1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цигари - Дали пушите или сте против?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 6 август 2011.

?

Дали пушите цигари?

  1. Да

    367 глас(а)
    30,1%
  2. Не

    852 глас(а)
    69,9%
  1. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Не пушам, но не ми пречат цигарите околу мене. Се дружев, и се дружам со многу луѓе кои пушат, така да навикната сум на димот од цигарите, тоа му доаѓа скоро исто како и јас да пушам. :)
     
  2. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Не пушам,ама ми смета ужасно многу, само татко ми пуши од дома,среќа никој не пуши во друштвото! :)
     
  3. RodenaSoGreska

    RodenaSoGreska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    49
    Пушам бе па шо...:D ама само цигари да се разбериме :D
     
  4. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Не пушам, не сум ни пробала. Зошто, кога едноставно не ме привлекува? А и ми смета чадот од цигарите многу. Супер ми е вака, нема потреба да правам нешто од кое што ќе немам никаква корист, а и најверојатно ќе се каам подоцна.
     
  5. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Не пушам, имам проблеми со белите дробови и тоа капак би ми ставило.
    Не ми се ни убави цигарите.
    Инаку живеам со двајца страстни пушачи - мајка ми и татко ми, кои пушат и во мое присуство, но сепак каде и да движам, се движам во присуство на пушачи, па така да сум скромен пасивен пушач.
    Да ги немав проблемиве, сигурно ќе растурав по 2 кутии на ден. Некогаш имам јака желба, што не знам да си ја објаснам зошто ни како.. но ете им крадам по една цигара на моите, и на тераса скришно ќе ја запалам и на пола ја оставам. Ама ептен лоша работа се, не ги сакам, но некад они ме сакаат ми фрлаат магии со чадот интересен што на сонце мења бои :)
     
  6. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Пушам веќе некое време, прво поретко али сега ептен пушам... Сегде околу мене само пушачи има и јас одлично се вклопувам :lol: Моите знаат дека пушам, скоро сите знаат и најубаво чуство ми е да се седнам да си учам со цигарчето до мене :D
     
  7. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Не пушам, никогаш не сум пробала цигара.Но, не ми сметаат-сите машки членови на моето семејство се активни пушачи, а имам и многу другари и другарки што пушат, така да не ми е проблем да сум во нивно присуство... :angel:
     
  8. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    пушам и убаво ми е 8) Покрај тоа што знам како влијаат, пушам.
    точно една година веќе пушам... во друштво сите ми се пушачи, скоро сите роднини..
    мајка ми знае, а татко ми не бидејќи тоа би завршило навистина лошо :?:
     
  9. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Опколена сум со пушачи :x ! Моите дома пушат по две кутии на ден, другарките мои сите до една пушат, цимерките со кои минував најголем дел од времето беа страсни пушачи, дечко ми исто така, колешкито од работа ги палат една по друга :smoke: ... опколена сум со пушачи а јас пак сум непушач! Не ме фатило ни еднаш мерак за да запалм цигарам, и не е во прашање инат нити пак нешто против порокот пушење туку едноставно си немам желба!
    Иако сум непушач јас никогаш не сум проповедала во врска со штетноста на цигарите, нити сум мавала со раците како демек ме угуши димот, или пак сум се жалеле од мирисот на цигарите! Не мирисаат убаво, штетни се и димот му смета на секого ама тоа кој не го знае?!?! Затоа сметам дека нема потреба да проповедам на никому на тема ,, цигарите штетни по здравјето,,

    Едниствено што не сакам е да се пуши во собата во која спијам, ама и тоа сум го преголтнала неколку пати во животото! Па не сакам да бидам лоша домаќинка само заради неколку испушени цигари кои ќе ги снема со проветрување на собата!
     
  10. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    цигарче дали пуши :D :D :D :D
    и? пушам цигари?
    папапапа :D
    пушам бе ко штракната цигари :x
    немојте бе луѓе штетни се !
    го чекам тој ден кога веќе стварно ќе ги откажам !
     
  11. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    сите го чекаме ама некако се одложува. :lol:
    А во врска со пушењето последниве недела-две некако ги намалив.. помалку пушам
     
  12. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Пушач сум од мојата 13 год така да немоѓам да си се замислам без цигарче. Е сега кога останав бремена на почеток неможев да пушам ама сега при крај почнав по едно/две цигарчиња да си павкам :)
     
  13. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Не пушам, ниту сум пробала некогаш цигара.
    Никогаш не вели никогаш, ама за цигарите дефинитивно изјавувам - НИКОГАШ.

