1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цигарите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 15 ноември 2009.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Не бре какво ставање при срце, какво замерување. Во твојот кометар јас бев цитирана па затоа помислив дека мене ми се обраќаш. Се почувствував не разбрана за тоа што го имам пишано, па затоа имав потреба да дообјаснам. Се си е во најдобар ред ;)
    Инаку да ти кажам искрено порано им зборев, демек штетно е не пуши му штетиш на бебето, ама веќе не. Баш сега имам трудна во моја близина и кога ќе запали јас си се тргам без никаков коментар.
     
    На ilence му/ѝ се допаѓа ова.
  2. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    pred edna nedela imav edna prijatelka na kafe i kako i sekoja bremena zena muabetot bese so simptomite kako osekam sto imam, mi vika breeeeeej ama si se zagrizila jas tri deca rodiv vo trite bremenosti pusev, zdrava prava kako koc , pa eve gi nisto ne im fali ...so maz mi podocna ja razmozgavme temata i komentarot bese ednoglasen, krajno neodgovorno, sebicno i neosvesno od nejzina strana, si se cudam i si mislam, definitivno sekoj na ova planeta ne zasluzuva da bide roditel
     
    На MacenceEna и zalosna им се допаѓа ова.
  3. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Зошто пушела во бременоста не заслужува да биде родител? :o

    Глејте си работа и гледајте какви родители ќе бидете вие, не си земајте за право да судите ако некоја пушела, па уште такви коментари да кажувате. Можеби таа правела милион други работи за своите деца кои ќе ја направат подобар родител, одошто некоја што мисли дека ако не пушела во бременоста ги заслужува сите медали.

    На форум сите совршени, како така се собравме на едно место. :)
     
    На Lepaaa, okcenzi, Едно Чупе и 2 други им се допаѓа ова.
  4. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    denot se poznava po utroto taka i roditelskata griza i odgovornost se stava vo prasanje koga se raboti za pusenjeto vo bremenost,....zenata ne ja poznavas dobro za da sudis, djabe e da se pravis mnogu dobra majka i da pruzis griza odkoga ne stavas prst na glava i go trovis fetusot vo utrobata bez cuvstvo na griza i sovest, nie ovde ne sme na forumov da sudime ovde sme da davame svoi mislenja, a toa koj kako ke si ja tera bremenosta negov problem, zatoa se poveke poteskotii se ima za da se odrzi zdrava bremenost i se poveke se ragaat deca so zdravstveni problemi, e aj ke velime ne e od cigarite, ne e od ova, ne e od ona od sto e????
     
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Емилија, ова не е мислење, ова е судење и тоа од потешките. Ако имаш доблест требало да и го кажеш ова во лице, покрај тоа што има 3 деца да видеш како ќе реагира.
    Јас не викам дека е убаво трудница пред пораѓај со стомак до заби и цигаре во рака, самата слика не е убава ама дека не заслужува да биде родител? Дали си свесна воопшто? Мене не ме интересираат другите делови за тоа каква мајка е она, зборуваме конкретно за твоето обвинување. Замисли ти утре да му даваш храна со глутен на бебето кое има само 4 месеци и некоја да дојде и да ти каже не заслужуваш да бидеш родител!!! Пример беше ова, ако воопшто може да ме сфатиш.

    За мене на пример и сексот во бременост без кондом е неодговорност. А тврдам дека 80% од бремените го практикуваат, дали тоа ми дава мене за право да кажам дека не заслужуваат да бидат родители зошто го изложуваат бебето на бактерии и инфекции?

    Никој никаде не рече дека цигарите не се штетни, не само во бременост, туку воопшто. Ама изјавите од тој тип како твојте се на исто рамниште.

