1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цигарите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 15 ноември 2009.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Тоа не е точно, туку се вели забранета кај труднци од проста причина што истражувањата траат 15 години, а е цигара нема толку години на пазарот.
     
    На Frost1 и Jana06 им се допаѓа ова.
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. Од обичните цигари знаеме какви последици може да има. Сите други електронски не се испитани и воопшто за луѓето, а не за плодот и затоа не се 'дозволени' во бременост.
     
    На FreeMind и Frost1 им се допаѓа ова.
  3. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    престанав со електронскатаи се надевам ќе ги прекинам и регуларниве , ама еве два три дена од нив едвај по 2 до 3 во ден некако гадни ми се ... дај боже да ги откажам :D
     
    На Frost1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Сепак ,најдобро е воопшто да не пушиме ако се можи,јас мислам дека течноста што се наоѓа во електронската цигара е многу штетна,посебно ако е со вкус ...:?:
    Можеби не сум во право ама тоа е мое мислење..позз и секое добро:D:hug:
     
    На naturallmess и FreeMind им се допаѓа ова.
  5. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Е-цигарите се општо штетни , неколку пати сум читала дека цигарата експлодирала во устата на пушачот :worried: . Тоа довело до опекотини . Причината не ја знам , веројатно прегревање на самата е-цигара :| .

    Јас сум бремена со трето , пушев со второто , пушам и сега . Не дека не пробав милион пати да ги оставам , едноставно кафето не ми пропаѓа ако не запалам цигара . Се потрудив и од една кутија на ден , стигнав на 10 цигари дневно . Пушев ептен јаки цигари ( 9 , 10 ) сега пушам послаби ( 7 , 6 , 5 ) а се трудам до крајот на бременоста да ги намалам барем во никотинот и катранот да дојдам до 3 . Се имам консултирано со матичниот гинеколог и ми вика секако најдобро е воопшто да не пушиш , ама ако ептен не можеш , барем намали на количината и јачината на цигарите . За сега успевам постепено . Не можам веднаш , малку по малку . Се работи за здрава бременост ( секој човек е различен , така и јас , не препорачувам пушење цигари , без претходна консултација со гинеколог ) .
     
    На Анимал и Frost1 им се допаѓа ова.
  6. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    јас кога дознав дека сум бремена (4+2) си направив едно турско и си испушив 3 цигари за да си се опростам од мојот утрински ритуал. во наредните 2-3 недели земав од мм по некое димче после јадење, а сè на сè имав испушено можеби 5 цели цигари цел тој период. а сега еве ме веќе седми ден како ни едно димче немам вовлечено и пресреќна сум што не ни чувствувам некоја потреба.
     
    На Анимал, Емина1, LucyLu и 2 други им се допаѓа ова.
  7. LucyLu

    LucyLu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2019
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.194
    Пол:
    Женски
    После позитивен тест имам грижа на совест со цигарите. Испушив една ама така ја уживав...
    Темава би ја крстила т'га за цигара :rofl:
     
    На Анимал, simonaanomis, Maja92@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Јас сум 19+ и сеуште пушам, знам дека не е добро ни за мене, ни за бебето ама така си го разбивам стресот.
    Кога бев на првиот преглед докторката ме праша дали пушам и по колку, тогаш пушев по една некогаш и една ипол кутија, ми рече намали ги на пола кутија. И така и направив сега пушам многу помалце од претходно, ама скроз не би да ги оставам додека не осетам дека ми пречат или ми се гади од нив.
     
