1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Целулит

Дискусија во 'Тело' започната од Mimi, 19 ноември 2009.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Леле штета, видов дека имаш познавање околу целулит. Мојот е фиброзен ми се исчисти малку од лани ама ми останаа дупките. Сега ми се појавува на раце и стомакот и нема спас гледам. :worried:
     
    На didisi и LadyC им се допаѓа ова.
  2. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    @deskarada @LadyC
    Скорс рандом ви се уфрлам во муабет, но сакав само нешто да пишам.

    Патем физиотерапевт сум, се уште не работам тоа, но имам завршено средно и факс (уште дипломска) физиотерапија. Мадеротерапија не сме учеле по ниеден предмет. Би рекла затоа што се недоволно заинтересирани да ја обноват програмата во средно и на факс за понови техники кои се користат во медицината, не само мадеротерапија, туку општо, многу техники од физиотерапија и рехабилитација кои секаде во светот се користат со години наназад а нашиве физијатри и физиотерапевти уште немаат слушнато за тоа. Па и како би слушнале, кога се уште учиме од учебници напишани во 90ти години, од кои пола се на српски затоа што очигледно немаме квалификуван кадар да напише наши учебници или барем истите да ги преведе.

    Ама нејсе тоа, забегав со муабетот. Муабетот ми беше дека мадеротерапија не сме учеле. Имам видено неколку курсеви за мадеротерапија и така и се заинтересирав да видам што е точно тоа и кои се придобивките од истата, но на тоа остана. Можеби и ќе се посветам на тоа во иднина.

    Го кажувам ова затоа што џабе е да барате сигурност во физиотерапевт за ваква работа кога и самите не сме учеле ништо околу тоа ниту во средно, ниту на факс. Ако наидете на физиотерапевт кој знае мадеротерапија, тоа е затоа што си одлучил сам да инвестира во себе и да заврши курс/обука. А за лимфна дренажа уште помалку сме разглабувале како дел од студиите. Тажно но вистина. Со овој факултет во нашава држава. ако не одлучиш да инвестираш сам во себе со додатни курсеви, обуки и читање стручна литература, џабе ти е се. Да, можеби со текот на работата, стекнуваш искуство и знаење и за тоа, како и за се останато во праксата. Пак ќе кажам, не ми се укажала прилика да работам како физиотерапевт се уште, се она што го имам видено и работено било на пракса како дел од студиите. Се надевам дека ми ја сфативте поентава на муабетов.

    @LadyC Баш ме заинтересира па сакав да те прашам. Можеби си пишала претходно а не сум видела, но стекнав впечаток дека не се занимаваш со мадеротерапија само со некој завршен курс. Па сакав да те прашам како стигна до тоа - каква обука заврши и каде? Малку е оф-топик и се извинувам за тоа.
     
    На Ivaphkare, simoncelicius, coolgirl123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    @Arja Не знам во кој град студираш, братучеда ми студираше физиотерапија и тие учеа лимфна дренажа, со пракса се, посебно пракса многу имаа. Оти имаш Скопје, Битола и Штип.
    Муабетот ми беше, да треба да се усовршуваш, имам многу работи посебно стручни за по семинари, дополнителни обуки, ама ти си во нештото, си физиотерапевт, си учела за тоа и имаш широк спекатар за усовршување.
    А друго е пример си економист и ти текнало ај курс за мадеро ќе земиш и за две недели мадеро ќе правиш толку готово.
     
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Намали благо, намали мрсно, вежбај ако можеш, малце од малце ќе редуцираш. :)
     
    На didisi и buba4e89 им се допаѓа ова.
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Сол намали и мноооогу вода
     
    На didisi и LadyC им се допаѓа ова.
  6. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Јас изучив средно во Скопје, а тука и го завршувам факултетот. Имам познаници од средно кои студираа во Штип и ептен лесно си поминаа - Испити за кои јас се утепував од учење, тие ги завршија со семинарски, без никакво практично знаење. Не знам како е за Битола ама не очекувам да е поинаку. Тие се предметите, тие се книгите. Е сега каде учеле лимфна дренажа, баш ме заинтересира. И доколку е така, блазеси и на знаењата и на посветените професори.

    Да, имаме подобра основа од некој што ќе заврши само курс, но сепак, верувам во преквалификација. Оној што сака да научи нешто ново и да промени професија, може лесно да го направи со овие курсеви. Истото е и за масажа - реално не ти треба факс, затоа што пак ќе кажам, не се посветува толку внимание на тоа, најверојатно сметаат дека со праксата си доаѓа знаењето. Така што според мене барем ми е тотално океј некој да направи промена на професија и да заврши курс/обука за масер или мадеро па да си работи, под услов да си се доусовршива во текот на работата. Ова е само мое мислење.
     
