Цени за породување

Дискусија во 'Бременост' започната од love23, 16 февруари 2012.

 1. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.813
  Пол:
  Женски
  :D :D Леле бе ова било пред 20 може 30 и кусур години, и на мајка ми и на свеки така им рекле...мене не ми рекоа. Па и да ми рече така, демек не знам јас што да им кажам :D ...демек ќе ќутам |( и јас ќе и плеснам нешто ....ова дефинитивно не е причина за да се пораѓаш во приватна клиника. :!:
  Немојте бе со вакви размислувања.... ќе земеле кредит за приватно породување, а немаат пари.... :^) после од што ќе живеете :?:

  Инаку пред 6 год. се породив во Чаир, бесплатно беше породувањето и престојот во болница со сино картонче. И сега планирам да одам во некоја од државниве клиники, се мислам меѓу ГАК или пак Чаир....има време, ќе видиме.
   
  На jana31 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.728
  Пол:
  Женски
   
  На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.015
  Допаѓања:
  27.561
  Пол:
  Женски
  Да пред 20 години било ама истиот тој доктор кој и го рекол тоа сега е директор на Гак така да не знам што е сменето :| а и ништо поарно не помина пред 10 години кога се пораѓаше со брат ми, среќа имаше пријател еден кој и помогна иначе ќе ја оставеа таму во соба да се мачи :worried: Со оглед на тоа дека веќе имам некои здравствени проблеми нема да ризикувам недај боже да се искомплицира нешто поради нивната негрижа, па колку само случаи имаше на компликации од бактерии , па салите се затвораа триста чуда :x
   
 4. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.813
  Пол:
  Женски
  Па ете бил д-р, а сега е директор, како не е сменето :D

  И мајка ми со нас (имам сестра близначка) се пораѓала во ГАК и тоа цел ден, 24 саати :o , да не бил татко ми галамџија и да не ја кренел цела ГАК на нозе :D може ќе се пораѓала 48ч...кој знае, ама јас се породив за неполни 2 часа и знаеш што, мм тогаш беше дома и чекаше да му се јавам да му кажам новост...така што се` е индивидуално.
  И за компикациите...па кој мене ми гарантира дека во приватна клиника нема да се случи ништо неочекувано, дека се` ќе биде лагано :?: ...никој :!:
  И ич не се плашам ниту пак помислувам дека ако се пораѓам во државна клиника ќе ми се случи не дај Боже нешто мене или на бебето...вакви мисли ич не ми паѓаат на памет.

  Малце офф топик...неодамна имав разговор со една мајка во исчекување за која можам да кажам дека се ептен солидно финансиски потковани и истата кога ја прашав каде ќе се пораѓа (очекував да ми рече Ремедика или Систина најискрено) ми рече во ГАК, а парите ќе ги инвестираме во зачувување матични клетки.
  Искрено и мене не ми се даваат 90,000 ден.(мислам дека во оваа тема прочитав) за едно, две, три уф- уф -уф, клекни-стани, диши-издиши. ;) :D
   
  На Crnka88, rossonerka, danichap и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.613
  Настрана „прекрасните услови“ и „супер односот“ на персоналот во приватните болници, што мислите, ако скраја да е нешто тргне наопаку, КАДЕ ќе ве испратат така полуголи, со болки и на сред пороѓај да ве средуваат и спасуваат?

  Мене не ме плашеа условите, ниту вработените. Мене ме смируваше фактот дека што и да се случи, најголемите стручњаци и најпотребната опрема ќе ја имам до мене на ГАК, и тоа беше пресудно за мојата одлука. Бев сместена во апартман, ама искрено - ниту боја знам каква имаше, ниту ТВ пуштивме, ниту ВЦ детално прегледував. Бебето инсистирав да биде цело време до мене, и тоа ми беше најважно. Сепак, секој со своите приоритети и желби :)

  Иначе, и ние ги вложивме парите во матични клетки...
   
  На jana31 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.436
  Допаѓања:
  55.477
  Јас со двете деца се породив во Систина.
  Со првото природно, и не се сеќавам сега колку чинеше, мислам дека беше нешто над 70000.
  Со второто се породив со царски рез, и се сеќавам дека беше околу 2000 евра, не знам точно до денар. Плус секогаш имав нешто дополнително - онаа инекцијата за РХ- мајки, и не знам уште што излезе...

  Ама со двете лежев подолго од стандардното, многу беа мали, многу жолти, па чекав да се стабилизираат. Мислам дека со првото бев некои 7-8 дена, а со второто 10.
   
  На Kukle1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.132
  Допаѓања:
  45.412
  Пол:
  Женски
  Јас со двете во Систина,природно.Тогаш беше околу 60.000 ден,цена во која беа вклучени и болнички денови.Јас останав 4 дена,т.е.3 ноќевања.