    На Анимал, Maja92@, LazaLaza и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ти пред здравјето на бебето, така треба. Дур тебе ти е добро и не ти пречат, ич да не му се секираш (facepalm)
     
    На Noemi, MacenceEna, Dana31 и 7 други им се допаѓа ова.
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Јас бев страствен пушач со години немаше шанси да ги оставам. После || не ни размислував да продолжам а со тек на време ми се згадија. Сега сум 20та веќе не ми се гади мирисот ама пак не помислувам дека во иднина ќе пушам. Сакам да кажам ако чекаш да ти се згадат во 19та е касно обично гадењата се до 12та недела..при крај може само ќе ги поднамалуваш... Јас цел живот си викав кога ќе бидам трудна ќе ги оставам иначе нема шанси. Пробај води се и ти по тоа. Не знам зашто лекарка ти дозволила мојата матична ми кажа ни на крак памет да не ми било ниту една да испафкам радинтоа што имала многу случаи со предвремено родени и плус сега со коронава недај боже се може да се деси... извини ма долгиот пост се надевам ќе ти дадам малце сила и храброст да ги баталиш овие неколку месеци :angel:(fingers)
     
    На Maja92@, eta и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  11. LucyLu

    LucyLu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2019
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.194
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш викав после 2 црти дека ќе им се скарам. Паметот само таму ми е :rofl: а и не е баш убаво одеднаш да престанеме :wasntme:
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Убаво е убаво е цигари се оставаат само така...не се тешете оставајте јас 8 години пушам по 1 кутија на ден ајде можете и вие :muscle: :D:D
     
    На Maja92@, kukla21 и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  13. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Јас сум 15+2 и пушам 4 0,4 3 од најслабите да речам...Не ги откажав на почетокот па не верувам ни сега дека ке ги откажам,но не пушам повеќе од 8 на ден...Го сведив на минимум никотинот и катранот а и секако бројот на цигари,иначе пушев по кутија,кутија и пол.
     
    На LucyLu му/ѝ се допаѓа ова.
  14. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    нема кој не можи. јас пушев три кутии на ден, и кога видов две цртки дека сум бремена ги фрлив одма ама сместа. цели 9 месеци не запалив ни една цигара нит тргнав дим. од кога се породив знаев да запалам една или две се до вторта бременост.кога дознав дека чекам второ исто ни една не запалив. јас здравјето на неродено бебе да го ставам пред мојот кејф,не.
     
    На Анимал, Butterfly1107 и pianogirl им се допаѓа ова.
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Има и послаби Карелија 1 со 0.1 мислам и 8 цигари на ден се многу. Ако веќе мораш пуши максимум 3-4 ептен кога имаш потреба, а не од досада. Мада седнете размислете малку дека не дај боже нешто да се деси, грижата оди на ваша совест. Да не збориме колку е штетно за време на доење да се пуши.
    И јас сум пушач и многу ме фаќаат кризи и само си одбројувам уште колку месеци треба да чекам. А како што сакам и второ дете може ќе пушам за 4-5 години :D
     
    На Butterfly1107, tina2018 и Maja92@ им се допаѓа ова.
  16. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Ако ти успееш да не пушиш 3 -4 години тогаш мислам дека нема да имаш потреба да ги почниш пак,нели се самите си правиме,јас се консултирав со гинекологот ми рече ако не можиш да ги откажиш до 7 цигари на ден барем намали ги,па така и правам.:smirk:
     
  17. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Не пушам 2 години. Од денот кога разбрав дека сум бремена. Цела бременост не запалив се породив доев не запалив останав повторно бремена не палам.
    Не дека не ми недостига ритуалот...ептен ми недостига кафе и цигара но здравјето за моето дете е пред се!
    Јас па неможам ни да помислам со прсти умирисани на никотин да допрам бебе. Или па со здивот да го бакнувам. Одвратно.
    Знам дека ке почнам да пушам за 2 и пол години. Со кафе и некоја чашка алкохол. Ако не забременам пак:)
     
    На Butterfly1107, 0ли, tina2018 и 6 други им се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Кога гледам трудница како пуши, одма замислувам и бебе во меше како пуши :tmi:
     
    На tina2018, Maja92@, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Ама јас сакам да си палам по некоја цигара :D
    Обожавам кафе со 2 цигари од сабајле, а најмногу од се ми фали кафана во сабота за ручек со салатичка, узо, похованици и цигарче.
     
    На Butterfly1107, Maja92@, Frost1 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Охо убајни :D
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.