Целулит

Дискусија во 'Тело' започната од Mimi, 19 ноември 2009.

 1. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.561
  Допаѓања:
  94.796
  Пол:
  Женски
  Не сум се виткала во фолија.
  Мачкав 2 пати дневно, секој ден.
  После месец, два да имав.
  Ама пиеш многу вода.
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Женски
  Dzabe gluposti se, jas go pravev nedela dena I nema rezultat osven kapilarite of kremot. I ishrana smeniv I nisto. Da bese lesno nemase salonite da rabotat.
   
 3. En4e_21

  En4e_21 Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Предложете салон од кој сте задоволни за мадеротерапија.
  Благодарам
   
  На coolgirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.323
  Допаѓања:
  68.843
  Пол:
  Женски
  Значи вака да се разбереме, целулитот од боди врапинг нема да ви се исчисти целосно, тој "мазни " и слабее во обем. Не може никој да каже дека се глупости кога јас лично гледам пред и потоа кога ги мерам моите клиентки.
  Некои луѓе едноставно не се за совет зашто се сезналици. Пошто се знаете не прашувајте на форум луѓе со искуство, терајте сами .
   
  На Espadrila, Ariel, Adriana.O и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  7.307

  Во Мај бев во Мк и цел месец одев во салон за слабеење во обем и погоди што ? Немаше ефект :|

  Јас цел живот сум на 40 - 42 величина на панталони и фармерки , и од ко се здебелив во стомакот , истата величина ми се фаќаат само што стомакот ми е подуван долниот дел.

  Кај мене ќе да е друг проблемот , сабајле кога се будам , стомакот ми е навлечен, таман седнам да јадам , одма ми се дува ко балон

  Бев и на испитувања, се е во ред, изгледа ќе треба да правам тест за интолеранција на храна. Друго чаре нема

  Или имаш некој совет да дадеш ? :^)
   
  На aceee99, buba4e89 и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
 6. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Женски
  Ne veruvajte na site "soveti" sto ke GI procitate na forum. Nekoi lugje se zlonamerni I sakaat da se poigraat so vas. Otidete direct kaj lugje sto Im e rabota da se zanimavaat so problemot sto ve maci. Eve jas dzabe I pari dadov za krema I ne mi go resi problemot mi se javi drug problem.
   
  На hristinss му/ѝ се допаѓа ова.
 7. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  1.781
  Пол:
  Женски
  И јас го имам истиот проблем. Кога се будам, рамен стомак, а се напијам вода или јадам нешто ситно одма ми е поддуен, таков ни е организмот и градбата, нема чаре, дури и кога ослабев истото ми се случуваше.
  Инаку веќе 10дена го користам гелот против целулит на НИВЕА, нема некои wow резултати, ама колку толку ја затегнува кожата. Јас 5 дена пазам строго на исхраната и после 2 дена јадам све како бишка и се така во круг. Затоа и не очекувам некои максимални резултати. Е сега земав и талог од кафе, ќе пробам и со него некои маски против целулит. Мене искрено само многу вода пиење и кардио вежби ми помогнаа најмногу. Иако неможе на цело да го снема, генетски цела фамилија жени го имаме, дури и оние нај физички активните што пазат на исхрана. Сепак се трудам шо помалку видлив да е. 15637238332538995158422434108225.jpg
   
  На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Minka

  Minka Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  12
  Зачленета сум и можам да ти го набавам по цена од 761 денар. Но искрено, немам време за доставување на производи, и секогаш препорачувам лично зачленување, и потоа си ги набавувате не само антицелулитот, туку сите производи по членски цени. Бесплатно е членството, само се регистрираш и купуваш што ти треба.
   
 9. En4e_21

  En4e_21 Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Девојки дали некоја има правено мадеро заедно со кавитација, па да сподели искуство.
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.261
  Допаѓања:
  20.537
  Пол:
  Женски
  Антицелулитните рачни масажи имаат супер-ефекти.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 11. bubicko88

  bubicko88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2016
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Jas se pooraviv 13kg. od togas mi se pojavi celulit koj prethodno sum go imala mn malku. Jas vekje 3 meseci koristam 2do 3 pati vo nedelata aloe vera gel no direktno liestot go secam vo blender go stavam i se mackam i potoa stavam folija i sedam takaa saat vreme. Se mijam so malka voda i potoa domasno si napraviv krema od aloe vera i kokosovo maslo i se mackam so kruzni dvizenja. Od rezultatot sum pre zadovolna. probajte i vie
   
  На resenska му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lindsaaaay

  lindsaaaay Активен член

  Се зачлени на:
  29 август 2019
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Користи некој од Авон антицелулитни гелови?
   
 13. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.917
  Допаѓања:
  16.371
  Другарка лани купи цел сет антицелулитни кремови од истата фирма, редовноно се мачкаше, плус редуцира исхрана, вежбаше и немаше никаков ефект. Само кожата и беше хидрирана дваесет минути после ставањето и толку.