  А сега,бев минатата недела,(мојот доктор повторно се врати во Систина),и имаше брошури кои ги разгледував додека чекав .За природно породување заедно со болнички денови е 65.000 ден,а за царски 90 или 95.000,не знам точно,исто со пресметани болнички денови.Само со царски се лежи повеќе.Во цената се вклучена и стандардни процедури како лабараториски испитувања,вакцините први за бебето и бесплатен педијатриски преглед во првиот месец.
  Ама ги изрекламирав... :tmi:

  Јас сум презадоволна ,се пораѓав во старата болница и мене ми беше битно каде.Односот на персоналот во тие моменти и секако хигиената и негата,за мене беше пресуден.
   
 8. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  905
  Јас се породив во Чаир со царски и бев вкупно 6 дена и неплатив ништо со плав картон сите испитувања за мене и бебето ништо не ме чинеа, а поминав супер, е сега во приватните е многу скапо и ако нешто тргне наопаку одма случајите ги праќаат во државна така да болница е болница.
   
 9. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.189
  Допаѓања:
  40.692
  A Mногу ме интересира Pомите од каде наоѓаат пари за пораѓај? или им даваат попусти нешто... :?:
  Tие по 10 деца прават, ова е скапо изгор бре.
  :D :D
   
 10. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  312
  Јас со првото се породив во чаир, со царски, и плативме само за апартманот во кој лежев една недела,
  тогаш мислев да заштедам повеќе за бебето и сите трошоци,
  но иако породувањето ми беше кај еден од најдобрите хирурзи и помина безбедно,
  потоа ми се искомплицира од некоја алергија што ја добив додека лежев во шок соба,
  и иако бев потоа одвоена во апартман, си поминав многу лошо ,
  и сама потпишав да си одам побрзо зашто не ми поминуваше состојбата.
  А со второто потоа отидов по истиот хирург кој се префрли во Св. Лазар
  и таму плативме 1750 евра за пораѓањето со царски и исто толку за матични клетки,
  и не знам дали нешто се доплаќаше за анестезијата што ја примав неколку дена,
  ама вредеше.

  Инаку и јас сум го слушнала тој муабет дека ако нешто се искомпицира ги праќаат во Државна .

  На сите кои ве очекува породување ви посакувам со лесно да помине,
  и одржувајте си ги позитивните мисли :)
   
 11. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.974
  Допаѓања:
  5.714
  Да земам кредит за пороѓај во Систина или Ремедика? Ма нема шанси.Доктор во Ремедика и доктор во Гак и двајцата колеги од иста генерација-овој од ремедика имаше пари плати,а просек 7.00,а овој од Гак има просек 10.00.И зарем е пресуден тука докторот според вас.?НЕЕЕ вие правите избор според болницата,а не мислите ли дека најважниот за да помине породувањето е докторот и никој друг.?
  Јас не ги сфаќам едноставно луѓето.Пиштат дека немале пари,немале шо да јадат а се пораѓаат во систина со цени глава да те заболи а тие кутрите одвај земаат милостина од мама и тато по 6000 месецот.Ако цената е 90 000 мкд на крајот ќе излезе 120 000 со вртење на муабети од типот овА требаше,трошок за инфузија,за ова за она.Па знам и на двете места одам на пракса,специјализирам гинекологија и акушерство.А да и ова заборавив.Мислите дека докторите во СИСТИНА или незнам каде се од марс?Па сите бе специјализираа на Гак.
   
  На meckicka, guguence, zorica1993 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.137
  Искрено, претеруваат со цените. Но, тоа е кој има ќе си плати кој нема ќе оди на државно.
  Ако е комплицирана бременост можам да ги оправдам средствата ама ако е од помодарство НЕ. И во двата случаева сама ќе се пораѓа, нема наместо неа докторот да раѓа, а уствари бабица те цело време пораѓа.
  Болки се трпат во секој случај а ако несакаш си земаш-плаќаш инекции, епидурална и во приватно и во државна болница. Претпоставувам дека секој гинеколог- доктор дали во државна или приватна ординација дневно пораѓа по неколку бебиња значи не е до искуството. Друга работа е ако нешто тргне наопаку и до сега не сум чула да остават жена на бокс сама и да умира.
  Јасно е дека е друг третман на приватно и на државно. Неоспорен факт е дека на приватно имаш друг третман само поради таа голема сума на пари и подобри услови а на државно зависи каде (во кој град) можеби е мизерија за некого ама и таму се пораѓаат жени.
  Имав нормална бременост и се породив на државно. Имав опција и во друга ординација ама несакав (не беа проблем парите). Сакав тие пари да ги искористам за друго.
  Е сега си имав докторка пријателка која си ја викав од дома. Не дека нешто правеше ама ете стоеше до мене и имав некоја сигурност. Сите работи кои ми ги носеа (колачи, сокови, чоколади) им ги давав на чистачките и сестрите и ако нешто ми затребаше ми одговараа. Да се разбереме тоа го прават сите.
  Тоа е мое искуство во државна болница во Ку-во.
   
