1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цигарите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 15 ноември 2009.

  1. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Пак за мене ќе си кажувам.
    Активен и страсен пушач сум веќе 15-на години. Кога дознав дека сум бремена прво што прашав е дали како пушач сум му наштетила на плодот :worried: ...и тој ми рече- не се секирај ништо не е страшно. Со оглед на тоа дека бременоста ми беше компицирана, особено првите 3-4 месеци и имав средби и консултации со повеќе доктори, мм секогаш кажуваше-пуши жена ми, кажете и да не пуши :!: ...
    Прво д-рот/ката ќе се насмевнеше и потоа следеше објаснување дека неколку цигари во текот на бременоста и не се толку трагичи, битно е да не се претерува и ако неможам да се откажам тогаш да ги намалам, само со кафе на пр., максимум 3-4 цигари дневно.

    Но, тие 3-4 цигари ги сведов самата на една само со утринско кафе, затоа што ми се лошеше од мирисот на димот...всушност во првото тромесечје од се` ми се лошеше, од секаква миризба. :puke:

    После откако ми престана повраќачкиот момент знаев да си запалам по некоја и тоа мераклиски. :$ Дури и татко ми ми викаше- ако ептен ти се пуши запали си цигарче, ништо не му е на бебето од една цигара...

    Но, мајка бе мајка, во последното тромесечје ме фати инает и реков дека нема да пушам...и издржав :muscle: ...не пушев и во текот на лактацијата. Така сакав, така одлучив самата и така ги оставив цигарите по своја желба и иницијатива.
    Да се пофалам и колку сум цврст карактер :lol: само што ќерка ми се одби од доење, по само неколку дена пак почнав активно да пушам. И ќе си пушам се` додека пак не останам бремена.

    Инаку една братучетка на мм, со двете деца додека беше бремнена пушеше, како што и самата викаше-ми иде да ги изедам, ете колку ми се слатки ....Децата и двете се супер, се родија со нормална тежина, без проблеми ама никакви..здрави се како дрен..нормално си се подложни на настинки ама ништо страшно ниту пак сериозно.

    Така што, не ги осудувам бремените жени кои пушат...некои добиваат напади на благо, некои на кисело, солено, а некои едноставно имаат сласт кон цигарите.
    Тоа е тоа, сепак и на крајот секогаш се сведува на она-секој со свој памет :!:
     
    На Lepaaa, okcenzi, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Еве и мојата мајка пушела со мене и тоа во текот на цела бременост, активно значи не 3-4 цигари туку многу повеќе. Па еве сум жива и здрава, за сега :D Како што приметив од сите мамички кои пишале дека пушеле во текот на бременост, ниедна не кажа дека нејзиното бебче/дете има некакви проблеми поврзани со тоа, така да ми се чини и дека не е толку трагично, не?
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Да си кажам и јас, мојата мајка со мене цели 9 месеци си пушела најнормално, а исто и со брат ми и ете и двајцата сме живи,здрави, прави.....значи нема гаранција за пушењето и бременоста, на секој е различно, различни организми, па сите не см еисти, нели ;)
     
  4. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    А што те иритира тебе феминче90, вистината?

    Па пред мене ако пушиш а ми смета можам да ти кажам иди на балкон или бирај јас или цигари па ако одбереш цигари ќе биде чао пријатно ама имам избор а имаш и ти избор ама бебето НЕМА избор зашто не го ни прашуваш а да го прашаш секако нема да ти рече пуши си ти мамичке и труј ме со хемикалии од цигарите, на мојот имунолошки систем баш ќе му годи.

    Дај да не бидеме наивни дека се цигарите корисни посебно со купот хемикалии и вештачки ароми што ги додаваат а сама многу добро знаеш дека се што внесуваш во организмот оди и во бебето затоа што сте практично едно исто тие 9 месеци.

    Жена ми ако сака да пуши додека е бремена има да биде дома крш и лом, за бебче се работи и неговото здравје е 100 пати побитно од моја или нејзина комоција. Јас сум непушач ама одма би оставил цигари чим дојде дете и секако нема пасивно да го трујам.

    Секој родител треба да направи се за да максимизира шанси да добие што поздраво дете а цигарите секако не се еден од тие начини.

    И да не се лажеме не пишале феминки дека имале проблеми со децата додека пушеле, па која е доволно луда да признае таква работа а и кој ќе ти каже точна дијагноза дека ако ти е детето болежливо е зашто мајката го труела со цигари?

