1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цел живот сами

Дискусија во 'Сингл' започната од Unfaithful18, 24 мај 2010.

  1. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Самотијата ме плаши, но не толку многу за да бидам по секоја цена со некого. Можам и знам како да си бидам доволна сама на себе, ако е тоа потребно.
     
    На anelchylola, beauty&beast, Oona* и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Не ме плаши толку самотијата колку што ме плаши влегувањето во брак со човек со кој нема да бидам среќна. Или можеби првично би била, после Х години не. И двете ситуации би имале иста завршница.
    Не би останала во несреќна заедница, само поради тој наметнат страв. Зошто велам наметнат?
    Сеуште живееме во општество во кое не е нормално да една индивидуа, жена, маж, остане сам/а. Честитките за секој роденден се сведуваат на истата желба, дури и на туѓа свадба, сите коментираат да е следната твоја.

    Што кога една личност не сака да го превземе тој чекор во својот живот? Има луѓе кои едноставно, без разлика што и да се случи, нема никогаш да се спремни за семејство и брак. И тоа го почитувам максимално, зошто секој најдобро се познава себеси.
    Дали претходни трауми, несреќни завршници кои се повториле неколку пати, итн., не прави некоја разлика. Зрела личност не би сакала да уништи и туѓ живот правејќи нешто под присилба.
    Исфорсирани бракови кои се случуваат додека едниот од партнерите трепне, често се резултат на овој страв од самотија, притисок поради години, биолошки часовник и цел тој репродуктивен процес. И не сум за.

    Токму поради тоа, не, не би сакала да останам цел живот сама. Игнорирајќи ја моменталнава аверзија која ја чувствувам по прашање врски и брак, повторно одговорот ми е дека не сакам. Но, не би по секоја цена и за да исполнам туѓи очекувања.

    На крајот од денот најважно ми е да сум среќна. Дали сама, дали со партнер, тврдам дека само нашата психа одлучува.
     
    На Dust, julie77, MayDiamonds и 11 други им се допаѓа ова.
  3. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.998
    Допаѓања:
    8.765
    Пол:
    Женски
    На крајот од денот најважно е дали таа одлука што сме ја донеле нѐ прави среќни. Дали сами цел живот или не, сеедно.
     
    На browneyes_, tinka-mace, poenta и 4 други им се допаѓа ова.
  4. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Точно така :)
    Какве су ти мисли- такав ти је живот.

    Јас од кога почнав со ,,состаноци" бев убедена дека не можам сама, дека секогаш ми треба некој до мене. За прв пат сум сама без партнер и ми е одлично.
    Од кога ја раскинав последната врска почнав поинаку да гледам на работите, сметам дека моментално не можам така лесно да се впуштам повторно во некоја нова врска. Критериумите за партнер ми се зголемени, а вака сама сум скроз задоволна.
     
    На honey.11, Purelove92, Izaabella и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Xxx007

    Xxx007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    45
    Џаба ти кариера посао пара ако си оглувео на срцу јер од самоче нај брже се умиру
     
    На quattro, LoneWolfGuy, FRANCUZINOT и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.872
    Пол:
    Женски
    Исто :inlove:
    Сама не значи осамена.Има луѓе не веруваат во брак. Има некои не сакат да се одлучат на таков чекор од х причини, а од друга страна животот не завршува на 30, партнер може да се пронајде и на 60.
     
    На supersandy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Xxx007

    Xxx007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    45
    da no na 60 ne se sozdavaat novi clenovi kako na primer deca... se si ima svoe vreme..... za zal taka e
     
  8. BORKA

    BORKA Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Подобро цел живот сам одколку цел живот со лош партнер.
     
    На mode-kristina, FRANCUZINOT, theboy и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Xxx007

    Xxx007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    45
    Toa e loso sto sam/a na sebe nametnuvas i se bara kako pricina za da po sekoja cena so nekoj mora da se bidi so nekoj sto ne ti odgovara smesno e navistina"koj/a e primoran/a da bide so nekoj sto ne ti odgovara cccc...
     
  10. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Точно е дека општеството наметнува и осудува, па дури и најблиските, но важно е јас што сакам, ако не сум ја пронашла линоста со која треба да бидам, личност која ќе ме исполнува и ќе ми го прави денот и животот поубав, личност со која заедно ќе ги остваруваме нашите животни цели, НИКОЈ , апсолутно никојј не може и не смее да ми наметнува и да ме приморува да бидам со партнер колку да се рече дека имам некој покрај себе.
     