    Последна измена: 6 јули 2020
    На simoncelicius и LadyC им се допаѓа ова.
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Имам во Работнички, жената е професионален масер (не знам дали е физиотерапевт) повеќе од 26 години, тоа спаѓа како дел од програмата што ја терав како дообука 6 месеци ( една од обуките) , но најмногу научив кај жена што можеби е смешно, ама е козметичар и физиотерапевт со курс, која е меѓу првите која работи тука мадеротерапија и меѓу многу девојчиња е позната. Пратив веќе едно девојче кај нејзе, мислам баш пиша дека со 7 третмани има видливи резултати, но женава има ненормално познавање и искуство , па верувам дека сум обучена од прав професионалец зашто јас за разлика од неа тоа го работам само 3 години и нема до сега девојче кое не било задоволно. :)
    Не е до мене, мајстор прав имав навистина.
    Пак ќе кажам, немам никаква добивка, жената ми е муза, имам преку 8/9 обуки и дообуки до сега земано, планирам да продолжам, но се, буквално се' што научив е од Снешка, без оглед дали е медицински/спа/естетски/луксузен педикир, дали се масажи (и не навлагам во дел за физиотерапевти, не чепкам ако имаат болести, препраќам кај стручни лица) , депилации, мадеро, габични инфекции... :)

    Едно ќе кажам. Многу, многу си ја сакам работата. И секогаш ќе си учам и секогаш ќе се дообучавам зашто сум исполнета на работа. За себе учам. Не учам некому да се докажувам, но сепак ме исполнува кога имам со кого да дебатирам и да споделам искуство или мислење. :)
     
    На coolgirl123, fana, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не можам без сол имам низок притисок,вода пијам,благо слабо.
     
    На didisi и LadyC им се допаѓа ова.
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    И јас имам низок притисок те сфаќам,ама мислев умерено не ставај многу. На мајка ми и смета солено одма отекува цела
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Дека ми се правиш паметна ко секоја втора тука, а сите знаеме дека едни од други учите за мадеро. Ја лично со 10 убаво светнав, а мајка ми (45) со 20ка :) вешти раце, тоа е. Ти сигурно ги имаш во секој случај не ти го потценувам занатот. Позз
     
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    На крајот од денот терај кај сакаш, ама да потценуваш и да зборуваш кој од кого и како учи воопшто немаш право! :!:
    Нити знаеш, нити ме знаеш, нити можеш да кажеш нешто што ама баш уопште не се разбираш!
    Зашто си го бараше ќе ти кажам.
    Да не коментираш многу немаше ни да ти се ставам сега, ама нити знаеш што е мадеро,ни лимфна, нити знаеш нешто за мојата струка, ама битно се докажуваш со мене оти сестрата на комшиката од трети спрат имала познаничка што завршила физиотерапевт што ВРСКА нема со она кое ние го работиме! :!:
    Ама нели. Ние сме правници, доктори, градежни инженери, сезнајќи и сл.
    Ќе те блокнам да не ме замараш мене бар со изјави. Полесно ми е него да ме полниш негатива. Од такви како тебе бегам подалеку.
    Поздрав
     
    На ludamaja10 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  12. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Теоријата се потврдува: СИ ЗНАЕМЕ НИЕ НАЈДОБРО,НАЈПАМЕТНА СУМ СИ @LadyC ;)
     
  13. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    625
    Пол:
    Женски
    Каде се наоѓа?
     
  14. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Во Куманово е овој салон, мислам дека тогаш бараа во Куманово .
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Sum probala mn proizvodi, no satvata so brshlen e najefikasna ako se upotrebuva redovno (sekoj den)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mell11

    Mell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Сум за масажи кај стручни лица, но верувам дека треба и самите да стекнеме навика да се масираме во домашни услови. Целулитот не се отстранува со 10 20 30 третмани засекогаш. Треба одржување на телото константо и стекнување навики.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. vericka

    vericka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Jas denes pochnav so madero,prv pat vo kombinacija so vacumslim48.Mn bolno mi beshe....dali kaj site e taka posle 1 tretman ili jas sum nezhna,pa ne znam dal ke go izdrzham vtoriot zadutre :( Imam i mali modrinki na nekolku mesta,ne znam dali i kaj drugite e taka...
     
  18. Crvenkapa13

    Crvenkapa13 Нов член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    @vericka kade gi pravis tretmanite?
     
  19. Angy.S

    Angy.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Дали има некој искуство со Sattwa гелот паралелно со вежбање? Дали се нанесува пред или после вежбање? И дали воопшто има резултати од него?
     
    На Снегулк@23 и simoncelicius им се допаѓа ова.
  20. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    После вежбање, односно после туширање кога се отворени порите.. Повеќе е до масажата отколку до гелот, обрни повеќе внимание на тоа, резултати мора да има.
     
    На Снегулк@23, LadyC, ludamaja10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.