    Мене твоето размислување ич не ме нервира ама ми е крајно неодговорно и несериозно :devil: .
     
    На tinkerbelll, srcekrsacka, MSkorpionka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Така, така, XNaN само строго...И за карање е работава...И за мене е тоа неприфатливо. Сум била пушач, сум ги откажала и не верувам ама ич кога некој ми вели многу е тешко, не можам, не се откажуваат, или ај само една, две или три-тоа не е ништо...Се е во главата, па разбирам да немаш волја да ги откажеш во други околности, но трудна? Ако тоа не ти даде волја за откажување, не знам што друго...
     
    На srcekrsacka, girl.23, bebaa и 2 други им се допаѓа ова.
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Мајка ми пушела додека била бремена со мене, и тоа цели 9 месеци. Пред некое време ми го кажа ова и искрено бев малку изненадена.
    Фала Богу се е во ред со мене...и сакам да кажам дека цигарите се штетни, но бебето може да се роди и без никакво влијание, значи сепак зависи од организмот.
    И сепак сум против пушење во бременоста. :x
     
  7. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.293
    Допаѓања:
    101.377
    Пол:
    Женски
    Smoking during pregnancy

    Like drinking too much alcohol or doing drugs, smoking is also very harmful to your health. It can cause serious health conditions including cancer, heart disease, stroke and gum disease. It can also cause eye diseases that can lead to blindness. Smoking can make it harder for a woman to get pregnant.

    Smoking and your baby
    Not only is smoking harmful to you, it's also harmful to your baby during pregnancy. When you smoke during pregnancy, your baby is exposed to dangerous chemicals like nicotine, carbon monoxide and tar. These chemicals can lessen the amount of oxygen that your baby gets. Oxygen is very important for helping your baby grow healthy. Smoking can also damage your baby's lungs.

    Women who smoke during pregnancy are more likely to have:

    •An ectopic pregnancy
    •Vaginal bleeding
    •Placental abruption (placenta peels away, partially or almost completely, from the uterine wall before delivery)
    •Placenta previa (a low-lying placenta that covers part or all of the opening of the uterus)
    •A stillbirth
    Babies born to women who smoke during pregnancy are more likely to be born:

    •With birth defects such as cleft lip or palate
    •Prematurely
    •At low birthweight
    •Underweight for the number of weeks of pregnancy
    Babies born prematurely and at low birthweight are at risk of other serious health problems, including lifelong disabilities (such as cerebral palsy, mental retardation and learning problems), and in some cases, death.

    Secondhand smoke
    Breathing in someone else's smoke is also harmful. Secondhand smoke during pregnancy can cause a baby to be born at low birthweight. Secondhand smoke is also dangerous to young children. Babies exposed to secondhand smoke:

    •Are more likely to die from SIDS (Sudden Infant Death Syndrome)
    •Are at greater risk for asthma, bronchitis, pneumonia, ear infections, respiratory symptoms
    •May experience slow lung growth
    Thirdhand smoke
    New research shows that thirdhand smoke is another health hazard. Thirdhand smoke is made up of the toxic gases and particles left behind from cigarette or cigar smoking. These toxic remains, which include lead, arsenic and carbon monoxide, cling to things like clothes, hair, couches and carpets well after the smoke from a cigarette or cigar has cleared the room. That’s why you often can tell a smoker by the smell of cigarettes or cigars that linger on his clothing or in his home or car. Things like cracking the car window down while you smoke or smoking in another room aren’t enough to keep others away from the harm caused by cigarettes or cigars.

    Breathing in these toxins at an early age (babies and young children) may have devastating health problems like asthma and other breathing issues, learning disorders and cancer. It's important that expecting moms and their children do their best to keep away from places where people smoke.

    Reasons to quit
    The sooner you quit smoking during pregnancy, the healthier you and your baby will be. It's best to quit smoking before getting pregnant. But if you're pregnant, this would be a great opportunity to kick the habit.

    Some women may mistakenly think that switching to "light" or "mild" cigarettes are a safer choice during pregnancy. Other pregnant women may want to cut down on smoking rather than quitting altogether. It's true that the less you smoke, the better off baby will be. But quitting smoking is the best way to help ensure a healthy pregnancy and healthy baby.