    На Traveler91, Snow_King, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Xxx007

    Xxx007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    45
    a koj te primoruva i nametnuva da bides so nekoj so koj ne te ispolnuva i tn,, ma kakvo opsestvo ako nesakam nekogo nemozam da bidam so nekogo mn logicno se e jasno tuka
     
  12. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Па ти тоа го пиша дека по секоја цена се наметнува и дека си приморан да имаш партнер.
     
  13. Xxx007

    Xxx007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    45
    ////Точно е дека општеството наметнува и осудува, па дури и најблиските/////// xaxa jas toa ne sum go kazal deka mora eve so si pisala ti deka deka nekoj nametnuva i osuduva i ti mora da go prifatis toa da bidis so nekoj jas ne bi mozel i ne sum rekol deka treba po sekoja cena so nekoj da se bide
     
  14. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Јас не се плашам да останам сама. Јас се плашам да се чувствувам сама меѓу толкава "гужва".

    Не ми е прв критериум во животов да се мажам и да родам деца. Треба да искусам други работи.
    Можеби нема јас да изградам кариера кузнај колкава. Но сепак не сакам децата да ги ранам со леб и паштета. Не е исто кога јас да гладувам за децата да ги ранам, и кога сите заедно ќе јадеме.
    Не се плашам од самотија.
     
    На Milan444, FridaodaMk, Tanjamm и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Irisae

    Irisae Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Јас сум цел живот сама, никогаш сум немала дечко. Имало некои комбинации но тоа било тоа. Што да правам таква ми е среќата, кога било така речено нема што тука, превземав чекори претходно се трудев се додворував, сега кренав раце. Сигурно нема да му се лепам на секој како пијавица за да биде со мене, тој што сака да биде ќе биде и со прст да не мрднам, можеби едноставно сум била родена да бидам сама.
     
    На Milan444, Traveler91, quattro и 5 други им се допаѓа ова.
  16. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
    Самотијата го убива човекот.
    Немојте сами да го поминете животот.
    Сам човек е како едно дрво во пустина кое со тек на време ќе се исуши, и ќе го снема :(
     
    Последна измена: 15 јануари 2021
    На Ladyy*, minne992, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.738
    Исто .. сум пробувала.. на секаков начин. Затоа почнав да ја барам среќата во самотијата.Мислам дека и да се појави човек нема врата да му отворам бидејќи посветувам многу време за понаогање себе си и создавање на рамнотежа и мир во мојата душа.Неможам да дозволам некој да влезе во мојот живот и да ме повреди.
     
    На Traveler91, tinka-mace, hermosa и 4 други им се допаѓа ова.
  18. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Темава ме потсети на една изрека
    a6d2981f45b8f51a51d7bf11df69334a.jpg
     
    На browneyes_, Elf, tinka-mace и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Irisae

    Irisae Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    А што треба да се прави? Да одам со првиот што ќе ми се појави и потоа да ми ја јаде душата секој ден? Така нема да се исушам и да ме снема? Сум видела какви се тие бракови и врски „колку да не си сам“, верувај многу е полошо од самотијата да бидеш покрај некој кој или не те сака или пак ти се измачуваш зошто не го сакаш. Подобро сама отколку со било кого.

    Исто и јас. Престанав веќе да се трудам, толку пати бев разочарана, повредена и скршена и секој пат сама без ничија помош се обидував да застанам на нозе и сеуште го правам тоа, не можам да дозволам некој кој само сака да се забавува наоколу и не знае што сака од животот туку-така да влезе во мојот живот и да ми го ремети мирот кој тешко сум го изградила и сеуште ми е на стаклени нозе и потоа повторно да останам со се распаднато околу мене. Тој што не бил во таква ситуација не знае како е. Да самотијата е тешка но исто така е тешко кога ќе се фатиш за една сламка надеж во некого и тој ќе замине и ќе те остави без ништо. Затоа научив да не се потпирам на ничија љубов освен на онаа која си ја давам на самата себеси.
    Ако се појави некој кој е сигурен во своите чувства и знае што сака и е подготвен да градиме заедно, ќе го прифатам и јас ќе возвратам со иста мерка, ако не тогаш нема што да се прави, не е судено сите да најдат некој ете.
     
    На Free Spirit, Orthophill, Elf и 12 други им се допаѓа ова.
  20. Maverick95

    Maverick95 Активен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    2 godini nikako da najdam ženska, zaso taka ne mi e jasno...
     
    На Evaa_19 му/ѝ се допаѓа ова.