1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цигари - Дали пушите или сте против?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 6 август 2011.

?

Дали пушите цигари?

  1. Да

    367 глас(а)
    30,1%
  2. Не

    852 глас(а)
    69,9%
  1. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    Не пушам а и против цигарите сум.
     
    На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Не пушам. Мразам чад од цигари и мислам дека пушачите што пушат во соба во присуство на непушачи се себични и без осет. Човечки е барем да прашаат дали ти смета, од солидарност ќе кажеш нема гајле и ќе издржиш (ако можеш). Особено сега кога сум бремена, свеки млати 3 кутии дневно со оправдување дека она коа била трудна пушела. Ма шта ме брига бе |(. Па кога ќе ми донесат гости и ќе ми се расчурат, се осеќам како да сум во облаци, прекрасно чувство :@:@:@.
     
    На Tea678, motojlo, oblace1 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Не пушам и никогаш не сум била за пушењето. Повеќето у друштвото пушат, но јас не можам да трпам чад од цигара. 100 пати ме имаат помолено да пробам но не, не прифаќам:)
     
    На ThePharmacist, poi и Ostaveniot им се допаѓа ова.
  4. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Не пушам ,против цигари сум многу ми пречат цигарите од димот кашлица ме фаќа ,внатре на никој не дозволувам да пуши цигари не ме интересира ако сакаат ќе си искочат на тераса ,мој дом мои правила никој не смее да запали цигара внатре.
     
    На cresa-jagoda и Ostaveniot им се допаѓа ова.
  5. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Не знам како да гласам на анкетата, пушам наргиле но не и цигари. Понекад знам да запалам и пура, бидејќи ми носат понекогаш од Куба.
     
  6. GirlWithACat

    GirlWithACat Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2020
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Не пушам цигари и никогаш немам пробано и сум многу против, ми смета чадот од цигарите.
     
    На RainbowButterfly, cresa-jagoda и Billy Idol им се допаѓа ова.
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Изгледа од што толку пушам, почнав да сонувам како сум нашла кутии од моите омилени старите Винстон плави, пуни со цигари и бев пресреќна во сонот дека ќе ги пушам. :D
     
    На _feminka_, elimkd, Snowflake97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Пушам.
    Додека идев у школо кутија на ден.
    Сега кога начекам прилика тогаш.
    Обожавам. Убав е мирисот.
    Среќен си зимаш со мерак цигарче. Тажен си зимаш цигарче. Вовлекуваш и кога ја отпушташ како да ти олеснува.

    Али мразам кога некои идат пр на гости и од култура прашуваш и ти викаат може слободно. И ајде 2-3 цигари во ред.
    Али да земеш да се распушиш без осет. Не е во ред.
     
    На thelittle17, Snowflake97 и poi им се допаѓа ова.
  9. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    И јас пушам цигари веќе долго време, ама ова со гостиве доле што имаш пишано ако се однесува на пушење дома во соба сум многу против и ми е гадно. Како можат во соба каде што седиш, јадеш и пиеш да се пуши тоа не го разбирам, па тој мирис се впива и на ѕидови, на мебел, на самиот себе, и овака сите пушачи мирасаме на цигари што е нормално и надвор да пушиш, ама во соба тоа е бетер како во пушална да седиш цел ден.

    И за гости воопшто не ми е непријатно да им речам да излезат надвор ако пушат, кога можам јас да излегувам ќе можат и они. Не е од чиста култура ќе ти речат ајде запали, воопшто не е непријатно на некој да му речеш не се пуши дома, едноставно е.
     
    На Роберт 7, thelittle17 и edna_malecka им се допаѓа ова.
  10. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Блуки, некогаш соновите се остваруваат. :sun:
     
  11. DenicijaNaPetre

    DenicijaNaPetre Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2020
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    520
    Почнав пред неколку месеци со мисла дека ќе ја испушам само таа една кутија и крај. Но, еве ме ден-денес, не можам а да не испушам барем една цигара дневно :) и се уште ми кружи таа мисла само уште оваа кутија.
    До кога не знам. :smirk:
     
    На Fontana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    @DenicijaNaPetre епа така се почнува :D
    Дури не се напраиле години подобро откажи ги со време оти се потешко станува после тоа.
    Инаку и јас сум пушач ама ми се намалени скроз во последната година, од кутија на ден сега стигнав до 5-6 негде, ама како и да е се се важи, дали 1 дали 100 сеисто е.
     
    На DenicijaNaPetre му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Пушам... многу пушам...
    А не треба....
     
  14. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Не пушам.

    Никогаш не ме привлекувале.Имам запалено мнооогу одамна,ама...не знам,не ми направило кеиф.:)

    Една од ретките правилни одлуки во животов.
     
  15. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Хахах и јас вака почнав, реков само една кутија колку меракот да ми помине, да видам што е тоа толку што ги тера пушачите да пушат, кое задоволство е. И еве ме веќе 8-9 години сеуште ја пушам таа една кутија. :rofl: :smoke:
     
    На DenicijaNaPetre му/ѝ се допаѓа ова.
  16. DenicijaNaPetre

    DenicijaNaPetre Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2020
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    520
    Кај мене последниве две недели се јавува тој страв дека таа една кутија ќе си ја пушам to the end of time :rofl:
     
    На Snowflake97 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Подобро прекини додека си на почеток, многу е по лесно отколку после кога ќе се распушиш и ќе станеш хроничен пушач. Мој најдобронамерен совет.
     
    На DenicijaNaPetre му/ѝ се допаѓа ова.
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Не пушам, ниту имам во план да пушам. Првата причина е зашто кога друг пуши во моја близина, јас се гушам од чадот, а не па да земам јас да пушам и да си го уништувам здравјето. Втора причина се финансиите. Премногу се скапи цигарите, за јас секој ден да трошам по толку пари. Јас гледам колку можам повеќе да заштедам. Задоволство ми е кога гледам дека ми се зголемува заштедата ^_^ Срце ќе ме боли ако давам пари за цигари :lol:
     
    На thelittle17, Tea678, GirlWithACat и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Не пушам. Бев пушач едно време, во средна школа, и тоа само затоа што сите другарки брзаа на голем одмор на пуш пауза, па јас се досадував, па од пуста досада пропушив.
    Подоцна и кога работев знаев да не запалам по цееел ден, ама со друштво навечер да препушам :smoke: :puke:
    Неколку години ми траеше тој период и дефинитивно ги откажав. Многу ми пречат сега. Излезам од кафичот/ресторанот смрдам корнам, облеката, косата, се! Во устата чувство како јас да пушев. :doh:
    Што убав закон си беше кога беше забрането пушење...
    Кај нас дома не се пуши. Дури некогаш од балконот ако влезе внатре димот ми смрди со денови. На непушач многу му смета и го гуши, едноставно не е навикнат на миризбата.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Пушев порано ,по 3-5 цигари дневно. Кога останав бремена не пушев само два пати по една запалив во 9 месеци ,а мм пушеше внатре и на крај бидејќи пушеше тој цело време имав пушачка плацента :@. Сега дојам и уште не пушам ,немам ни еднаш запалено. А ми се појавила желба не дека не:) ама јака сум јас ќе издржам без цигари,не е воздух :D.
    Е за понатаму не знам ќе видиме :)
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.