    Besides, when you quit smoking, you'll never again have to go outside and look for a place to smoke. You'll also have:

    •Cleaner teeth
    •Fresher breath
    •Fewer stain marks on your fingers
    •Fewer skin wrinkles
    •A better sense of smell and taste
    •More strength and ability to be more active
    Tips to quit

    •Write down your reasons for quitting. Look at the list when you are tempted to smoke.
    •Choose a "quit day." On that day, throw away all your cigarettes or cigars, lighters and ashtrays.
    •Drink plenty of water.
    •Keep your hands busy using a small stress ball or doing some needlework.
    •Keep yourself occupied, too. Try going for a walk or doing chores to keep your mind off of cravings.
    •Snack on some raw veggies or chew some sugarless gum to ease the need to have something in your mouth.
    •Stay away from places, activities or people that make you feel like smoking.
    •Ask your partner or a friend to help you quit. Call that person when you feel like smoking.
    •Ask your health care provider about quitting aids such as patches, gum, nasal spray and medications.
    •Don't start using these without your health care provider's okay, especially if you're pregnant.
    •Don't get discouraged if you don't quit completely right away. Keep trying. If you can't quit, cut back as much as you can.
    •Ask your employer to see what services are offered or covered by insurance.
    •Learn about smoking cessation programs in your community or from your employer. You can get more information from you health care provider, hospital or health department.
    See also: smokefree.gov (1-800-Quit-Now), National Tobacco Cessation Collaborative, U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

    April 2010
     
    На srcekrsacka, girl.23, XMaN и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Нена, јас мислам дека не сите знааат англиски и не требало да го ставаш ова како што си го извадила од некаде, подобро да го преведеш и во кратки црти да кажеш околу пушењето отколку на друг јазик, сепак треба да си го негуваме и зачуваме мајчиниот јазик :!: без наврдеи секако ;)
     
  9. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    се сложувам целосно со тебе ИКС мен, браво на совесното размислување, ете не си жена, нема во тебе да носиш плод, но размислуваш мноооогу подобро и посовесно и погрижливо и поразбрано од многу мајки!!!!!
     
    На srcekrsacka и XMaN им се допаѓа ова.
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Јас не реков дека мислењето на икс мен е погрешно штом толку ме цитирате, туку многу ме изирита начинот на кој што е кажано-полно е со ароганција и заповеднички напишано.Жената во бременоста се соочува со многу промени и откажувања и ваквиот начин на разговор не и помага полесно да ги преброди.
     
  11. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Не сум воопшто арогантен туку многу јасен што можам и што не можам да прифатам во животот.

    Да направам компромис и да прифатам жена ми да пуши ако многу ја сакам можам (иако низ заби) ама да прифатам мое односно заедничко дете да стане активен и пасивен пушач нема никогаш да прифатам и за тоа не сум спремен да направам компромис.

    Тоа не значи дека ќе и кажам ти од утре не пушиш инаку јас си одам туку тој муабет мора да биде направен и расчистен многу пред бременоста и со нејзина дозвола и желба ќе направам се да и помогнам да остави цигари ако е пушач, значи нема да ја оставам тек така да се мачи сама и активно ќе и помогнам на секаков начин да остави цигари без да се изремети ради тоа.

    Мислам дека ти е сега појасно на што мислев и не мешај јасен став кон некој проблем со ароганција затоа што не е така :).
     
    На HeidiDiWalt и girl.23 им се допаѓа ова.
  12. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    И јас се согласувам со мислењето дека цигарите треба да се остават во текот на бременоста и по неа.Многу мои бремени пријателки имаат теза дека со оставањето на цигарите мајката преживува стрес а со тоа и бебето и дека треба да си продолжат со пушење.Јас не сум пушач,но свесна сум дека сум била пасивен пушач бидејќи дома сопругот пуши,а пред да се омажам живеев со мајка ми и брат ми и двајцата страствени пушачи.Мене секогаш ми се гадело од цигари.Не ги разбирам пушачите.А уште помалку ги разбирам бремените жени што пушат.Пред два месеци се породи моја блиска пријателка која си пушеше најнормално во бременоста.Нејзиното бебенце се роди пред закажаниот термин и со многу мала породилна тежина.Сега не пуши веќе два месеци и бебето си напредува.Не знам дали е од цигарите,но знам дека и она се чувствува малку подобро.Мојата најдобра другарка кога дозна дека е бремена пушеше по неколку цигари на ден се додека не ги откажа.Ја роди ќерката и ја дои и се гордее со себе сто веке една година нема запалено цигара.Никако не ми оди тоа трудна со цигара :puke:
     