  Пробај измешај три лажици алое вера, изрендај цела кора од портокал, испасирај краставица во блендер, стави талог од турско кафе, или ѓумбир во прав, измешај се заедно дур не стане хомогена смеса, обвиткај се со фолија и спиј со сето тоа. За две недели ќе има ефект. Не фрлајте пари попусто на колекции и компании чии производи се базирани на екстакт и вода.

  Три пати неделно мачкајте се и дојдете да пишете резултати.
   
  На joy1, La.loca и lindsaaaay им се допаѓа ова.
 14. Стефанни27

  Стефанни27 Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2019
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Значи целулит има кај секоја жена и дебела и слаба.:)
  Но,ако не се испотите со вежбање и не пазите на исхрана џабе е сè,верувајте од искуство ви кажувам.
  Има на Јутјуб видеа колку сакате за вежбање,затегнување на нозе и редуцирање на целулитот.
  Со креми и мачкање ништо не правите,мора се вежба.:whew::):muscle:
   
  На Bubish26, La.loca, nadelinka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  720
  Изинете јас да прашам ако може некој предлог за која масажа би ме советувале за целулит баш на задник високо, моментално ја правам бамус, мадеро ја правев долго време ама на тој дел ми остана?
   
 16. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.323
  Допаѓања:
  68.843
  Пол:
  Женски
  Мора да се внимава на исхрана што и да правиш тоа е најосновни, ако одиш на масажа со бамбус напомени им да го работат тој дел каде има фиброзен целулит повеќе, зашто и тој прави дренажа и чисти целулит, ако е тврд и натапкан ќе одземе повеќе време за да се исчисти што е и нормално, но мора да го работат. Ако си одела на мадеро подолго време значи не го фаќале тој дел за да се искрши прво, да се разреди и да се исчисти. Кажувај си слободно за твои пари сепак треба доколку они не фаќаат, да си обрнат внимание мила. И пак ќе кажам, не си фрлај пари за џабе ако не планираш да ја регулираш исхраната. Тоа иде заедно во пакет: бар 2 литри вода на ден, без благо, без многу внесување на маснотии, поприродно и поздраво јадење. :)

  @Herrera извини мила касно враќам. Дали стомакот ти го работеа?
  Искрено не значи дека секаде кај што идете знаат што прават. :shake:
  Јас во студиото кај што се обучавав за масажи, кое постои повеќе од 26 години на пазарот, воведе мадеро без никаква обука , па така и со апаратите за лице е, па и со сите други. А убаво е да се провери и со доктор зашто има дуење на стомакот, можеби гастро? Не сум доктор, сепак не навлагам подлабоко во ова што не е моја бранша, и јас учам не знам се нормално, ама се што не знам прашувам стручни лица. За кожа со доктори кожни имам обуки, за стерилизација со стручни лица исто така, за масажи исто ... Извини што не можам подлабоко да дадам одговор. :)
   
  Последна измена: 16 октомври 2019
 17. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  720
  Не за исхрана немам проблем со години веќе имам некој режим на исхрана што дури ми велат не јадам ништо.. но сепак работа ми е седечка по цел ден и тоа многу влијание има нормално а вода пијам да доста и искрено многу промена имам откако почнав со масажи но уште задник сакам да го средам не е нешто многу страшно но кога го соберам и се гледам на огледало го гледам аа ја сум многу и перфекциониста]:)
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ketrin21

  Ketrin21 Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Здраво, совет за целулит на бутовите и задникот?
   
  На TeonaZ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.789
  Допаѓања:
  13.595
  Пол:
  Женски
  Имаш 148 страни за читање
   
  На Desi1991k и Minci13 им се допаѓа ова.
 20. Mell11

  Mell11 Активен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2019
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  70
  Пол:
  Женски
  За целулит единствено што помага е масирањето, а кремата нема толку голема улога. Не можат да се добијат резултати само од најобично нанесување на некој гел/крем или што и да се користи. Целулитот е всушност вода и токсини кои што се формираат во вид на масно ткиво. Вежбањето помага но најефикасно е масирањето со раце во тупаници и се масира нагоре да се подобри циркулацијата и да се разгради целулитот. Јас се масирам со антицелулитното масло од зиаја, и за ефектот од тоа не можам да коментирам ама во комбимација со масажа е топ. Најпрво е тешко да се створи навика ама после 1 недела автоматски ви доаѓа да се масирате на тој начин.
  Што се однесува до мадеро не сум пробала, но не е препорачливо да се оди во било кој салон, бидејки ако не се професионално обучени вработените можат да се предизвикаат проблеми од сериозни размери, пр хематоми и сл. А за масажа со раце имам одено и во салон, може побрзо ќе се добие ефектот, но ова треба да биде рутина не само нешто што ќе го правите 1/2 месеци, затоа одлучив да го споделам моето искуство. Ова доаѓа од некој што пробал секакви третмани(освен хируршки). Поздрав
   
  На coolgirl123, Ketrin21 и Svetoslava им се допаѓа ова.