  На meckicka, vega80, jana31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  јас лично не би дала толку пари за приватно освен ако не е морално..
  и што ако отидам во Систина или Ремедика место мене некој да не се пораѓа..
  подобро тие пари би ги дала за зачувување на матичните клетки на детето отколку за тоа.
  каде и да одам болката е иста тоа е што е и недај боже да има некои компликации пак те праќаат во државна и крај на крај не сум некоја принцеза да не можам да издржам неколку дена..
   
 14. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.309
  Допаѓања:
  18.032
  Пол:
  Женски
  Абе женски оној кој си има си сака тинтрање, неам нишо против тоа. Секој со своето искуство. Во приватно мислам дека и те како повеќе пазат, пошо ако згрешат, бришка. Во државно не е толку строго. И на државна се плаќа многу понекогаш (знаете кога би можело да биде, да не цртам овде). Вака или онака, воопшто не ми се допаѓа...тажно е тоа што во животов некои глупи ситници се подостапни и цел живот се собираат пари за покрив над глава, да се породиш и достојно да те закопаат.
   
 15. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.678
  По тоа што јас го поминав во болницата каде што се пораѓав, за втор пораѓај воопшто не размислувам пак таму. Здравје, ако до тогаш отворат приватна овде, сигурно таму ќе е (ако цената е прифатлива). Инаку ако е се во ред, би ја одбрала штипската болница за пораѓај.
  Да знаев што се ќе поминам во струмичката болница, не 2.000 и 4.000 Е ќе дадев за пораѓај во приватна.
  Сепак секој е со различно искуство.

  Читнав дека Систина природен пораѓај со 3 дена во дво креветна соба-65.000, со вклучена епидурална (по барање), нега за детето и две вакцини, преглед од ортопед, крвна слика. Друго не се сеќавам. Цената за царски со пет дена во дво креветна соба -95.000. Но, како што напоменале погоре, не се вклучени дополнителни трошоци.
   
 16. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  26.398
  Пол:
  Женски
  Мене од страв и лоши услови при првото пораѓање ми требаа 10 години да се одлучам за второ. Не да ги фалам, ама ми беше испочитувана секоја желба од Др. Тимчева, мора да ја пофалам. Првото дете го родив 3750 гр., бев сечена и многу лошо поминав, докторот ме форсираше и се ми е како во транс, ја изгубив цела енергија, мислам дека ми требаа години за да се вратам во форма, ми се провлече лошиот пораѓај низ животот. Второто дете го родив 4050 гр. и родив шо се вика на трето напнување. Е парите за во приватна болница ги штедев подолг период, високи се цените, ама кога ќе ми текне дека за да одиш во вц треба да чучнеш и ако сакаш да се измиеш нема (не да нема услови туку нема каде), тогаш се се исплаќа, сега кога ќе ми текне како си поминав со вториот пораѓај се ми е поубаво.
   
  На ennaz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  кои стручнаци која опрема , па немаат гинеколози за лек !!!! (ова е од извори од гак) толку немаат лекари да е страшно , порагаат специјализанти кои 2 месеци се на специјализација !!! сите стручнаци си отидоа од таму е баш ради тоа ке одам во приватна болница , не толку за да ми се смеат кога ке ме видат не толку за убавите кревети колку за стручнаците кои си отидоа од гак. и никоја да не се прави ако не е битно собата не е битно чаршавот ...оооооооооо и те како е битно!!!! знам мал милион мајки и дечиња посебно од чаир кои завршија со компликации само од нехигиената ! и дали вреди да вреди да се оди во приватна , тоа што е мноогу скапо е ама немаме избор
   
  На livert му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  женички колку пари е царски во државна по барање на пациентот или пак пр доколку дојде да неможе да се породе по природен пат па да мора да се породи по царски,јас го носам карлично а 5 месец сум има ли шанси да се намести до 9 месец да се намести како што треба ви благодарам :)
   
  На Nedzhla му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.436
  Допаѓања:
  55.477
  ^ Обично при крај на 8-ми се мести, рано ти е. Ако мора царски, ќе те породат со царски, а ако не мора, нема зошто да бараш. Не знам ни дали воопшто има таква опција.
   
  На Elenika му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.537
  Допаѓања:
  132.554
  Пол:
  Женски
  Не си отидоа сите од ГАК, каде си го слушнала тоа? Јас баш заради тоа што сакав одреден доктор да ме пораѓа отидов таму, оти нели, тој таму работи - и сè уште е таму. А има и одлични специјализанти, кои навистина си ја знаат работата. Не значи дека во приватниве клиники се најдобрите стручњаци, сите тие си заминаа од ГАК само поради пари. Па сега кому како му се приоритетите... не значи дека ако некој има висока цена, навистина е стручњак и дека навистина ќе ти помогне.