Цигарите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 15 ноември 2009.

 1. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.802
  Пол:
  Женски
  Се приклучувам кон мајките кои ги оставиле цигарите за доброто на нивното се` уште неродено дете.
  И јас мислев дека ќе ми биде тешко, ама не е така, ако се сака се` се може, треба само да се има цврста волја или доволно е само да помислите дека преку вас детето се` прима, а димот од цигарата кои Вие го вдишувате оди директно и кај него. Греота е.
  Како поминуваат неделиве и како расте детето во мене не ни помислувам да запалам цигара. Со првото пушев чат-пат по некоја цигара, ама сега имам поголема грижа на совест од претходно и мило ми е што се гадам од самата помисла на цигара.
   
  На Hipica, blond и pufi-cufi им се допаѓа ова.
 2. Kande

  Kande Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  4
  Здраво Феминки...Јас сум 10 недела од мојата бременост и бев пушач претходно.Денот кога дознав дека сум бремена ги фрлив цигарите а кога ке ми текне дека само една недела пред да дознаам бев излезена и за неколку саати испушив една пакета сеуште си сум многу лута на самата себе но тоа неможам да вратам ништо назад.Кога ке ми текне дека една моја другарка бевме излезени како 5 дена пред да се породи и испши за таа вечер скоро една цела пакета, само што ја гледав се осетив себична затоа што не можев да му помогнам на бебувчето, а кога дојде време да излезе тоа беше два дена на кислород ;( .И јас сум била пушач и знам како е кога некогаш ке сакаш да запалиш цигарче со мерак а и не сум многу задоволна со тоа што ке кажам дека сум била пушач, но мора да се има силен карактер за тоа мало бебуле биде безбедно...Голем поздрав до сите мајки кои престанале со пушење и оние кои се обидуваат да престанат!!!!!!
   
  На XMaN, tinkerbelll, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.582
  Допаѓања:
  21.626
  Пол:
  Женски
  И јас бев пушач од мојата 15 година . Беше непоимливо да не запалам цигара во текот на денот.
  Сабајле со првото кафе најслатко ...
  Кога дознав дека сум бремена веднаш ги оставив цигарите :) Зашто да го трујам бебето со отрови :|
  И планирам никогаш повеке да не запалам цигара, Кога сега можам да не пушам , така ке можам и понатаму да непушам!!!!!
   
  На Kande, koritsaki, XMaN и 2 други им се допаѓа ова.
 4. mrazulka

  mrazulka Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  6
  i jas pusev od 15 godini,slomiv raka ednas za cigari hehehehhe,znaete kriza ova ona,samo edno znam koga mu go vidov srcenceto kako cuka,ni cigari ni nisto,no i mi se povraka od niv.......
   
  На Kande му/ѝ се допаѓа ова.
 5. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.672
  И претходно имам пишано, пак ќе пишам. Бев страствен пушач. Минимум една кутија дневно. А деновите кога бев на работа, само на работа пушев една кутија. Кога останав бремена веднаш ги намалив на едно-две на ден, преку еден ден, кога како. Така една недела бев. По таа недела ми дојде паметот, т.е сериозно си размислив за моето задоволство од цигарите и штетата на нероденото бебе. Ги оставив.
  Еве малиот има 6 месеци, а јас сеуште не сум запалила цигара. Ми се гади од нив.
  Како ли сум можела толку многу да пушам? :fubar: :fubar: :fubar:
   
  На Anouk, Kande и MacenceEna им се допаѓа ова.
 6. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  43
  Дали сум бремена?

  Сакам да прашам дали додека си бремена смее да се пуши цигари? Знам дека е штетно за бебето, но дали е дозволено 2-3 цигари дневно повеќе не? Мислам дали има некој кој што пушел цигари додека бил бремена? :?:
   
 7. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  Дали сум бремена?

  Јас не сум мажена но мајка ми, ми има кажувано дека цела бременост пушела додека ме носела едноставно неможела да ги одкаже ,и еве ме здрава права ништо не ми фали но сепак не е убаво но кој како си сака
   
 8. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  728
  Дали сум бремена?

  Има некои мајки во бременоста пушат па раѓаат здрави деца ова во поголем процент али има мајки кои не пушат а имаат ризични бремености спонтани предвемени породувања и деца со деформитети а ти кога веке знаеш дека се штетни добро би било да ги мавнеш
   
 9. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.672
  Дали сум бремена?

  Јас кога дознав дека сум бремена ги оставив цигарите! Без се се' може ако се сака. Мој совет е на почетокот 1-2 дневно за да не ти дојде ептен како пок, а потоа ич не пуши!
   
