1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цигари - Дали пушите или сте против?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 6 август 2011.

?

Дали пушите цигари?

  1. Да

    367 глас(а)
    30,1%
  2. Не

    851 глас(а)
    69,9%
  1. PetiteCherry

    PetiteCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    35
    Не пушам, ниту мислам да почнам. Моите дома не пушат (се имаат откажано пред 8-9 години) и баш се радувам поради тоа. Инаку знам да земам димче од другарка чисто онака од зафрканција, и ми се врти дури и од толку.
    Како и да е, сметам дека цигарите се голема глупост и не ја сфаќам потребата од пушењето. Мило ми е што процентите на феминки се 22% пушачи - 78% непушачи. :)
     
  2. CupCake

    CupCake Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    Никогаш во животот не сум пробала,а немам ни намера.
    Во мојата соба е строго забрането пушење цигари..Криво ми е само што моите дома се трујат со тоа и на некој начин јас сум пасивен пушач.Голем број и од моите другари и другарки пушат,не ми смета да седам во нивно присуство иако често знам да им искоментирам да ја тргнат понастрана цигарата,а и мразам кога немаат осет,да не речам кога не се гледаат меѓу себе од димот.
     
  3. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    Ме пушам ретко некогаш да запалам со кафе со сестрами или со другарки исто и јас не дозволувам да се пуши во мојата соба бидејќи ми смета миризбата после треба цел ден да луфтирам а инаку не сум против кој сака нека пуши не ми сметаат дотолку
     
  4. loly89

    loly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    Не пушам цигари, имам пробано, но неми се по кеф иначе не сум против кој сака нека си пуши
     
  5. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Не пушам цигари и тоа од две причини пред се затоа што се штетни за здравјето и затоа што тие пари кои би ги трошела на цигари би можела да си ги ги тргнам настрана во касичка т,е да си ги заштедам и истите да си ги потрошам на нешто попаметно на пр.облека ,накит итн.Немам против пушачи ако сакаат да пушат тогаш во ред е само не во моја соба затоа што таму спијам и миризбата на цигари страшно би ми пречела .пс. :!: многу ме радува забрана за пушење на јавни места затоа што кога ќе излезам некаде во клуб не чувствувам миризба на цигари која ми се лепи и по облека и косата :!:
     
  6. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    Јас дó пред месец дена бев пушач. По една кутија на ден , неможев денот без цигара да го заамислам и колку пати и да сум помислила да ги оставам тешко . Последните пари ги давав за цигари иако овде кај што живеам не се баш најефтини (300)кутија . Ама коа останав бремена решив повеке да не палам за мое здравје а и на бебето и ете така сеа мислам дека никогаш нема пак да пушам :) :)
     
    На crazyinlove19 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    615
    Пол:
    Женски
    Имам пробано, но не ми се допаѓаат... Одвратно :puke: не знам како можат да ги пушат?
     
  8. lovemebaby

    lovemebaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    174
    Не пушам а немам ни желба.Дома немам никој пушач (освен баба ми ако се рачуна) ;) за среќа зашто многу ме иритира и гуши миризот просто неможам да го поднесам :@ .Знам другарки на кои нивните пушат и тоа не неколку цигари на ден туку неколку пакетчиња и дека многу трошат за нив.Од една страна е трошок а од друга ти го уништува здравјето и може секакви болести да нанесе.
     
  9. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.214
    Пол:
    Женски
    Не пушам ни па ке пушам некогаш..одвратни ми се...секоја чест на постојаните пушачи, како издржуваат, алал нека им е :D :D :D :D
     
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.695
    Пол:
    Женски
    Против нив сум строго и никогаш не сум пробала.
     
  11. something

    something Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.377
    Имам пробано во средношколските денови од чепатење :lol: не од што биле убави и не со цел да пропушам активно.Сега неможам да ги поднесам, ми пречат.Ако има многу пушачи во една просторија може и глава да ме заболи од димот |(
     
  12. oktavija

    oktavija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    100
    Не пушам, имам пробано, не ми се допадна, но немам ништо против ако некој сака да пуши, секако со мерка. Не се само цигарите штетни денеска, колку работи околу нас што секојдневно ги практикуваме се штетни и канцерогени.... Само тутунските компании ни се дежурен кривец, не велам дека цигарите не се опасни по здравјето, но не се единствен фактор за болест, дедо ми цел живот беше пасивен пушач па осумдесет и кусур години доживеа
     
  13. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Имам пробано, ама не ми беше убаво и прекинав. Не ги осудувам тие што пушат, скоро цело друштво ми се пушачи, секој за себе си е. Јас лично не би пропушела пак, не ми е убаво едноставно. :)
     
  14. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Пушам од својата 20та година, on&off. Првата цигара ми беше на 15 години, ама не се навлеков. Пробав, направив иииии патка :o се закашлав, сфатив колку ми смрдат цигарите и толку беше.

    Не сум страсен пушач, пушам кога пијам нешто. Денот не го започнувам со цигара и додека сум на работа не пушам. Првата цигара ја палам дури кога ќе си дојдам дома поручек, лезетски со кафенце или со сок. Евентуално после работа ако отидам на кафе или пијачка со некој, па палам.
    Всушност имам некоја глупава навика, пушам САМО кога имам за пиење нешто, кафе, сок или алкохол, сеедно. Ако немам ништо за пиење не ни палам. Ич не ми е вкусно онака, на суво да пушам што би се рекло, не ми ни иде.

    Една кутија ми издржува 3 - 4 дена. Освен преку викенди кога искачам и пијам, е тогаш знам да испушам скоро една кутија во зависност од тоа до кога ќе заглавам, а обично заглавувам :tmi:

    Не сум против, дозволувам кај мене да се пуши само на одредено место, во кујна каде ми е и балконот, на отворена врата, од причина што не сакам станот цел да ми смрди на цигари. И не сум една од тие кои цело време мавтаат со раката за да го „избркаат“ чадот.
    Ниту пак на некој му пререкувам за пушењето. Си велам - секој со свој избор.
    Единствено можеби што ми пречи на цигарите е што - чинат пари :)

    Не знам дали сум зависна од цигари баш, бидејќи кога е пролет а јас бидејќи сум алергична на полен, знам и да престанам да пушам на месец, два, или пак кога сум настината или болна, тогаш не ми ни текнува да запалам. Исто така, ако сум ептен во затворена непушачка просторија со непушачи, издржувам поточно не ми ни текнува да запалам, или пак пушам 2 - 3 цигари.
    Но навечер пак, особено кога сум сама дома и имам една од оние моине медитирачки ноќи, обожавам да запалам цигарче впивајќи ја темницата и тишината на градот и да размислувам на секакви теми. Не ретко ми надоаѓа токму тогаш и инспирација за секакви потези, пишување или правење фотки. Тоа цигарче ми е начин на медитација, на сањарење, на моментално, неколкуминутно бегство од просторот и времето во кои реално се наоѓам. Знам сосема да се изгубам...и тоа чуство ми се допаѓа.
    Цигарата кај мене е тогаш еден вид на двигател а не само цилиндрично, издолжено, мало чудо, исполнето со никотин и други не баш корисни состојки за моето тело.
    А истовремено да признаам, баш ме смирува и сталожува.

    Епа отидов да запалам една пропратена со убаво музиче :)
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.984
    Допаѓања:
    4.839
    Пол:
    Женски
    Јас не пушам. Имам пробано и :shake:
    Не сум против пушачи таман работа. Секој си има право на свој избор
     
  16. solzuska

    solzuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    135
    не пушам и не сум против :) немам ни пробано, а мн сакам. како и да е, од септември на факс со нови сили и поголема храброст :lol:
     
  17. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Не пушам, мразам цигари,го мразам димот од нив ]:) :puke: и морам да кажам дека сум пресреќна што либето ги остави цигарите
    заради мене :P
    и не пуши веќе 5 месеца :inlove: :inlove:
     
  18. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Пушам и знам како е! :tmi:
    Најлоша навика е пушењето!
    Али ете почнав уште од 16 години редовно да си пушам и ете ме веќе 5 години сум страстен пушач! :tmi:
    Лошо е, и не се фалам со горенаведеното!
    Сега да бирав, немаше да пробам... Но, ете ме се мачам малце-помалце да ги одвикнам (најмногу заради себе, а после заради дечко ми!) и признавам тешко ми оди тоа одвикнувањето! |(

    Кратко и јасно, пушам и сум против! :x
     
  19. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Да,пушач сум. Пушам од втора година,по мој избор. Не го направив тоа заради тоа што некој ме натера,го направив затоа што јас сакав. Тогаш не бев страстен пушач.

    Но сега сум. Сега не можам да се замислам без цигарите. Можеби,некој би рекол,е како да не,можиш да се откажам. Не сакам да се откажам. Јас уживам во цигарите како што некој ужива во добра торта или сендвич или вино. Цигарите се дел од мене и тоа е тоа.

    Не сум против нив. Знам за сите штетни дејства,но ако некој го одбрал тој начин на живот,нема зошто на некој друг да му смета. Да,сум за забраната,за непушачите и нив ги почитувам. Пример,сестра ми е непушачи страшно и сметаат цигарите,па јас се трудам да пушам помалку или барем димот да не го издувам во нејзината фаца.

    :)
     
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Мојата прва цигара за запалив годинава. не ги вовчекувам и свечено ветувам пред цела Фемина дека веќе нема да запалам цигара. До сега имам испушено само 4. После првата не можев 3 дена да станам од кревет и месец дена да пијам кафе. Постојано чувствував мачнини, ми се гадеше, ми се повраќаше. Ако се напиев кафе - пропаѓаше денот, не можев да станам од кревет. Втората и третата ги испушив на пијанки, еднаш со цимерката, еднаш со другарки - без никакви последици. Четвртата ја испушив една вечер на кафе, со пиво и кикирики, и не можев да ја доседам вечерта. Веднаш почна да ме боли глава, ми се чинеше дека ќе експлодирам, па си отидов уште рано дома. Од тогаш си ветив, пред се на самата себе, дека веќе цигара нема да ставам во уста.