1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цигари - Дали пушите или сте против?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 6 август 2011.

?

Дали пушите цигари?

  1. Да

    367 глас(а)
    30,1%
  2. Не

    852 глас(а)
    69,9%
  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Јас лично немам запалено никогаш цигара во животов, ниту пак планирам да го направам тоа.
    Дали вие пушите и колку? Или сте против, па секогаш накосо ги гледате оние кои пушат во ваша близина?
    Ако пак пушите дали сте пробале да се откажете?
     
    На little women, cresa-jagoda, elka.timova и 2 други им се допаѓа ова.
  2. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Немам пробано никогаш цигара. Ниту ќе пробам. Сакам да си живеам здраво. In hello body, hello goast :)
    Дефинитивно сум против тие што пушат во моја близина, мене ми прават полошо, тоа е како јас да пушам 50 разни врсти цигари, и на крај мирисам на пепељара :)
     
    На Twinkles и Boka.A им се допаѓа ова.
  3. plawa

    plawa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    130
    И ја викав никад нема да пробам, па еве веќе 4 години пушам по кутија на ден...А за откажување, тоа ми е ко ритуал, секој втор ден решавам дека ќе ги откажам и ништо :doh:
     
  4. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    Немам пробано не ни планирам. Дефинитивно против :)
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  5. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Пушач сум веќе неколку години и денот не ми поминува без една кутија цигари.
    Сакам да ги откажам или барем да ги намалам, но тешко ми оди. Особено кога сум некаде излезена на секои 15 мин. што се вика палам цигара.
    Знам дека е штетно, но мислам дека неможам без нив.
     
  6. woow

    woow Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    88
    Никогаш не сум пробала и со глава тврдам дека никогаш нема да пробам. А за тие што пушат, тоа е нивен избор.
    Викаат дека си поздрав ако не пушиш, ама во околинава со милион пушачи околу нас, исто ти се фаќа дали си пушач или не си.
    Сепак јас тоа го сметам за лоша навика, и браво за тие што пушеле па се откажале, за тоа треба храброст и цврст карактер.
     
  7. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Немам запалено цигара, не ни планирам. Не ги гледам попреку луѓето што пушат, тоа е нивен живот, нивен избор, само не ми е сватливо како секој ден им се даваат по 50 денари па и фазла за цигари. За мене залудно фрлени пари.
     
    На cheetah.girl и zaljubenaaa.aa им се допаѓа ова.
  8. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Веќе 28 години сум пасивен пушач и намерата ми е да останам во најмала рака пасивен, пошто нема како да ги убијам или евентуално да им забранам на куќниве љубимци и сите гости, пријатели кои навратуваат во барата да палат цигара.

    едит: а би, богами да ја нема цигарата во раката на аватаров :D
     
  9. Inhume

    Inhume Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    243
    Пушам од 14 год. значи 6-7 год. :worried: сакав да ги оставам и не пушев една недела и толку беше криза ме фати неможев да му одолеам на тоа искушение да не запалам цигара. Ајде уште малку ќе терам па ќе ги оставам (ако ги оставам) :D
     
  10. cuciTo

    cuciTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    13
    немам земено ниту димче
    а и во последно време неможам ни мирисот да им го поднесам, бегам од цигари :puke:
     
    На zaljubenaaa.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    не пушам и мн сум против тоа не знам што гледаат во пушењето, ем смрдиш на цигари од 200 метри, ем се труеш ем даваш пари за да си правиш проблеми сам на себе. добро е што тие што ме познаваат иако се пушачи не пушат пред мене, ужасно ми смета миризбата на цигари, еднаш дечко ми ( непушач е ) имаше запалено цигара може 7-8 саати пред да се видиме абе одма го осетив, мн мразам цигари
     
  12. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Не сум пробала.Многу ми сметаат и за мене пушењето е гадна работа :)
     
  13. palavoto.devojce

    palavoto.devojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    135
    не сум зависник од цигари значи можам без нив,можам да запалам само кога сум со друштво или со дечко ми но тоа се случува многу ретко не дека се толку многу слатки де :P хехе но сепак палам не велам не во месецот можам да испушам најмногу 5 цигари се си зависи од атмосферата :D ,а дека сум против цигарите НЕ секој си знае за себе ако му се слатки нека пуши :) :) :)
     
  14. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Непушач сум и не планирам да запалам цигара некогаш во животов. Строго сум против пушењето. Отсекогаш ги мразам цигарите, не можам да ги поднесам така, а не пак да ги пушам. Ми пречи кога некој пуши во моја близина, најмногу поради тоа што веднаш ми се затнува носот, ми се зацрвенуваат очите и почнуваат да ми солзат, а после и дека и јас се смирисувам на чад. Особено ме нервира кога некој ќе запали цигара и чадот оди право во мене (или кој било друг) и не му текнува да ја поттргни настрана се дури не се зашемети некој. Тој што одлучил да пуши нека си пуши, негова лична одлука си е тоа, но јас не :shake: .
     
  15. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Палам понекогаш, ама треба ептен да сум здрвена или да сум многу нервозна.
    Инаку не пушам, ама ми се случува понекогаш да украдам димче од цигарата на дечко ми, не дека пушам туку за да се присетам колку е гадно.
    Пури делкам повремено, дека не се вдишуваат, оние малечките Кохиба и Монтехристо. Глумам лудило :D после три дена ми требаат да ја извадам миризбата од мене. :D

    А мразам полни пепељари оставени по дома, пожолтени прсти и здив на Филтер57.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Почнав да пушам отприлика пред четири месеци. На почеток интересно, криење позади школо, ова-она. Сега веќе на секое излегување со другарка делиме кутија за една вечер, така да секоја вечер си купуваме или пак преку ден ако одиме кај некоја другарка или на прошетка до парк обавезно земаме кутија.

    Далеку од тоа дека не можам да издржам без цигара кое ми претствува задоволство, но има моменти особено кога гледам друг да запали цигара и мене ме тера.
     
  17. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Пушењето ми е пасија во животот од која не планирам во брзо време да се откажам. И колку чудно и да звучи, и мене ми пречи чадот.

    Затоа секогаш сум имала обѕир кон непушачите во друштво, па дури и сум се преместувала ако ветерот го носел чадот директно во нив. Дома пушам исклучиво на тераса, не дозволувам пушење внатре освен во многу ретки прилики, плус нејќам ѕверот мој да го трујам.

    Секој има право на избор, тоа што јас решив да си ги црнам белите дробови, не значи дека некој има право да ме гледа накосо.
     
    На Shortie, pamelche, Trnche и 2 други им се допаѓа ова.
  18. House95

    House95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    28
    Не пушам , а ниту пак ке пушам..Мразам цигари а и плус ми пречат :)
     
  19. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Јас сум ти многу чудно суштество колку само мразам чад кога некој ми дува во фаца ... Само што ќе осетам мирис уфф |( ... А јас пушач не сум ама не сум ни непушач значи знам да запалам ретко ретко во друштво со алкохол , кафе , досада, некад од нервоза ала Кери Бредшо :D . Не сум зависник а тоа е добро :) нејќам да бидам онака од ќејф а не потреба ...
     
  20. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Никогаш не сум велела дека нема да запалам. Запалив и јас еднаш пред некои си 5-6год.
    Не сум редовен пушач, но понекогаш си купувам, пушам. Сега во последно време почнав многу често да палам цигара.
    Ми смета чадот од друг кога дува во мене, па затоа или се местам или кажувам да ја премести цигарата од друга страна или да не дува во мене.
    Не сум против оние кои пушат, а нема ни да бидам. Секој за себе одлучува.