Целулит

Дискусија во 'Тело' започната од Mimi, 19 ноември 2009.

 1. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Ок tnx Лилит :) Ќе продолжам да го користам.
   
 2. secret

  secret Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  9
  Може ли малку подетално за пилингот со талогот од кафе и едрата сол? Колку талог е потребно и дали талогот се меша потоа со солта? :)
   
 3. ElenaRbd

  ElenaRbd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  102
  Da i jas bi sakala da znam kolku sol e potrbno da se stavi zaedno so talogot + bi sakala da prasam ( do Maca-mk ) za kolku vreme pominuvaat modrinkite od masazata bidejki i mene mi ispadnaa i toa mnogu :worried: ??? Vi blagodaram odnapred :)
   
 4. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  12
  па зависи елена мене за 4-5 дена ми поминаа модринките а може и помалку ама мене дека многу ми е чувствителна кожата и на мал допир одма има реакции некој да ме стегне јако за рака одма ке ми се појави модринка :lol: :lol:
  така да не се секирајте за модринките тоа ви се резултат од масажата- зашто сте го затегнале мускулот и + јакото стискање = на модрца :lol:
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Па нема одредено колку талог треба да ставиш, ќе се измачкаш со талогот од еден фулџан, ако не ти стигне наредниот пат два фулџани ќе земеш. Дома кога ќе пијат кафе ќе ги собереш фулџаните и после ќе се масираш пред туширање. Јас не пијам кафе никако,а и мајка ми едвај едно ќе испие во денот и само ја терам да пие повеќе за да го соберам талогот :) А и за солта нема одредена мерка, од прилика ќе ставиш, колку повеќе има толку посилна ќе биде масажата.
   
 6. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  72
  Баш ќе ги пробам советите за талогот од кафе, се надевам ќе ми помогнат. Но еве и еден совет од мене. Пред некое време го купив масажерот Relax & Tone од топ шоп. Не верував баш дека би можел да ми помогне во отстранувањето на целулитот и највеќе го купив да ми служи за релаксирање, но, бев многу позитивно изненадена. Не го користам многу долго, некои 2 недели, но веќе забележувам дека целулитот полека полека го снемува. Дополнително се мачкам со антицелулитната крема од Solutions на Avon и сум многу задоволна до сега. Доколку сеуште можете да го најдете овој масажер, јас би ви препорачала да си го купите, воопшто не е скап (2990 ден) а ќе бидете многу задоволни. Хаха ова звучеше како екстра реклама, но мене навистина многу ми помага. Се надевам сега целулитот целосно ќе го снема во комбинација со мојот масажер и вашите совети за талогот од кафе :rofl: :rofl: :rofl:
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  97.291
  Абе и јас се мислев за релакс ен тоун,отидов да го видам во рамстор доле...и кога го видов една педа направа од крута пластика се откажав...ама ете имало ефект...штета што го нема веќе тоа со вакуум,затоа што една другарка си го зема тогаш и стварно и помага,особено надколениците сосема и се измазнија и речиси и да и го снема целулитот од таму,се јадам од мака што се мислев толку и не го земав...
  А инаку,пилингот со талог,земам од две шољи кафе,две големи лажици сол и две мали ѓумбир.
   
 8. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  А и тоа со вакум ли беше од топ шоп?
   
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  97.291
  Да,ама кога се јавив да порачам ми рекоа дека нема веќе да го продаваат и после некое време излезе ова масажеров како замена...Ама тоа со вакуумот некако ми е делува поефикасно затоа што буквално го одлепува целулитот,го шмука и ненормално многу вцрвенува.Нели дури и по салониве користат вакуум методи како најефикасни против целулитот,а и антицелулитните масажи се така,го поткренуваат целулитот со прстите паралелно со стискање.Јас на јутјуб најдов некои туторијали за масажи против целулит,треба да седнам да ги изгледам па да почнам да ги применувам барем еднаш дневно пред спиење...пишете антицелулитни масажи има милион да ви извади,ако имате трпение може ќе ви помогнат.
   
 10. natasa69

  natasa69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  5
  да кремата од авон е преубава јас ја користам
   
 11. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  38
  За почеток купете квалитетно млеко за остранување целулит. Нанесувајте го на местата зафатени со целулит преку масажа. Почнете полека и се повеќе засилувајте, тријте ја површината до степен да ви се појави црвенило. Штипете , тегнете ја кожата и префрлајте го месото низ прстите како да виткате ролат. На крај завршете со нежни потези за местото да се смири. Масажата е добра за циркулацијата и лимфата. Можете да ја практикувате и додека се туширате со помош на купката. Купката не упива, мазна е и ќе ви овозможи подолготрајна масажа.

  Започнете со третман пред спиње. На нозете, стомакот и секаде каде што имате целулит ставете од антицелулитната крема и обвиткајте се со кујнската проѕирна фолија. Седете така колку што можете повеќе, но и еден час ќе ви заврши работа. Топлината ќе ги отвори порите, а преку потењето ќе се ослободите постепено од целулитот. Доколку ви се брза засилете го ефектот со инфрацрвена ламба. Можете секаде да ја најдете и не чини многу.

  Освен домашната нега можете да посетите и салон. Таму се служат со најразлични методи како електро стимулациите. Распрашајте се убаво за секоја метода и дополнително консултирајте се во врска со советите кои ги добивате од салонот. Денес постојат толку многу салони и сите даваат спротивни совети. Некои ќе ве стават на диета, вежби и стимулации, други ќе ве тераат да пиете по 3 литри вода и на крај ќе завршите со расипани бубрези.
   
 12. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  660
  Масирање со талог од кафе. Успева. 60% мене ми го снема.
   
 13. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  97.291
  А да ве прашам,некој случајно да не има користено од авон антицелулитен,ама од ању колекцијата?...и јас користам од солушнс...ама некако...што знам,има ефект до одреден степен и после рамно е макар и кожата да си ја помодрам од штипење.
   
 14. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  92
  јас почнав да си правам третмани со кафе па ќе видиме забележав само дека пецка и дека кожата по миењето е многу мазна
   
 15. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  43
  мене ме мрзи секој ден да се масирам со талогот а сакам :worried: |(
   
 16. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  92
  па јас не се масирам само го ставам и чекам :D но сепак мислам дека има мали резултати ај од утре ке почнам да се масирам
   
 17. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  А каков третман со кафе? Со талогот од кафето и се масираш со тоа?
   
 18. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  92
  да ќе го собереш талогот од кафето ќе се намачкаш и масираш.Јас до сега само се мачкав и чекав околу 5мин па го миев ама сега ќе почнам да го масирам
   
 19. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  43
  леле само што ги измив филџаните и ич не ми текна да го соберам талогот да се намачкам :@ ајјј у пм :@ :lol: :lol:
   
 20. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Јас три дена не сум се масирала со кафе нешто ме мрзеше :$ А само од една недела што ставав талог забележав дека кожата ми е многу постегната (ама плус и вежбам). Инаку уљето од бршлен веќе ми е при крај, еден месец дали има како го користам и нешто многу брзо го потрошив. Ај кажете ми сега дали пак да земам од уљето или од тој лосионот на Авон што го фалите дека бил добар? Ако некој ги има користено и од Авон и од бршлен, нека пише од кој има подобри резултати. :hai: