Цигарите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 15 ноември 2009.

 1. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  395
  Јас има проблем на оваа тема :tmi:
  И јас сум во групата на страсвтени пушачи...сега од кога дознав дека сум бремена...со кафе и после јадење палам по една цигара...знам дека не е убаво но ме тера..,
  со првото пушев само по 4-5 цигари...сега сакам ич да не пушам но не ми оди некако... :sweat:
   
 2. tinavip

  tinavip Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  52
  во првата бременост по слатко од цигарите немав.........пусев по 1 кутија на ден.....еве и сега се обидуваме за фторо и пак неможам да ги откажам........... :devil: :smoke: :smoke: :smoke: :smoke:
   
 3. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.892
  не сум пушач и сум многу против пушењето во бременоста...
  комшивка моја пушеше кога беше бремена и бебето се роди целото во дим (кожичката му беше шарена , некаде бела некаде кафена) ептен беше греотка бебе најмило со шарена кожа...се исчисти после ама она што јас го видов до ден денес ми е во глава...

  има многу добра емисија на nacional за мајки што пушат во текот на бременоста и какви се опасности ги демнат нив и нивните неродени деца...
   
 4. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  108
  никако не можам да ги сфатам пушачите какво ли е тоа задоволство да вовлекуваат смрдлив чад и отров наместо чист кислород и притоа да сте горди на тоа?!?! дуваат у вис, тресат цигарите, ги прчат и рацете и прстите- небаре држат волшебно позлатено, драгоцено, миризливо стапче, а оно гнаса надворешна, а и внатрешна за организмот и кај свесно се трујам и знам дека ништо не праам за себе со тоа што пушам, туку и во бременост ли бре? па што е должно тоа душиче да се труе внатре во тебе? не ми е јасно каква совест имате вие мајки што пушите и во бременост? Посебично од тоа здравје!! Јас бре во бременост шубе ми е да јадам и пијам во туѓи куќи од хигиенски причини, и да не набројувам како и не одам во туѓи вц-иња па макар и во гаќи да извршам нужда! Едноставно така ми иде одвнатре, совеста не ми дава. А они цигари си пушат- браво! Или ќе слушнам, со првото во бременост откажав цигари- 30кг се здебелив ради тоа, е со второто си продужив со цигарите и ставив само 15кг.! СРАМОТА!!!
   
  На emilijamak, zalosna, irena.1 и 6 други им се допаѓа ова.
 5. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  47
  многу сум против цигарите за време на бременост и додека се дои бебето затоа сто никотинот се излацува преку млекото нели е гревота усте неродено да се труе со цигари.инаку и јас бев пусац,ама кога дознав дека сум бремена ги оставив цигарите и од тогас скоро 7 години сум раат
   
  На ikame му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  и јас бев иста како тебе
   
  На nevesta му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mace31

  mace31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  59
  luge jas otkoga sum trudna neznaete mi se ide cela kutija da ja stavam vo usta i od ednas da ja ispusam,me karaat doma a nemozam naprotiv poveke mi se pusi i ludilo me faka ako ne zapalam
   
 8. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.537
  Допаѓања:
  5.414
  Пол:
  Женски
  Што не ќе прочитам веќе на форумов. :o Јас мислев дека само за цигари правиме муабет тука, а тоа да ти имало и други пороци. С-Т-Р-А-Ш-Н-О!!!!

  Ги прочитав сите мислења, од прво до последно. И не ми се верува дека повеќе мајки има кои пушеле и го поддржуваат тоа отколку мајки и девојки кои се против. Мислев ќе наидам на најмногу 5 мислења со поддржувачка содржина ама сум се лажела, за жал. :tmi:

  Незнам што да кажам, нема нешто поодвратно од бремена жена со цигара во уста. Јас незнам каде живеете, па по секоја цена ли треба да правиме одредени работи? Сите МНОГУ добро знаеме дека СЕ ШТЕТНИ, и незнам што не е јасно овде. И нема, значи колку и да барате НЕМА ОПРАВДУВАЊЕ!!!

  Јас незнам што мајки ќе бевте, без навреда, ама СВЕСНО да си го трујам сопственото дете е крајно несовесно. Се тешите дека ништо не му било на детето, ама еве постојат примери и дека може да му биде нешто и? Значи вие свесно и упорно одите на ризик? Ако биде ок супер, ако не биде ќе си се тешам дека нема врска, не е од цигарите а?
  Секој со свој памет ама мене ова ми е страшно. Има луѓе што цигарите без никаква мотивација ги откажале без проблем, а вие незнам што поголема мотивација чекате од сопственото дете што ви е во утробата.
  Јас нема да дозволам некој до мене да седи и да пуши кога здравје понатака ќе бидам бремена, мислам дека секој чекор ќе го пазам, а не па јас да земам да пушам или па кога ќе се роди во истата просторија некој да ми тегне цигари, па кој сака нека е, се има да картирам.
   
  На emilijamak му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  108
  а бе она ќе го роди здраво и право, ама колку тоа бебе, дете, па и подоцна како воздрасна единка ќе биде здраво и право !? за раѓање ќе се роди, ама факт е дека е најбитна основата врз која ќе се изгради имуниот систем на тој човек!
   
 10. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  :^) казими само дали нетие зал за бебето ? и јас пусев и за 3 мој бремен.... јас цим дознав дека сум бремена одма ги оставив цигарите грев ми је да си го трујам бебето а и кога го доус бебето не цини да пусис па камоли во тебе кога е јаоооооо батали молим те то г.... одма
   
 11. mace31

  mace31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  59
  се ми е јасно и се мразам поради тоа, ама зависник сум од нив веке и гледам полека полека да ги намалам, незнаес како се осекам, ке биде ке ги остаам мислам дека, само незнам кој го измислил ова пусење
   
 12. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  :sweat: незнам како да ти помогнам или писоветувам :( пробај барем да ги намалис пробај пола цигара испусија и рестот фрлиго не морас до крај да ја допусис мисли на ове не да заборајс до утре и дозата да си ја дуплирас и по 2 кути да пусис . поделиги тије 5- 6 цигари во денот и купи некој слаби цигари.само да ти казам на детето од 6 до 12 недела најпојце му стетат цигарите посто тогас поцнува да цука срцето и да му се офурнуват рацете прстите оците органите
   
 13. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.086
  Допаѓања:
  20.519
  Пол:
  Женски

  Mace31 дали ќе пушиш или не никој неможе со сила да те натера, и ќе се криеш и ќе пушиш. Знам имав една таква покрај себе. Ама ај прашај го бебушот дали му прија никотинот што сега му го сервираш. Знаеш ли кој се опасностите од пушење во текот на бременост? Мало бебе, односно бебето побавно ќе се развива, тоа е посебно ако продолжиш да пушиш кога ќе почнат да се формираат органите на бебето. Ај да ти подраскажам за мојава другарка. Си пушеше цело време, на секое прекорување следеше коментарот -абе ајде сега, сакам ама неможам да ги оставам-ееее колку жени пушеле за време на бременост, па родиле-само по 4-5 пушам-Трајанка ми рече ништо не е- Петкана ми рече и она пушела па што и така натаму. И знаеш што се случи мојата другарка се породи во 7 месец (значи Трајанка и Петкана си го истерале своето ама мојава пред време). И сега кај порано родено, па уште и си подзаостанувало околу 10 дена во развојот (така кажа докторката) и знаеш што ти значи борба за живот на бебушов, драма да преживее, па еден период во инкубатор. Е мојата другарка ќе си гризнеше од газот во тие денови, значи никој не викаше по неа. Никој не и рече дека ти пушеше бебето заостанувало во развој, ама грижа на совест, па следеше и депресија.
  Не се потресувај, не сакам да те плашам сигурно нема и тебе да ти се случи, ама собирај искуства од други.
  Стрпи се аман, наркомани успеваат од дрога да се излечат, па ти неможеш од едни цигари и тоа на неколку месеци.
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mace31

  mace31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  59
  фала ти срце еве ви ветувам дека ке пробувам со триста маки да го оставам
   