    Татко ми е страстен пушач уште од негово 5то одд. и не труе доволно по дома.
    Не одам во екстреми, не ми сметаат пушачите околу мене ако се со усул и немаат намери да создадат димна завеса во собата, дозволуваме дома да се пуши и го почитувам нивниот избор.

    Порок си е порок. Сфаќам.

    Лично ми пречи кога треба да излеземе некаде во град, сме се собрале претходно кај некого дома, а таму сите се распафкале ко да не виделе цигари во животот.
    Половината се кријат од дома дури и на 25 и кусур години :^) , што ми е жално и бедно по малку, па тука начекале слобода и можат да издуваат и една кутија во една вечер. |(
    Ти си тргнал дотеран, намирисан, среден, и излегуваш во град со мирис на пепелник.
    Косата и алиштата ти корнат. :puke:
    Единствено тогаш мразам пушачи.

    Јас не би пропушила зашто си ги сакам белите дробови и сакам да си ги почувам подолго време, зашто мразам жолти заби, непријатен здив, потемнети и смрдливи прсти и збабичкосана кожа пред време.
    Сум била во врска и со пушач, никогаш не сум мрчела, ама да не се лажеме - има разлика во бакнежот. Ниту мастика, ниту освежувач за здив не може да направат чудо.

    А на трпезата може да го има и најубавото јадење на светот, ако до него е бапнат пепелник со милион изгаснати отпушоци, нема ни да го допрам. Погадно нешто, здравје.
     
    На wolf4e, baguf4e, Buttterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Јас не пушам. Сум пробала, дури 2-3 месеци и пушев активно, ама една другарка ми за'ржа па престанав, а рака на срце не ми ни беа убави. Сега ептен, ептен ретко, на одмор испушив 2-3 од мерак со пивце навечер, ама вака немам некоја потреба. Ми смета чадот околу мене, ме гуши. А најмногу од се ме нервира после јадење мајка ми одма пали цигара, уште не сум ни дојала, а она до мене :smoke: она е дефинитивно најстрасниот пушач што го знам, 2 ипол кутии како ништо на ден. Дечко ми пушеше кога се запознавме, сега веќе не. И признавам иако ми е глупо делумно ради мене ги остави затоа што стварно му објаснував (урлав :$ ), ама имаше причина, он е такво нежно створење се гушеше во шлајмови, кашлаше хронично, и фино лепо му кажав тебе мил мој не ти држи гзот да пушиш, од чист ку*ташак си праиш со сила мн лошо. И еве го добар е сега за сега, некогаш пали по 1-2 и после две недели кашла и плука шлајмови ама кој му е крив! :!:
     
  15. Tanjich

    Tanjich Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    64
    Не пушам, никогаш не сум пушела и никогаш нема ни да почнам :) ... Околу ова прашање секогаш имаме расправии по дома (кои главно јас ги почнувам :P ) бидејќи мајка ми и татко ми се страсни пушачи и редовно ме трујат по дома, но што да правиш пушач ко пушач никако неможеш да го натераш да ги намали или не дај боже да се откаже од цигарите...
     
  16. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    имам пробано да(незнам зошто на почетокот на пубертетот, ептен големи проблеми беа тогаш) 3 дена по 3 цигари, и од тогаш веке никогаш, квит, крај, финито(и сега ми е одвратно) :)
     
  17. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски

    Исто како тебе. Не сум против пушачите ама да е со граница. А и кога ќе видам од 6 или 7 одд дете да пуши.... па и уште девојче... :x сфаќам дека тоа им е само за градење на својот изглед во очите на другите... само не знам дали им успева.... :x
     
  18. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Цигари... :smoke:

    Не,не пушам т.е немам запалено ни една единствена цигара и горда сум на тоа :wasntme:

    Не сум против тие што пушат,но јас лично не можам да ги поднесам :puke:

    Прво многу ми смета да сум во просторија каде што пушат,веднаш почнува да ми се лоши,па можам да замислам што би било кога тој чад би го внесла во уста :sweat:

    Второ не сакам алиштата да ми смрдат на нивниот чад

    Трето дур давам пари за цигари ќе си купам нешто попаметно од кое навистина ќе имам корист :)
     
  19. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Не пушам цигари, никогаш не сум ни пробала, ниту планирам..

    Сум против мајка ми што пуши премногу :@ Фала богу имам своја соба па не ми е зачадено, но повеќе се грижам за неа отколку за водухот :@ Во друштво во глобала сме непушачи па кога ќе отидам некаде чадот ужасно ми смета, ме гуши :worried: ..
     
  20. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Против! Против! Против до крај на живот ! многу ми сметаат .. :worried: