Цигарите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 15 ноември 2009.

 1. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.248
  Допаѓања:
  26.440
  Пол:
  Женски
  На онаа која може да пуши во прво тромесечие покрај она одвратно гадење и симнувам капа.

  Јас ги откажав во секунда, а толку многу ги сакам. Имам сега моменти кога ми фалат многу и тагувам по нив. Како ќе ме биде после породување не знам. Дали ќе има сила која може да ме задржи да не им се вратам се прашувам. Е до толку сум страствен пушач и не пушам 6 месеци плаката треба да добијам :)
   
  На Dayen, srekice, Lavica2016 и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Aleksandra789

  Aleksandra789 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  411
  Јас сум 18та недела.. до сега немав желба да запалаам.. ама овие денови значииии... незнам се трудам да не запалам ама незнам дали ке успеам. Што велите да си палам со кафе барем :(
   
 3. Charlotte*

  Charlotte* Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2018
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  1.135
  Пол:
  Женски
  Нема да останеш на таа.
  Немој!
  Еве ја 31ва уште имам желба.
  Издржи.
  Од тоа што може бар заштити го, кога веќе од воздухов не можеме...
   
  На cresa-jagoda, FreeMind и ane.bella им се допаѓа ова.
 4. Aleksandra789

  Aleksandra789 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  411
  Абе душо имам страшни напади на нервоза, напнатост, депресии, доживеав сообракајка и ред други психолошки проблеми што стварно мислам дека на моменти полудувам.. незнам стварно ме тера страшно на цигара
   
 5. Charlotte*

  Charlotte* Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2018
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  1.135
  Пол:
  Женски
  Верувам, ама цигарата не е седатив.
  Прашај си сепак лекар . Ако си издржала толку, верувам можеш до крај. :)
  Ја ги пушев од сласт, не на нервна база.
   
  Последна измена: 12 декември 2018
 6. Aleksandra789

  Aleksandra789 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  411
  Претходно и јас со сласт многу си ги сакав ама сега несакам стварно, сепак ке прашам док за секој случај. со лесно мајка
   
 7. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.175
  Пол:
  Женски
  Јас пушев....нит имав гадење, нит повраќав...прелесно поминав 9 месеци, дај Боже сите со лесно да врвите
   
 8. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.248
  Допаѓања:
  26.440
  Пол:
  Женски
  Убаво ти кажа Шарлот не остануваш на една ќе запалиш уште една. Ако сакаш да го труеш плодот тоа е твој избор, али не е негов.
  За стресот земи спа, чоколада и масажа.

  Фала ти.
  Јас иако сум страствен пушач, јас сум и силен поборник против пушење во бременост. Последиците за плодот идат покасно, од бронхоплеумонија до интелегенција. И се тоа е фино научно документирано. Јас тоа можам на себе си да си го направам да цркнам пушејќи, али никогаш на мојот плод или да им пушам дома во затворено.
  Затоа не бидете себични не се работи за вас. Оставете ги во бременост и доење после закажуваме маратон и се труеме до бесвест. Ако јас издржав без ни еден дим со стаж 22 години со цигара сите до една можат без цигара. Мислете на тоа како после се ќе пушиме сто цигари за две минути :)
   
  Последна измена од модератор: 12 декември 2018
  На cresa-jagoda, Feminka22, TeddyGrey и 7 други им се допаѓа ова.
 9. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.617
  Допаѓања:
  5.486
  Пол:
  Женски
  Единствено задоволство ми беше утринскиот ритуал турско кафе горко и цигарчиња. Се додека не забременив дали потсвесно бидејќи знаев колку оваа комбинација е штетна ги оставив и кафето и цигарите. Немав ни мачнини ни поврајќање за да ми се згадат едноставно не ми одеше повејќе. Еве во 5ти месец сум не ми иде на памет да запалам,мм пуши ми сметаат,но познавајќи се знам дека после порајѓај здравје пак ќе им се вратам,премногу ритуално ми беше,како време посветено на себеси...:?:
   
  На Flower123123 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  2.849
  Допаѓања:
  6.149
  Пол:
  Женски
  И јас пушев по кутија ипол дневно до пред една година,па му ветив на мужето дека ќе ги откажам и ги чуркав по 5-6 на ден ама само на работа за да не ме сети :lol: и еве веќе 2 месеци како сум дома немам запалено .Не дека не ме влече него продавница најблиска ми е на 10 минути а несмеам да пешачам ,насилно откажување :rofl:И така у сон си ги чуркам редовно :nod:
   
  На FreeMind и Martka им се допаѓа ова.
 11. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.798
  Пол:
  Женски
  Хахаха и јас во сон! И тоа многу често :rofl: јас ги оставив месец дена пред да останам бремена пушев електронско и тоа оставив еве 8 месеци немам дим земено не ме влече дека и кафе ми се згади па оставив иначе тешко ке ми беше кафе без цигара,сите околу мене пушат само јас и мм не. И ваљда затоа сонувам често дека пушам пак. Здравје боже кога ке си живееме сами со мм и бебе многу полесно ке ми е нема да имам пушачи околу мене :?:
   
 12. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  2.849
  Допаѓања:
  6.149
  Пол:
  Женски
  Јас во сон ама мераклиски ги влечам :rofl:
  Некни кај моите бев и гледам цигарите на тато на маса ,и си викам да му дигнам две ама ми текна не треба трудница без прашање да зема нели :doh:
  А ако прашав мајка ми ќе ме изедеше жива.И така ќе си сањам само :wasntme::lol:
   
  На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.095
  Допаѓања:
  41.121
  Пол:
  Женски
  Јас палев скришно.
  Се криев.
  Од коа се роди не сум запалила.
  А се каам и за тие скришни што ги палев во бременост.
   
 14. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  14.732
  Пол:
  Женски
  Од кого се криеше? Од бебето, од самата себе или од околината за да не те осудуваат?

  Се работи за олово и цијанид. Тоа што вие се криете, не ја намалува штетноста која може да се случи.
   
  На cresa-jagoda и Rebecca_R им се допаѓа ова.
 15. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.095
  Допаѓања:
  41.121
  Пол:
  Женски
  Така правев. Знам за што се работи. Не се фалев, само споделив.
  Не викам дека треба така.
   
  На srekice, FreeMind, drugarka и 2 други им се допаѓа ова.
 16. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.605
  Допаѓања:
  10.616
  Пол:
  Женски
  Јас повеќе од година немам запалено те од како останав трудна и сега дека дојам ама уште имам желба, маж ми кога се враќа од цигарче на тераса го бацувам дека ми е убав мирисот.:D
   
  На srekice и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 17. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.698
  Допаѓања:
  21.161
  Пол:
  Женски
  Јас изгледа единствена сум што веќе немам апсолутно никаква желба за цигара.
  Кога ќе ги осетам мм и мајка ми дека пушеле ми се повраќа од тој мирис и не им давам да ми чепкаат бебе така замирисани т.е усмрдени!

  И нема да запалам ни дур дојам, а сигурно ниту после тоа.
  Година и нешто веќе како немам запалено.
  А пушев и до една кутија дневно претходно.
   
  На Ladyyyy567* и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 18. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  238
  Пол:
  Женски
  Пали по некоја
   
 19. Sofijapanda1

  Sofijapanda1 Активен член

  Се зачлени на:
  14 март 2017
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Девојки моето бебе е 2 месеци...јас сум пушач..кога бев бремена не пушев...а кога се породив палам по 4 5 цигари ..може ли да ми кажете колку е штетно за време на доење :(
   
 20. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.248
  Допаѓања:
  26.440
  Пол:
  Женски
  Исто како во бременоста. Преку млекото твоето бебе од два месеци пуши цигари бидејќи никотинот како канцероген елемент навлегува во млекото. Исто е и со алкохолот и дрогата.
   
  На joy1, 0ли и danichap им се допаѓа ова.