 15. ubavka1

  ubavka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2013
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  355
  и јас бев пушач можи не по една кутија на ден ама приближно а одкако дознав дека сум бремена мислев дека не ке можам да ги оставам ама почнаја самите да ми сметат кога разбрав дека сум бев вејкем скоро 5 недела а дотогас како си ги терав ко напротив повејке послем тоа ги намалив да сега мози да се слуци само да тргнам некој пат од цигарата на мм кога ке си дојди од работа кога ке го видам а самата да земам да запалам цигара или целата да ја испусам не а познавам една сто кога била бремена пусела по две пакети на ден па сега керка е е вејкем 19 години лепотица права нисто не и фали така да ако сака господ се кебиди како треба само тој да биде со нас и да не чува
   
 16. ilence

  ilence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  85
  Значи вака,немам против ништо пушачите ама никогаш не се мешам,секој си одговара за својте постапки,а ова дека се породила предвреме или што заостанувало 10 дена-----нема никаков доказ дека е до пушењето,колешка моја непушач па се породила во 7 - ми месец,братучетка моја пушач детето напредно беше 26 недела а вика гинекологот константно -понапредно за две недели одговара за 28 г.н. .Неспоредливо е секој со свои случувања и ксмет :emo:
   
  На okcenzi и ubavka1 им се допаѓа ова.
 17. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  395
  ПУШЕЊЕТО И БРЕМЕНОСТА

  Бебето во матката добива сè што му е потребно (храна и кислород) од својата мајка. Пушењето не само што го изложува фетусот на токсини од цигарите, туку и ја уништува плацентата.

  Кога едно лице пуши, дел од кислородот во неговата крв се заменува со јаглерод моноксид. Ако пуши бремена жена, нејзината крв и крвта на нејзиното неродено бебе содржат помалку кислород од нормалното. Резултатот е забрзан срцев ритам кај бебето и тоа се бори да добие доволно кислород.

  Во чадот од цигарите се содржат токсични супстанции, кои што го спречуваат нормалното функционирање на крвта. Тоа се одразува на плацентата.


  :!: Запомнете: И пасивното пушење влијае лошо врз вас и врз вашето неродено бебе. Никогаш не е предоцна да престанете да пушите. Бременоста треба да ве поттикне да го направите тоа, за да не страда и вашето бебе.
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 18. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.086
  Допаѓања:
  20.519
  Пол:
  Женски
  ilence јас никаде не напишав дека предвременото породување е резултат на пушењето. А побавниот развој на плодот како резултат на пушењето е медицински докажано да, како резултат на помалку кислород. Кај другака ми се испреплетија работе. И да, стотици трудници ќе бидат пушачи и никому ништо, ама кај 101 ако се појави проблем цел живот ќе ја гризе совест, немора никој ништо да и пререче. И никој на никому не му се меша, овде кажуваме свои мислења и разменуваме искуства.
   
 19. ilence

  ilence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  85
  Irena.1 незнам зошто толку си ставила на срце за тоа што го пишав. Не те прекорив за тоа што си го пишала,и јас само си го оставив своето мислење ,а и нигде не напишав дека ти ги осудуваш тие што пушат за да ме цитираш......
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.944
  Пол:
  Женски
  Јас не сум пушач...инаку во присуство на пушачи многу ми смета, добивам главоболка, мака ми е.
  Едноставно на некого можеш да кажеш на некого не-зошто погрешно ќе сватат. Затоа си се тргам на страна и готово.