Цени за породување

Дискусија во 'Бременост' започната од love23, 16 февруари 2012.

 1. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  908
  Разгледував низ темите и не наидов на ваква, ако е дупла си знаете клуч. Ме интересираат цените во Државна и Чаир со и без сино картонче и цените по приватните клиники и колку се палќа за природно пораѓање,а колку царски рез( со и без сино картонче).
   
 2. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.492
  Допаѓања:
  34.183
  Пол:
  Женски
  Имаш ценовници на веб страните на сите приватни клиники за цените за породувањата :)
   
 3. Sonce77

  Sonce77 Активен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  9
  На пример во РЕМЕДИКА читав дека за породување без царски рез е 1000 Евра а со царски рез е 1500 Евра, слично или исто е во Систина, се разбира дека е многу помалку во државните клиники, оваму е 10 пати повеќе.
   
 4. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.492
  Допаѓања:
  34.183
  Пол:
  Женски
  Поефтино е систина спонтаното породување е 42 илјади , а со царски рез е 63 илјади додека на ремедика мислам дека беше 70 илјади . Најефтино е во Плодност , 34. 500 спонтано, а со царски 45.500 :)
   
 5. rozalija

  rozalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  8
  jas se porodiv vo Sistina so carski i plativ 105.000 denari,vkluceno poroduvanje, 5 bolnicki denovi,i pregledite na novorodenceto.
   
 6. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  1.035
  Во св.Лазар 60 илјади нормално, 90 царски со се деновите за лежење. нека ни пише некој ако знае за систина дека имаат некои нови пакети,па ако имате информација споделете ја.
   
 7. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030

  Државна и Чаир со сино картонче и упот од матичен е без пари. А без картонче и упот незнам колку е.
   
 8. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.633
  Допаѓања:
  22.065
  Пол:
  Женски
  Цените се превисоки за наш стандард. Па плата не зема некој од 60 000 ден .
  Јас кај што се породив во странство не платив ништо . А поминав супер. Бев сама во соба, сопругот беше по цело време со мене , само за спиење си идеше дома . а ако сакаше да спие ке си доплатеше 50 евра од ден.
  Плус ме породија природно , и навистина поминав супер . Имав третман како да бев породена во приватните болници кај нас ....
   
 9. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.767
  Една братучетка се породи во Систина, ама непредвидено излезе да се породи со царски рез, и правеа додатни испитувања, па на крај цената излезе повисока од планираната. (секако дека планираше природно да се породи).
  Затоа не е на одмет да се оделат плус пари за секој случај. :)
   
 10. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  1.035
  а колку точно е во систина ако знае да ни пише? Знам дека има ценовник на нет,но сакам да слушнам реално колку фака со плус трошоци?
   
 11. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  неможев да го најдам ценовникот на нет, ако има некоја од вас искуство нека пише се вкупно колку би било
   
 12. taska

  taska Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  И мене ме интересира цени во ремедика и систина?
   
 13. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.427
  Допаѓања:
  28.633
  Пол:
  Женски
  Jas se porodiv pred edna nedela, prirodno, ne primav nikakvi dotatni lekarstva, imav samo nekoi osnovni i ispituvanja, bev sama vo soba i plativ 87800 den. za tri nokevanja, t.e cetiri dena. Spontanoto poroduvanje cini 42000 den. sobata 9000 den. (dvokrevetna mislam deka bese 6000 ili 6500 na den, krvna grupa na bebe 1000 den, pridruznik vo soba 6500 den, direkten coombs 500 den, gasni analizi 300 den, krvna slika 400 den i nekoi drugi koi cinat po 20, 50, 100 den. E sega za carski ili epiduralna sigurno poveke. I jas planirav 60000 pa izlegoa 87000.

  Zaboraviv da napomnam deka se porodiv vo Sistina i deka vredese sekoj 1 denar so go plativ.
   
 14. vega80

  vega80 Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  jas da vi kazam imam dve deca,i sega sum bremena so treto i ne mi e ni na kraj pamet da plakam volkavi sumi ,vo drzavniot fond plakam za zdravstveno osiguranje a da plakam 1000 evra za poragaj ne mi e ni na kraj pamet.so tie pari ke odime site familijarno vo bilo koj hotel na odmor.a bolnica kako bolnica ne daj boze nesto da ne e vo red ,se slucuvaat neubavi raboti sekade.a mnogu se retki tie sto pominuvaat so normalen poragaj po privatnite kliniki poradi parite ke ve ubedat deka nesto ne e vo red za carski rez i na krajot ke si recete deka ako ne bese tamu koj znae sto ke se slucese.za dobar poragaj najvazna e babicata da e kako sto treba ako ti dava dobri soveti se ke bide kako sto treba.
   
  На meckicka, Draginja, Iviste и 4 други им се допаѓа ова.
 15. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  Сакам да ве прашам дали во сите државни болници е истата цена за породување јас планирам да се породам во Штип затоа ве прашувам.позз
   
 16. vega80

  vega80 Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  да во секоја државна болница порагајот дали е нормален или царски рез и независно колку дена ке останеш во болница е бесплатно само да имаш плави картици
   
  На Elenika му/ѝ се допаѓа ова.
 17. jana31

  jana31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  38
  Во државна болница, ако имаш сини картони е бесплатено. И сите испитувања за бебето и мајката се бесплатни. Е сега ова е за нормално породување. Не сум сигурна дали се плаќа нешто ако се прима систем, ако има некаква интервенција, или е царски рез. Во секој случај не е многу, 1000 - 2000 ден. мислам. Иако се породив во една од болниците во внатрешноста, многу сум задоволна од третманот и вниманието кое го добив, а немав пријатели да ме препорачаат кај докторите или сестрите. Како што кажа Вега80, најважно е да е се во ред, ако треба да се случи нешто недај Боже секаде може да се случи. Мене за второто ме породи бабицата, немаше време да се викне докторот, и супер си поминав. А за една пријателка имаше компликации и за една минута на нозе ја кренаа болницата, сите доктори ги викнаа и се беше потоа во ред. Сакам да кажам иако е државна болница во никој случај не те оставаат да се мачиш или не дај боже и полошо. Е сега во се има исклучоци. Сигурно е поголеми вниманието, а пред се и хигиената која се добива во приватните болници, ама ме нервира кога некои од бес одат таму да се породат, колку да се рече еве јас толку и толку платив, демек не можат да трпат тоа што се случува во државна болница, се прават принцези, а знаеш дека имаат просечни примања од 300 евра месечно.
   
  На guguence, Draginja, nana2112 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.492
  Допаѓања:
  34.183
  Пол:
  Женски
  И да немам пари ќе земам кредит и ќе одам приватно да се породам од причина што нема да се најде некој да ми каже " А кога го правеше детето убаво ти беше, сега што викаш и се плашиш" |( :nod: ова и го имаат кажано на мајка ми кога се пораѓала со мене, еј прво дете и така се вика ли :tmi: Само реално се многу високи бе цениве во приватниве, ако е 90 илјади за спонтано , колку е за царски рез :x а сосем други цени пишува на ценовниците, само камуфлажи прават :|
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  Ви благодарам и на двете што ми одговоривте искрено јас од приватните од ниедна не сум задоволна бидејки едно кажуваат по тел мислам за цените а др таму што се дури и засрамив имав зедено точно пари како таа цена што ми ја кажаа преку тел,а до сеа во државна не сум имала проблеми ни во скопје ни во штип а и за некој тоа што викаш е само фалење дека дал толку пари за порагај.позз
   
 20. vega80

  vega80 Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  можеби си мислат дека место нив таму друг ке легнат да раѓа.кај и да е само да биде се како што треба има полно примери и од приватните со компликации па никому ништо ке си ги дадеш паричките и готова. а ако се порагаш во приватна клиника и за бебето после ке морас на секоја контрола и вакцина да одиш таму колку за информација да ви кажам.
   
  На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.