 10. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  581
  не можам да престанам да пушам :worried: не дека по цела кутија никогаш и не сум била стравствен пушач..ама ете не можам :worried:
   
 11. Afrodita25

  Afrodita25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  71
  Барем првите три месеци додека трае органогенезата е добро да не се пуши. Бев пушач но кога разбрав дека сум прекинав. Се случува сега понекогаш на 2-3 дена еднаш да запалам една цигара
   
 12. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.116
  Допаѓања:
  16.425
  Пол:
  Женски
  Ме нервираат жени особено бремени жени кога ќе речат-не можам да ги оставам, страствен пушач сум, сум пушела по кутија дневно. Тоа се слаби карактери според мене а и неинтелигентни (се извинувам ако некој се почувствува навреден, но тоа е мое мислење). И ме иритира кога некоја ќе рече, ах јас пушев и на бокс дури па еве го здраво право е. Дај боже сите деца па и сите ние да бидеме здрави, но последиците од пушењето можат да дојдат подоцна, симптомите можат да бидат присутни во телото без ти да ги приметиш. Не дај боже се може да се појави, од слабокрвност, астма, преголема влакнетост итн.па до леукемија, церебрална парализа и сл. Значи не мора да се појави ништо од горенаведеното, но зарем една мајка при здрава свест би го ставала на ризик здравјето и животот на своето сеуште неродено дете само за задоволување на свои страсти-цигарите? Срамота за таквата мајка. Еднаш видов таква мајка на факултет, со стомакот до заби а запалила цигара. Леле "фраерката и зависникот од цигари", не може да се воздржи, како не. Се згрозив, во исто време вриев од лутина, да можев ќе и залепев една да се освести.
  Во животот ни се закануваат многу опасности, нечист воздух, нездрава храна, неисправна вода за пиење, па зар мора и свесно да си наштетуваме себеси и на идниот живот кој ќе го донесеме на овој свет?
  И какви само три месеци да не се пушело, цела бременост е забрането да се пушат цигари и да се седи во соба каде се пуши.
   
  На Waka-waka, vinozito1, tinkerbelll и 3 други им се допаѓа ова.
 13. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.582
  Допаѓања:
  21.626
  Пол:
  Женски
  Цигари и бременост не иде
  Па зарем да бидам себична и да го трујам ни криво ни должно бебето уште во мешето :fubar:
  Една познаничка ја помина цела бременост со цигарата во рака ...и бебето се роди 2200 гр. а родено на термин :( И сега додека го дои исто пуши :|
  За мене е себично и неодоговорно :x
  И јас пушев пред бременоста по кутија на ден , ама кога дознав дека сум бремена одма ги оставив и не ни помислив да запалам .
   
  На Bozica1980, Pepaaa, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. edna.mode

  edna.mode Активен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Ako treba da bide - ke bide! Znam majki sto pusele marihuana, pa rodija zivi i zdravi deca, druga pak pod stakleno zvono e, pa nikako da rodi zivo i zdravo dete. Jas pred da ostanam bremena pusev kutija na 2-3 dena. Sega palam edna cigara na 2-3 dena so kafe i toa mnogu mi pomaga da odam po golema nuzda.
   
 15. Mala-volsebnicka

  Mala-volsebnicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  33
  Нема изговор да не се остават цигарите во тек на цела бременост, одеднаш ако се оставеле било стрес за организмот како па да не чисто оправдание .Јас преку ноќ од 1 кутија на ден ,2 цигари во еден ден и третиот ден кога ми потврдија бременост на ехо не запалив веќе цигара.
  Се е само изговор во тоа неможе никој да ме убеди
   
 16. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  402
  Јас не можам да се наречам пушач бидејќи пред да останам бремена палев по 1 цигара на неколку дена и тоа онака со друштво. Откако останав бремена кога ќе осетам чад ми се згадува. Немам се разбира запалено цигара а и не ни мислам дека ќе запалам ниту кога ќе дојам бидејќи стварно сметам дека не е добро и убаво, па ниту примерно да се пуши за време на бременост, па ни со мало бебе или дете дома.

  Абе генерално не е убаво ни за себе ни за луѓето околу себе, па камо ли за неродено бебче.
   
 17. H.e.L.e.N

  H.e.L.e.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  213
  јас да ви казам спагам во групата на ,,страствени пусаЧи,, 6 години по ред пусев по една кутија дневно но откако направив тест и видов дека сум бремена си реков толку доста е па не е повазно насето задоволство отколку здравјето на насето дете зарем не!? и не дека не ми се припусува по некогас ама секогас кога ке ме фати криза си се подцекам за која приЧина престанав ;)
   
 18. auroraa

  auroraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  837
  И јас си имам проблем со цигарите но поради бебчето полека полека ги оставам. Пушам 6 години и не ми е баш лесно но еве се обидувам последнава недела скоро ич непушам или на два дена една цигара.
   
 19. tinavip

  tinavip Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  52
  :smoke: :smoke: :smoke: пушев во првата бременост по 1 кутија на ден.....фала богу се беше во ред со бебчето.....сега веке е 7 годинки...... :) :) :)
   
 20. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  354
  јас бев страсвен пушач и кога дознав дека сум бремена моментално ги оставив и ден денес непушам ,а сум против да се пуши и за време на бременоста и кога се дои