио.
    во зегин го имало.
    Го има користено некој?

    На фб ова го пишува:

    Guam Tourmaline Liporiducente 2018 беше производот што најбрзо го снема од полиците! Најефикасната крема, наградена од COSMOPOLITAIN со награда највредна за козметичките препарати - сега во нова амбалажа и уште подобрена формула!
    GUAM Tourmaline Crema Liporiducente FIR делува неверојатно на редуцирање на целулитот и кожните адипозности, дури и најтврдокорните, локализирани во областа на бутовите и задникот со ефикасност демонстрирана од универзитетски клинички студии. Двојно слепиот тест (изработен за да се избегне плацебо) беше изведен од страна на италијански универзитет со инструмент - пликометар, посебна направа за мерење на дебелината на кожното превиткување. Резултатот покажа дека, по 30 дена од третманот, производот делува како ботокс на критичните места и го намалува целулитот и кожните адипостити, со просечен резултат од 2,5 cm
     
    На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски

    Не знам каква ти е сега ситуацијата, јас од Сатвата завршив со испукани капилари по бутовите. Лом ме направи од едно ставање и ја фрлив. Ова беше уште кога бев на факултет, ама искрено, повеќе срам ми беше на плажа да се слечам од капиларите отколку од целулитот. Се повлекоа, за среќа, ама не ми паднало на ум пак да се мачкам со овој крем.
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  13. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    И мене ме интересира дали има некој искуство со Турмалин калта од Guam?
     
    На Desi1991k му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Minka

    Minka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    13
    Јас имам искуство со Антицелулитен гел на Лимес. На база на билки е, бршлен и див костен. Две во едно, и крема, и гел. Само се мачка навечер, и си легнуваш, без фолии, масажи итн... За две недели, половна паковање искористив, и ме дотера за на плажа... но треба и редовност...
    Сепак најважна е исхраната, како и вежбање, подвижност. Џабе се креми и слични работи ако потоа се изнајадеме и немаме физичка активнсот...
     
    Последна измена: 8 јуни 2019
    На cresa-jagoda и Didi22 им се допаѓа ова.
  15. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    620
    Пол:
    Женски
    Од кај може да се купи и која цена е?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Moze li vo poraka da mi pises podetalno za ishranata
     
    На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
  17. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    @LadyC Да те прашам после колку третмани со мадеротерапија има резултат?
    И познаваш ли некој од Прилеп?
     
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    Баш во Прилеп никој не познавам извини, инаку не може да се каже колку се потребни зашто зависи од организмот, зависи колку се почитува начин на исхрана, зависи каков тип на целулит е во прашање. Некои поминуваат со 10, некои со 20. Водниот пр се чисти ептен брзо, тој изгледа како да е отечено телото најчесто .Зависи се драга .
     
  19. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Има една на ФБ што ја гледавВикторија има свое студио и објавува и слики од резултати, се мислев за кај неа. 10 третмани за 4 000 денари е.
    Сепак фала.
    Инаку незнам каков е мојов целулит не сум била до сега никаде на третман.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.405
    Пол:
    Женски
    Може линк? И мене ми треба за Прилеп. :)

    Инаку целулитот на нозете ми е ист покрај губењето 21кг., покрај сета здрава исхрана и вежбање не се намали. Многу си ги мразам нозете како вреќи со целулит се буквално. Само не знам дали да почекам уште за антицелулитна масажа или сега да ја направам (имам уште околу 15тина кила за губење и потешко ми оди сега).