    Поздрав и секое добро, посакувам да бидеш совршена мајка без ниедна грешка. :!:
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bebe.Marta2

    bebe.Marta2 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2013
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    35
    E vaka da vi kazam.. postrsen pusac od mene nemase, po dve kutii na den... kogq doznav deka sum bremena si mislev deka nema da uspeam da se otkazam ama koga sakav da ja zapalam cigarata nesto od vnatre ne mi davase... znaci cigarite stoea do mene celo vreme ne sum gi ni frlila ni iskinala ama ne sum ni zapalila ni eden dim do sega eve 33 nedela... se se moze i se e do psiha taka da ne se vadete, ne deka ne mozete tuku ne ste dovolno cvrsti kako karakteri, ne ve osuduvam ama nema covek sto ne moze da napravi nesto, mn volja i zdrava misla mu e majkata. Pozz
     
    На zalosna и Lovely93 им се допаѓа ова.
  7. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Јас фала богу не сум пушач, ама и да бев, мислам дека помислата дека носам мало невино суштество во утробата кое е зависно од мене и моите (не)здрави навики, би ми била појака од желбата за никотин.
     
  8. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.081
    Пол:
    Женски
    Јас не сум страсен пушач, и онака пушам слаби цигари по пола кутија денот. Кога ќе бидам трудна, се си мислам дека ќе си купам една кутија нај нај нај слаби што постојат, и ќе ја тегнам една кутија 9 месеци, т.е. ако некогаш фати криза за цигарче, онака колку да се рече. Или електронска ќе си купам за залажување. А може ич нема да пушам, ќе видиме како ќе ми биде тогаш за тогаш.

    И јас не сакам трудници, страсни пушачи. Знам дека има безброј случаи кај што цигарите никако не делувале на бебето, ама не личи шо знам. Препорачувам на трудниците-пушачи кои не можат да откажат, да си купат Родео Силвер, кои имаат никотин колку да се рече, и по една со кафето, колку да не ве фаќаат кризи. Оти ако не дај Боже нешто да не е во ред со бебчето, и да не е поврзано со цигарите, секогаш би ме јадело грижа на совест.
     
  9. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Не барајте жени кои родиле здрави деца а пушеле за време на бременоста. Не бидете вакви слаби личности. Да, живот без цигари постои. Ако го сакате вашето дете, откажете се. Можеби ви е тешко тоа да го направите, но можете.
    знам дека не ми е местото овде :wasntme: :$
     
    На Spidy и zalosna им се допаѓа ова.
  10. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    А пошто си сигурна дека децата од жените пушачи не се здрави деца?
    Јас знам еден куп примери за жени кои пушеле и родиле здрави и прави деца и за жени кои не се пушачи пак родиле болежливи деца,значи пушењето не е мерило за тоа какви деца ќе се родат,побитна е исхраната во бременоста и витамините кои се консумираат отколку дали си пушач или не.
    Инаку јас бев пушач ама и за двете бремености не пушев,не дека бев бремена па да го "заштитам" бебето туку затоа што не можев да поднесувам цигари ;)
     
  11. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Сакав да ве прашам, јас сум пушач, досеа пушев по 1 кутија на ден, ама сега некако и не ми се пуши толку, неможам да ги прекинам ама скам да земам послаби, што мислите за родео слимс или било какви слимс? или какви ми препорачувате слаби цигари во бременоста?
     
  12. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Не го реков тоа. Само реков дека не вреди да си го гушиш сопственото дете затоа што ти си слаба личност.А и ризикот сепак е поголем и не може да се каже дека е здраво.
     
  13. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    не сум пушач али знам дека доколку жената пушела многу пред бременост, во бременост не треба да ги остави целосно цигарите туку да ги сведе на минимум на пр 4-5 дневно, бидејќи и без нив со нивно нагло одстранување се штети организмот. тоа е најмалку што можи една мама да направи за своето малечко.. поздрав
     
  14. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Јас не сум пушач но мислам дека тие слимсот се најслаби....Гледај што помалку да пушиш приер до кај 3 цигари дневно колку да не ги откажиш наеднаш,но ако можиш по одредено време откажи ги подобро за тебе знаеш :D Здравје ќе дојде и бебето па и во неговата просторија нема да треба да пушиш и ќе немаш ни време хехехе ...Ајде па со среќа :)
     
  15. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Зедов најслаби цигари хахаха и неможам да пушам. На сабаље пред да јадам било што ми одат цигари, ама откако ќе јадам нешто, леб или било што после секоја цигара киселиниии ми се јавуваат и веќе ги гаснам, забележав дека од цигарите ми се прават киселини и колку од мисла 1 двапати да тргнам и ги гасам..
    Убаво вака што испадна :) Поздраво и за мене и за бебето. А сама никогаш немаше да ги откажам.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Strumfeta17

    Strumfeta17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2013
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    132
    Се што е умерено не му штети ниту на детето ниту на мајката. Неможеш да бараш од некоја особа која пушела со години сега заради бременоста да ги прекине наеднаш. Прво ќе трпи негативни поледици мајката и физички и психички затоа што цигарите создаваат зависност и неможе туку, така да кажеш од денес не пушам. А, ако трпи телото и психата на мајката и бебето ќе ги чувствуа поледиците.
    Според мене, не треба бременоста да се свати како некоја состојба малтене како да е болест па сега мораме да се откажваме од цигари, кафе, алкохол, да не фаќаме ништо да работиме затоа што сме трудни..... Трудната жена треба да прави се она што го правела и пред тоа во умерени граници, значи не тргнувајте што би му штетело на бебето, туку од тоа што би и штетело на мајката.
    Доколку мајката се чувствува добро, тогаш сигурно и бебето ќе биде добро.
    Само да наведам неколку примери, ако жена која без разлика дали е трудна или не пуши 2-3 кутии цигари сигурно нема да се чувствува добро, или доколку пие по 6-7 кафиња дневно, но едно до две кафиња нема да му штети ниту на мајката нниту на бебето. Доколку внесува нормални количини никотин, кофеин, па зошто да не и алкохол во умерени граници кои нема да штетат на нејзиното здравје, тогаш нема да му штетат ниту на бебето.
    Малку се претерва во тоа да откако ќе остане жената трудна малтене да се чува во стаклено звоно.
    За да организмот го исчистиш и го направиш здрава средина за вашето бебе, треба да се почне години и години порано со здрава исхрана, отфрлање на пороци и сл. Голема грешка е исто и избегнувањето трудницата да работи „потешки“ кои наводно штетеле на бременоста. А порано жените по селата до пред пораѓање жнееле, копале, носеле кошеви со слама за стоката, и се порагале сами. Денес трудниците само лежат и неможат дури и да се породат по природен пат туку мораат да одат на царски рез или да примаат разни иникции за болки. А сето тоа е последица на физичката неактивност.
     
    На kleopatra11, okcenzi, mihael4u и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.447
    Допаѓања:
    34.353
    Пол:
    Женски
    Немој ви се молам со тоа дека ако трудница пред бременоста пушела , не треба да се откаже и во бременоста.Пошо нели така нагло оставање на цигарите е штетно ... Јеа штетно за вашите глави .
    За мене нема нешто посебично од мајка која го труе бебето уште не родено . Јас сум бивши пушач.
    Ги откажав ете така лесно . Не запалив ни една цигара кога дознав дека сум бремена.

    Има случаеви каде мајките пушеле и родиле здрави прави деца , Ништо не им е .
    Епа не се држете слепо за таа сламка .

    Дали сте свесни што пишувате , си се тешите едни со други овде по форуми
    Сте забележале на флашите алкохол дека има и сликиче дека бременост и алкохол НЕ Иде
    [​IMG]
    На цигарите исто ...

    Ваш избор , ваше дете .
    Свеста треба сама да проработи .
     
    На Luna91, macence85, koritsaki и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Потполно се согласувам со ова, и јас бев пушач и што направив одма кога ги видов тие две цртки прекинав не запалив ,ниту една ,ниту еден дим па што ми се случи ништо.
     
  19. pikolino

    pikolino Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    55
    Најубаво нешто што може една мајка да го направи за своето детенце е да се откаже од цигарите за време на бременоста, јас бев пушач но откако дознав дека сум бремена уште истиот момент ги оставив ,неможам да замислам родители кои си дозволуваат за право да пушат прет бебчињата нешто најгрозно ми е тоа кога ке видам мајка пуши во собата кај што е бебето :worried:ilent: ниска работа е тоа за мене па испадни надвор остај го малецкото да диши чисто воздухче
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    И јас многу пушев пред да останам бремена , но откако ми потврдија бременост ги оставив , дали 1 кутија имав испушено за 9месеци.. И откако се породив не пушев, сега чат-пат знам да запалам по некоја цигара со кафе, ама не како порано :)
     
    На pikolino му/ѝ се допаѓа ова.