    На XMaN и girl.23 им се допаѓа ова.
  13. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    јас мислам дека треба да се остават...кога ми рекоа дека сум бремена прво што направив е цигарите во канта :!: но и после спонтаниот јас не препушив дури сега бе :fubar:

    да се вратам на темава мојата братучетка (на братчет жена се мисли) пушеше цела бременост и иако и зборев дека не треба-како на зид да си зборев :!: што беше најтрагично она го изгасна цигарот и отиде да се порага (царски рез оправдено) мислев дека додека дои ке прекине-ЈОК БРЕ она си пуши уште..срека што оваа маленково срценце е здраво и не му е ништо (не дај Боже)

    но додека спротивно на тоа е една комшика која цела бременост се криеше од маж и ке дојде кај нас една кутија за два сата бес памет у глава дека така полошо прави на детево се се тешеше демек нишо нема да му е...епа драги мои детево е 2 години ама колку има по болници лежено и идено за тие години толку се нема смеено :( така да трудници фрлајте цигаре и мислејте на животот на вашето дете кога не мислете за вашиот :!:
     
    На srcekrsacka, XMaN и girl.23 им се допаѓа ова.
  14. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    не само бремени жени кои пушат ми се нееодговорни спрема своето бебе, туку не можам да замислам кога мајката има 1-2-3 годишно детенце, а си пуши пред него, дали дома, дали надвор (па чадот оди и во него), како да не знае за ПАСИВНО пушење. Каков родител си ако на тоа мало, недоразвиено суштество унапред го труеш (како малку да имаме загадување на воздухот и храната).

    пс. за икс мен, што го нападна некоја феминка, од кога реалноста е ароганција?
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  15. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Ете Грл, да ти посочам штпо ме изиритирало.
    Овој дел може да се каже ни милион други начини кои ќе бидат поприемчиви за уши.Мене како женско, ваквиот начин страшно ме иритира, а за тебе не знам ;)
     
  16. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Значи ти не се буниш дека не сум во право туку начинот на кој тоа сум го кажал, па што не кажа одма ;).

    Јас можам многу дипломатски да ја кажам истата работа (без да те иритира) ама не сум женско туку машко и си ги кажувам работите какви што се без многу кривини :). На жена ми секако нема да и кажам дека е себична туку ќе ја фаќам на други финти (ќе ја цифрам, ќе ја тинтрам, си знам јас како треба :D), ама ако не помага епа ќе мора малку пооштро :D. Ама многу е важно да остави цигари додека е бремена :). Мене ми е битно да ја постигнам целта бебчето да ни расте здраво (пошто ќе го ставам на тренинг од мало ко мене татко ми што ме тренирал) а тука се цигарите комплетно контраиндицирани :) . А може ми се падне и таква која самата ќе и текне дека треба да остави цигари па да не морам воопшто да интервенирам :).

    Впрочем не е битна формата туку ефектот, ти се фаќаш за зборови а јас за акција и тука нема да се разбереме.

    Поздрав :)
     
  17. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Икс мен, јас и многу погоре напишав дека не е дека се се слагам, не си прочитал :)
     
  18. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    XMaN може женат ти ќе е непушач па уште поубаво за тебе.
    Инаку јас сум пушач,не страствен да се разбереме,пушам по 3-4 цигари на ден,некогаш и со две поминувам.Ама истиот момент кога ќе дознаам дека сум бремена,и се додека се дои детето,за цигари нема да сакам да слушнам.Па ако не запалам 2 години,после сигурно и дека нема ни да сакам повеќе :D
     
    На girl.23 и XMaN им се допаѓа ова.
  19. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Може, ама мора да се мисли и на другата варијанта :D.

    Ти со 3-4 цигари на ден скоро си непушач, обично слушам за кутија до две на ден :D.

    За остатокот што го напиша респект :clap:.
     
    На Iva-Mici му/ѝ се допаѓа ова.
  20. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    сестрата на екс, дури беше бремена си пушеше најнормално, а медицинско лице е , докторка :fubar:
    и се чудев и не мозев да се изначудам себична до максимум, е***ти докторката :tmi:

    инаку додека мајка ми била брамена со мене и со брат ми, се отказала од цигарите, кафето
    (за алкохолот да не зборуваме) :wasntme:
     
    На XMaN и girl.23 им се допаѓа ова.